Sveučilište u Mostaru objavilo prvi tekst koji je generirala umjetna inteligencija
Sveučilište u Mostaru otvara vrata Centra za umjetnu inteligenciju (SUM AI), prvi takav centar u zemlji, čime postaje ključna institucija u području istraživanja i primjene umjetne inteligencije. Osnovan odlukama Senata i Upravnog vijeća Sveučilišta, SUM AI predstavlja logičan nastavak razvoja informatičkih tehnologija na Sveučilištu, prateći najnovije svjetske trendove te ostvarujući jedan od ciljeva Digitalne strategije SUM-a.
U vremenskom razdoblju od 2021. do 2027., Europska unija je izdvojila iznimnih 2,5 milijarde eura za istraživanje i inovacije u području umjetne inteligencije. Uz to, Europska komisija pokrenula je “Europsku inicijativu za AI”, partnerstvo za umjetnu inteligenciju, s ciljem mobilizacije dodatnih sredstava za potporu istraživanju i razvoju AI tehnologija u Europi.
Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru (SUM AI) usmjeren je na poticanje istraživanja i primjene umjetne inteligencije, s posebnim naglaskom na područje obrazovanja. Cilj centra je istraživati, razvijati i obrazovati u području umjetne inteligencije. Jedna od ključnih zadaća SUM AI-a bit će analiziranje potreba tržišta rada za stručnjacima iz područja umjetne inteligencije, obučavanje studenata i zaposlenika Sveučilišta te povezivanje potencijalnih stručnjaka s industrijom umjetne inteligencije. Ova inicijativa ima ključnu ulogu u razvoju visokokvalitetnih kadrova u području umjetne inteligencije i osiguravanju da Sveučilište u Mostaru odgovori na potrebe tržišta rada.
Danas je teško zamisliti napredan softver koji ne sadrži barem jednu komponentu temeljenu na umjetnoj inteligenciji. SUM AI prepoznaje tu činjenicu i želi biti predvodnik u regiji kada je riječ o istraživanju i razvoju AI tehnologija. Trenutno postoje samo tri istraživačka centra u regiji koji se bave umjetnom inteligencijom, dva u Zagrebu i Rijeci te jedan u Novom Sadu.
Centar za umjetnu inteligenciju (SUM AI) na Sveučilištu u Mostaru priprema se za svoj veliki početak. SUM AI ima za cilj postati vodeći centar za istraživanje i primjenu umjetne inteligencije u zemlji. Pritom, SUM AI će se usredotočiti na područje obrazovanja, što predstavlja ključnu ulogu u daljnjem razvoju visokokvalitetnih kadrova u području umjetne inteligencije.
Voditelj Centra za umjetnu inteligenciju, Hrvoje Ljubić, naglasio je da će SUM AI biti platforma koja će poticati inovativnost i stvaranje novih rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji s praktičnom primjenom u stvarnom svijetu. Centar će pružiti razne programe, radionice i mentorstvo kako bi obučavao studente i zaposlenike Sveučilišta, te ih povezao s potencijalnim poslodavcima u industriji umjetne inteligencije. Osim toga, SUM AI će surađivati s drugim istraživačkim institucijama i sveučilištima radi ostvarivanja znanstveno-stručnih projekata, prenosi vecernji.ba.
Ljubić ističe da je primjena umjetne inteligencije sveprisutna u današnjem društvu, posebno u području softvera, te da će SUM AI biti ključni akter u regionalnom razvoju AI tehnologija. Trenutno postoje samo tri istraživačka centra u regiji koji se bave umjetnom inteligencijom, dok će SUM AI pružiti važan doprinos razvoju umjetne inteligencije u BiH.
Centar će započeti s aktivnostima za širu javnost početkom iduće akademske godine, pružajući radionice za studente i djelatnike iz IT sektora. Također, SUM AI će pokušati ostvariti suradnju s drugim institucijama i sveučilištima te aplicirati za znanstveno-stručne projekte do kraja godine. Ljubić ističe da će se inicijalno fokusirati na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, području koje je blisko Sveučilištu te će omogućiti nove mogućnosti koje su prije bile teško izvedive.
No, zajedno s rastućom primjenom umjetne inteligencije, postavlja se i pitanje etike, pravnog okvira i regulacije. Ljubić naglašava da je važno osvijestiti da sama umjetna inteligencija nije ni dobra ni loša, već je alat koji se može koristiti na ispravan i odgovoran način. Ipak, postoji opravdana zabrinutost zbog moguće zloupotrebe te potreba za pravnom regulacijom. Primjerice, nedavno su se pojavila pitanja vezana uz autorska prava u vezi s velikim jezičnim modelima kao što je ChatGPT.
U skladu s tim, nedavno je pokrenut i Centar za sigurnost umjetne inteligencije s ciljem smanjenja rizika od umjetne inteligencije na društvenoj razini. Ovo pokazuje da SUM AI ne samo da će istraživati i razvijati umjetnu inteligenciju, već će također promicati svijest o etičkim i pravnim aspektima te surađivati s drugim relevantnim inicijativama.
Hrvoje Ljubić naglašava da je početak rada Centra izazovan, ali vjeruje da će reference istraživača s Sveučilišta i SUM AI-a pružiti snažan temelj za daljnji razvoj. Prvi projekti centra bit će usmjereni na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, gdje će tehnologija imati ključnu ulogu u poboljšanju nastavnog procesa.
Osnivanje Centra za umjetnu inteligenciju (SUM AI) na Sveučilištu u Mostaru predstavlja važan korak u razvoju informatičkih tehnologija u zemlji. SUM AI će oblikovati budućnost obrazovanja i potaknuti razvoj visokokvalitetnih stručnjaka u području umjetne inteligencije. Uz to, SUM AI će se aktivno baviti etičkim i pravnim pitanjima koja proizlaze iz primjene umjetne inteligencije, te će surađivati s drugim institucijama kako bi zajedno pridonijeli sigurnosti i odgovornom razvoju ove važne tehnologije.
(www.jabuka.tv / Foto: Ilustracija)