Gradi se najviše trosobnih stanova, a broj izdanih dozvola u BiH sve je veći

Link na izvornu vijest

Stanogradnja u BiH ne jenjava unatoč nepovoljnom okruženju zbog enormnog rasta cijena građevnog materijala. Gotovo se svakodnevno izdaju dozvole za gradnju, a veći broj izdanih dozvola bilježi i Federalni zavod za statistiku, piše Večernji list BiH.

Prodaja novih stanova

– Broj izdanih odobrenja za gradnju u travnju 2023. godine u odnosu na prosječan broj izdanih odobrenja za građenje u 2022. godini veći je za 4,4%, a u odnosu na travanj 2022. godine veći je za 10,5%, prikazano je u mjesečnom izvješću Federalnog zavoda za statistiku.

Kada je pak riječ o broju predviđenih stanova za gradnju, u travnju ove godine u odnosu na prosječan broj predviđenih stanova za gradnju 2022. godine, manji je za 14,2 posto, a u odnosu na travanj prošle godine manji je za 2 posto. Od 244 zgrade koje se planiraju graditi, 175 ih se odnosi na objekte visoke gradnje. Izdane su dozvole i za 22 dogradnje, a sve dozvole odnose se na objekte visoke gradnje. Dvije dozvole odnose se na prenamjene prostora u zgradama visoke gradnje, dok je šest dozvola izdano za ostale rekonstrukcije. Od 324 stana u novogradnji, najviše će biti trosobnih – 102, a najmanje jednosobnih – 27.

Planirana je izgradnja i 90 stanova koji će imati dvije prostorije, 48 stanova s četiri prostorije te čak 57 stanova koji će imati pet i više prostorija. Budući da se u BiH sve više gradi, čemu svjedoče i navedeni podaci, provjerili smo i kako su se kretale cijene u prva tri mjeseca ove godine, ali i koliko je stanova prodano u promatranom vremenu. – Broj prodanih novih stanova u prvom tromjesečju 2023. godine u odnosu na prosječan broj prodanih novih stanova u 2022. godini manji je za 1,5%, a u odnosu na prvo tromjesečje 2022. godine manji je za 9,4 posto. Prosječna cijena prodanih novih stanova u prvom tromjesečju 2023. godine u odnosu na prosječnu cijenu prodanih novih stanova u 2022. godini veća je za 10,1%, a u odnosu na prvo tromjesečje 2022. godine veća je za 19,8%, priopćeno je iz Federalnog zavoda za statistiku. Provjerili smo i što kažu procjene Numbea, najveće svjetske baze podataka o troškovima života u BiH, te koliko se u prosjeku izdvaja novca po četvornom metru stana.

Niže cijene izvan središta

– Četvorni metar stana u središtima gradova, prema Numbeovim pokazateljima, u prosjeku stoji 3217,47 KM, dok su cijene izvan središta i do 1000 KM niže. Naime, kako navode na ovom portalu, za četvorni metar stana koji se nalazi izvan središnjeg dijela grada u prosjeku treba izdvojiti 2237,76 KM. Da su cijene nekretnina dosegnule vrtoglave iznose, pokazuje podatak da se za četvorni metar stana u glavnom bh. gradu izdvaja čak 6000 KM, dok se u prosjeku izdvaja 4465 KM. Oni koji su se odlučili na kupnju stana, ali izvan središta, za četvorni metar će izdvajati od 2000 do 3500 KM.

Četvorni metar stana u središtu Mostara kreće se od 2200 KM do 2750 KM, dok izvan gradske jezgre stoji između 1800 i 2000 KM. Četvorni metar stana u središtu Banje Luke u prosjeku stoji 3709,52 KM, a izdvaja se od 2800 KM do 4600 KM. Cijene se izvan samoga grada kreću od 2100 do 3200 KM. Zbog cijena stanova, koje su posljednjih godina itekako rasle, i oni koji zarađuju više od službenog prosjeka u BiH teško se odlučuju na kupnju nekretnina.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?