Hrvatska je dobila svoj AI pod nazivom “Hrvojka”
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu predstavili su portal Hrvojka, nacionalni portal za jezične tehnologije.
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, predstavio je nacionalni portal za jezične tehnologije – “Hrvojka”.
Projekt je nastao u okviru projekta Instrumenta za povezivanje Europe “Nacionalna platforma za jezične tehnologije”.
Ukupna vrijednost projekta bila je 4.888.000 kuna (648.750 eura); od čega je Europska komisija sufinancirala 85%.
Pokretanjem portala Hrvojka po prvi se puta u državnu upravu uvode jezične tehnologije na temelju umjetne inteligencije, pruža se višejezični pristup javnim sadržajima i uslugama za domaće i strane korisnike, te u konačnici pridonosi standardizaciji jezika javne uprave, objašnjavaju iz SDURDD-a.
Pojednostavljeno rečeno, riječ je o alatu za strojno prevođenje tekstova i internetskih stranica, osnaženome umjetnom inteligencijom.
Ovaj se portal temelji na već postojećoj latvijskoj platformi hugo.lv i rezultatima prethodnoga CEF-projekta “Prevoditelj za predsjedanje Vijećem Europske unije” iz 2020. godine.
Tako objedinjena platforma u međuvremenu je doživjela proširenja i omogućila javnoj upravi i javnosti sigurni pristup visokokvalitetnom strojnom prevođenju, integraciju s alatima za računalno potpomognuto prevođenje (Computer Assisted Translation, CAT) i dodatke za trenutačni prijevod mrežnih stranica, pojašnjavaju pokretači “Hrvojke”.
Ovaj alat donosi “profesionalno prevoditeljsko okružje”, koje će biti dostupno putem HTML sučelja.
Ovaj skup usluga postavljen je kao polazni, ali modularni dizajn platforme dopušta dodavanje i drugih jezičnih tehnologija kako se za hrvatski jezik budu razvijale u budućnosti, stoji na stranicama projekta, prenosi bug.hr.
Krajnji cilj je da ovaj portal postane središnja prijevodna infrastruktura koja će pridonijeti kvaliteti prijevoda, standardizaciji jezika javne uprave i smanjenju prijevodnih troškova.
(www.jabuka.tv)