Sveučilište u Mostaru objavilo prvi tekst koji je generirala umjetna inteligencija

Link na izvornu vijest

Sveučilište u Mostaru otvara vrata Centra za umjetnu inteligenciju (SUM AI), prvi takav centar u zemlji, čime postaje ključna institucija u području istraživanja i primjene umjetne inteligencije. Osnovan odlukama Senata i Upravnog vijeća Sveučilišta, SUM AI predstavlja logičan nastavak razvoja informatičkih tehnologija na Sveučilištu, prateći najnovije svjetske trendove te ostvarujući jedan od ciljeva Digitalne strategije SUM-a.

U vremenskom razdoblju od 2021. do 2027., Europska unija je izdvojila iznimnih 2,5 milijarde eura za istraživanje i inovacije u području umjetne inteligencije. Uz to, Europska komisija pokrenula je “Europsku inicijativu za AI”, partnerstvo za umjetnu inteligenciju, s ciljem mobilizacije dodatnih sredstava za potporu istraživanju i razvoju AI tehnologija u Europi.

Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru (SUM AI) usmjeren je na poticanje istraživanja i primjene umjetne inteligencije, s posebnim naglaskom na područje obrazovanja. Cilj centra je istraživati, razvijati i obrazovati u području umjetne inteligencije. Jedna od ključnih zadaća SUM AI-a bit će analiziranje potreba tržišta rada za stručnjacima iz područja umjetne inteligencije, obučavanje studenata i zaposlenika Sveučilišta te povezivanje potencijalnih stručnjaka s industrijom umjetne inteligencije. Ova inicijativa ima ključnu ulogu u razvoju visokokvalitetnih kadrova u području umjetne inteligencije i osiguravanju da Sveučilište u Mostaru odgovori na potrebe tržišta rada.

Danas je teško zamisliti napredan softver koji ne sadrži barem jednu komponentu temeljenu na umjetnoj inteligenciji. SUM AI prepoznaje tu činjenicu i želi biti predvodnik u regiji kada je riječ o istraživanju i razvoju AI tehnologija. Trenutno postoje samo tri istraživačka centra u regiji koji se bave umjetnom inteligencijom, dva u Zagrebu i Rijeci te jedan u Novom Sadu.

Centar za umjetnu inteligenciju (SUM AI) na Sveučilištu u Mostaru priprema se za svoj veliki početak. SUM AI ima za cilj postati vodeći centar za istraživanje i primjenu umjetne inteligencije u zemlji. Pritom, SUM AI će se usredotočiti na područje obrazovanja, što predstavlja ključnu ulogu u daljnjem razvoju visokokvalitetnih kadrova u području umjetne inteligencije.

Voditelj Centra za umjetnu inteligenciju, Hrvoje Ljubić, naglasio je da će SUM AI biti platforma koja će poticati inovativnost i stvaranje novih rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji s praktičnom primjenom u stvarnom svijetu. Centar će pružiti razne programe, radionice i mentorstvo kako bi obučavao studente i zaposlenike Sveučilišta, te ih povezao s potencijalnim poslodavcima u industriji umjetne inteligencije. Osim toga, SUM AI će surađivati s drugim istraživačkim institucijama i sveučilištima radi ostvarivanja znanstveno-stručnih projekata, prenosi vecernji.ba.

Ljubić ističe da je primjena umjetne inteligencije sveprisutna u današnjem društvu, posebno u području softvera, te da će SUM AI biti ključni akter u regionalnom razvoju AI tehnologija. Trenutno postoje samo tri istraživačka centra u regiji koji se bave umjetnom inteligencijom, dok će SUM AI pružiti važan doprinos razvoju umjetne inteligencije u BiH.

Centar će započeti s aktivnostima za širu javnost početkom iduće akademske godine, pružajući radionice za studente i djelatnike iz IT sektora. Također, SUM AI će pokušati ostvariti suradnju s drugim institucijama i sveučilištima te aplicirati za znanstveno-stručne projekte do kraja godine. Ljubić ističe da će se inicijalno fokusirati na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, području koje je blisko Sveučilištu te će omogućiti nove mogućnosti koje su prije bile teško izvedive.

No, zajedno s rastućom primjenom umjetne inteligencije, postavlja se i pitanje etike, pravnog okvira i regulacije. Ljubić naglašava da je važno osvijestiti da sama umjetna inteligencija nije ni dobra ni loša, već je alat koji se može koristiti na ispravan i odgovoran način. Ipak, postoji opravdana zabrinutost zbog moguće zloupotrebe te potreba za pravnom regulacijom. Primjerice, nedavno su se pojavila pitanja vezana uz autorska prava u vezi s velikim jezičnim modelima kao što je ChatGPT.

U skladu s tim, nedavno je pokrenut i Centar za sigurnost umjetne inteligencije s ciljem smanjenja rizika od umjetne inteligencije na društvenoj razini. Ovo pokazuje da SUM AI ne samo da će istraživati i razvijati umjetnu inteligenciju, već će također promicati svijest o etičkim i pravnim aspektima te surađivati s drugim relevantnim inicijativama.

Hrvoje Ljubić naglašava da je početak rada Centra izazovan, ali vjeruje da će reference istraživača s Sveučilišta i SUM AI-a pružiti snažan temelj za daljnji razvoj. Prvi projekti centra bit će usmjereni na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, gdje će tehnologija imati ključnu ulogu u poboljšanju nastavnog procesa.

Osnivanje Centra za umjetnu inteligenciju (SUM AI) na Sveučilištu u Mostaru predstavlja važan korak u razvoju informatičkih tehnologija u zemlji. SUM AI će oblikovati budućnost obrazovanja i potaknuti razvoj visokokvalitetnih stručnjaka u području umjetne inteligencije. Uz to, SUM AI će se aktivno baviti etičkim i pravnim pitanjima koja proizlaze iz primjene umjetne inteligencije, te će surađivati s drugim institucijama kako bi zajedno pridonijeli sigurnosti i odgovornom razvoju ove važne tehnologije.

(www.jabuka.tv / Foto: Ilustracija)

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?