Propala Bećirovićeva inicijativa o ponovnom raspoređivanju NATO vojnika u BiH

Link na izvornu vijest

“NATO snažno podržava suverenitet i teritorijalni integritet stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine u skladu s Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim sporazumima. Potičemo domaću pomirbu i pozivamo političke vođe da se suzdrže od razdorne i secesionističke retorike i djelovanja”.

To je “najradikalniji” dio zaključaka NATO summita koji je okončan u glavnom gradu Latvije Vilniusu, koji je inače ocijenjen jednim od najvažnijih u povijesti Saveza upravo zbog ruske agresije na Ukrajinu te odgovora na taj izazov. U zaključku 76. NATO-ova komunikea koji se odnosi na Bosnu i Hercegovinu krajnje biranim riječima dodaje se kako Sjevernoatlantski savez ostaje predan euroatlantskim težnjama zemlje, piše Večernji list BiH.

– Nastavljamo podupirati reformske napore, kroz novodogovoreni paket za izgradnju obrambenih kapaciteta, NATO stožer u Sarajevu i širok raspon alata za sigurnost i partnerstvo, te kroz program reformi zemlje s NATO-om. Potičemo Bosnu i Hercegovinu da iskoristi potporu NATO-a i intenzivira napore kako bi ostvarila napredak u reformama u ključnim područjima, uključujući prijeko potrebne političke, izborne reforme, reforme vladavine prava, ekonomske i obrambene reforme, bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu u NATO – zaključuje se.

Propale obmane

U najvećem dijelu bosanskohercegovačke javnosti prešućen je sadržaj ovoga dokumenta zbog toga što su propali pokušaji da se dodatno sigurnosno dramatizira situacija u Bosni i Hercegovini nakon poteza vlasti Republike Srpske, piše Vecernji.ba.

Najglasniji u tim zagovorima bio je bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović, a tu je ideju ponavljalo nekoliko propagandista, poput Jasmina Mujanovića, Majde Ruge ili pak Reufa Bajrovića, da je u Distriktu Brčko potrebno rasporediti NATO-ove snage kako bi se spriječila mogućnost odcjepljenja Republike Srpske.

No, takva upozorenja očigledno nisu prihvaćena s vjerodostojnosti. “Najzaslužnija” za to je misija EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, ali i NATO stožer u Sarajevu, koji ne šalju posebno dramatična izvješća o zbivanjima u BiH. Sadržaj tih izvješća svodi se na ocjenu kako, osim političkih prijepora, ne postoje sigurnosne ugroze Bosne i Hercegovine te mogućnost izbijanja nasilja ili sukoba. Bosnu i Hercegovinu u glavnome gradu Litve zastupao je zamjenik ministra vanjskih poslova i voditelj Povjerenstva za suradnju s NATO savezom Josip Brkić. On je ocijenio kako je i nakon ovoga okupljanja na vrhu Sjevernoatlantskoga saveza BiH na korak bliže ostvarenju toga vanjskopolitičkoga cilja.

– Moja politička opcija, moj politički habitus, vjeruje da je i Bosni i Hercegovini mjesto u punopravnom članstvu NATO-a, ali to će opet biti unutarnji konsenzus u BiH koji će NATO ispoštovati – istaknuo je zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić. Na summitu se nije razgovaralo o priključenju Bosne i Hercegovine Sjevernoatlantskom savezu jer je to odluka koju Bosna i Hercegovina treba donijeti suvereno onda kada bude vrijeme za to. – Ovog travnja Finska je postala zemlja članica. Imamo pozitivne signale za Švedsku. Nedavno su naši susjedi Crna Gora i Sjeverna Makedonija postali punopravne članice, tako da sam veliki optimist kada govorimo o politici otvorenih vrata. Temeljno je da NATO gaji odnos u kojemu u članstvo prima one zemlje koje to žele – rekao je.

Potpora RH, UK

On je dodao kako BiH u zemljama članicama NATO-a ima partnere i prijatelje koji će pomoći u modernizaciji i boljoj opremljenosti i integritetu Oružanih snaga BiH. Uz očekivani fokus na Ukrajini, na marginama summita održan je sastanak na razini ministara vanjskih poslova zemalja NATO saveza i kolega iz Moldavije, Gruzije i Bosne i Hercegovine. Važnim su mnoge zemlje iz NATO-a ocijenile uspostavu izvršnih vlasti na razini države, kao i brzo formiranje Povjerenstva za suradnju s NATO-om.

Jedan dio država pak je izrazio zabrinutost potezima i retorikom koji vode slabljenju institucija Bosne i Hercegovine te secesionizmu. Države vjeruju da je mir, stabilnost i sigurnost Bosne i Hercegovine ujedno mir i sigurnost prostora Europe ili takozvanog euroatlantskog prostora u kojem su zemlje članice NATO-a. Potpora je upućena Bosni i Hercegovini i u kontekstu “defence capacity building” programa u kojem su pojedine zemlje članice rekle da će donirati sredstva. Velika Britanija najavila je kako će donirati oko milijun funti, a Republika Hrvatska oko 500.000 eura./HMS/

The post Propala Bećirovićeva inicijativa o ponovnom raspoređivanju NATO vojnika u BiH first appeared on ABCportal.info.

Objava Propala Bećirovićeva inicijativa o ponovnom raspoređivanju NATO vojnika u BiH pojavila se prvi puta na ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?