AHATOVIĆ ZA HAYAT.BA O RASPOREĐIVANJU DODATNIH TRUPA EUFORA: PRVO MORAJU REAGIRATI ORUŽANE SNAGE BIH, PA TEK ONDA OSTALI
Ako situacija bude zahtijevala intervenciju međunarodne zajednice, što nije isključeno, snage EUFOR-a mogu vrlo brzo biti pojačane sa elitnim trupama zemalja članica NATO-a, a ako se one rasporede u BiH odmah, tim bolje.
Ovo je za Hayat.ba kazao vojno-politički analitičar Nedžad Ahatović na pitanje da li Sjevernoatlantski savez ima plan za Bosnu i Hercegovinu ukoliko dođe do ugrožavanja sigurnosti, a u svjetlu posljednjih političkih dešavanja i antiustavnih zakona koji se usvajaju u Narodnoj skupštini RS te udara na Ustavni sud BiH koji dolaze iz bh. entiteta RS.
Ahatović napominje kako EUFOR, u skladu sa izvornim Dejtonskim mirovnim sporazumom, ima izvršni mandat za upotrebu sile koji je jasno utvrđen u vojnom dijelu sporazuma.
- EUFOR svake godine vrši provjeru svoje spremnosti u vježbi “Brzi odgovor” sa Oružanim snagama BiH. Tu se testira spremnost reakcije kako samih snaga EUFOR-a u BiH tako i pojačanja i provjerava sadejstvo sa Oružanim snagama BiH. Tako da su po mom mišljenju trupe EUFOR-a spremne, pitanje je samo političke volje da se one upotrijebe, a mandat i nadležnosti su im u Dejtonskom sporazumu jasne i jako široko postavljene – kaže Ahatović.
Puno se u posljednje vrijeme govorilo o slanju dodatnih trupa NATO-a u BiH zbog političke krize. To se, međutim, nije dogodilo.
- Ne smatram da se snage NATO-a (EUFOR) trebaju razmjestiti bilo gdje u BiH, iz bilo kojeg razloga ili povoda posebno po pitanju ugrožavanja sigurnosti prije nego što to urade Oružane snage BiH. Nadležne institucije države BiH trebaju preuzeti odgovornost za sigurnost zemlje i razmještanje naših vojnih snaga na bilo kojoj stopi teritorije BiH, ako je to potrebno u skladu sa zakonima države BiH. Ako EUFOR dobije zeleno svjetlo da pojača svoje vojno prisustvo u BiH oni će postupati u skladu sa svojim mandatom i nadležnostima, ali ako se vojne snage trebaju razmještati konkretno u Brčko prva reakcija mora doći od Oružanih snaga BiH, pa tek onda svih ostalih aktera – pojašnjava Ahatović.
Ukoliko dođe do blokada odlučivanja o raspoređivanju Oružanih snaga BiH, Ahatović smatra da je za to potrebno imati pravno rješenje i soluciju u skladu sa zakonom, što je nadležnost Parlamenta BiH.
- Ako u međuvremenu i dođe do reakcije EUFOR-a u skladu sa njihovim mandatom tim bolje, no država ne treba čekati rješavanje sigurnosne situacije već mora reagovati prije eskalacije, ako je moguće u koordinaciji sa EUFOR-om odnosno NATO-om, ako ne, onda samostalno – kaže Ahatović za Hayat.ba.
(A. Jamaković)