KAKO PRAVILNO ZALIJEVATI CVIJEĆE NA VISOKIM TEMPERATURAMA
Posebnu pažnju zalivanju biljaka potrebno je posvetiti biljakma tokom velikih vrućina i sušnih razdoblja. Mnoge biljke takav period ne mogu da prežive bez veće količine vode, no ima i onih kojima vrućina i suša zapravo – prijaju.
Idealna temperatura
Voda mlake temperature bolja je od tople ili hladne. I topla i hladna voda mogu da oštete biljke i zato je najbolje da napunite kantu za zaljevanje i da je uvijek imate spremnu.
Znakovi iz prirode
Ne traže sve biljke istu količinu vode, pa ako niste sigurni koliko vašoj biljci treba, pratite znakove iz prirode. Važno je da znate i iz kog područja potiče određena biljka, to je dobar indikator i za zalijevanje.
Pravo vrijeme
Zalijevanje ujutro je poželjnije nego navečer. Tako biljke dobiju priliku da se suše i brže isparavaju tokom dana, kada su temperature više.
Nije uvijek sve samo u vodi
Ako je tlo stalno suho, a listovi počinju da žute, možda biljci treba više vode. Ako ni ona ne poboljšava stvari, treba prilagoditi temperaturu i nivo svetlosti koju biljka dobija. Ako pričamo o balkonskom cveću, to znači premještanje u poluhlad.
Veliki zahtevi
Prolećno-letnja suša nije uvek vidljiva, a može prouzrokovati velike štete. To je vrijeme kad biljke najviše rastu, razvijaju svoje korjenje i listovi se ostvaraju, pa dolazi do cvijetanja. I tada je biljkama potrebno najviše vode!
Najbolja metoda
Ako nemate sistem navodnjavanja, najbolje da kroz crijevo pustite vodu da teče u tlo, kako bi se ono dobro natopilo. Zalivanje crijevom je dobro samo ako cveće zalivate tik uz koren. Nema potrebe da zalijevate listove.
Cvijeće uglavnom nije dobro da zaljeivate po lišću. Ako ste to do sada činili, morate da znate da je ono pogubno, jer se lahko razviju pepelnice i ostala gljivična oboljenja.