HERCEGOVAČKE ŠKOLJKE “Godina za naše kamenice i mušule je odlična, a cijene su nešto niže nego u Hrvatskoj”
Školjke, specijaliteti koje brojni obožavaju vole čisto more i zaljeve gdje se miješaju slatka i slana voda. Čisto more i neumski zaljev idealno su stoga područje za njihov uzgoj. Rijetki se pak u Neumu odlučuju za njihov uzgoj. Jedan od njih je Ante Džono, neumski ronilac i vatrogasac. Kao i kod uzgoja brojnih drugih proizvoda svaka godina je priča za sebe i ovisi o puno faktora. Tako je i sa školjkama. No, Ante ne krije zadovoljstvo ovom godinom.
“Godina je dobra, naročito zbog obilnih kiša pa je bilo dosta slatke vode što školjkama jako puno pogoduje. Ima dosta mlađi, naročito kamenice”, kaže Ante za Hercegovina.info.
Uzgajaju se samo dvije vrste, iako u neumskom zaljevu ima njih više.
“Što se tiše uzgoja, samo se uzgajaju te dvije vrste, mušule i kamenice, ali imamo i brojnih drugih. Zabranjeni su naravno prstaci, imamo jakobove kapice koje žive na dnu mora, ali i brojne druge”.
Ante ističe kako nema razlike u kvaliteti školjki kada su u pitanju one iz neumskog i malostonskog zaljeva.
“Apsolutno ne. Uvjeti u malostonskom i neumskom zaljevu su doslovno identični što se svega tiče. Ja sam i ronilac, kako se more ovdje ponaša, tako se ponaša i tamo. S druge strane u Neumu je još 1986. godine riješen kanalizacijski sustav. Ljudi baš nisu upoznati s tim i pišu svakakve nebuloze. Nedavno je slikana trava, odnosno posejdonija koju nanesu jači maestrali. Tako sam nedavno vidio tekst o “zagađenom moru i kanalizaciji u Neumu”, a na slici doslovno morska trava. Da je to tako školjki ne bi bilo jer njima paše isključivo čisto more”.
Puno posla treba kaže Ante da bi školjke bile spremne za prodaju.
“Naročito oko kamenice. Ovomu se treba posvetiti tijekom cijele godine, Kamenici treba dvije godine kako bi došla do tržišne veličine. Mušula se pak mrijesti kasno u zimu i ona je za godinu i nekoliko mjeseci spremna prodaju.
Kada je riječ o cijenama, kamenice su dosta poskupjele u posljednje vrijeme.
“Njihova otkupna cijena je u Hrvatskoj 1 euro po komadu, dok je kod nas trenutno 1,50 KM što mislim da je uistinu dobra cijena budući da je prije dvije godine iznosila 1 KM. Što se tiče mušula njihova cijena ide na 3 KM po kilogramu, dok su one primjerice u Hrvatskoj usporedbe radi, trenutno na 2 eura. U restoranima se kilogram mušula prodaje od 20 do 25 KM, dok je kamenica od 3 do 4 KM po komadu“, govori.
Školjke uglavnom plasira za potrebe neumskih ugostitelja.
“Ribogojilišta uglavnom školjke plasiraju za Bosnu, a mi ovdje za lokalno tržište. Uglavnom se radi o objektima u Neumu, a nešto sitno ide za ostatak Hercegovine, u Čapljinu i druga mjesta.
Zanimljivo je i kako obje vrste imaju svoje vrijeme u sezoni kada se bolje prodaju.
“Kada je u pitanju mušula, onda je tržište solidno pokriveno. Kamenica pak bolje ide u predsezonskom i postsezonskom razdoblju. Moja pretpostavka je da su razlog za to strani turisti koji ovdje više dolaze u tim razdobljima turističke sezone, a i sigurno se radi o malo imućnijoj stranoj klijenteli. U srcu sezone tu su pretežno domaći turisti koji čak i nisu naučili jesti kamenice, pa stoga mušule u tom razdoblju znatno prednjače”.
Na pitanje može li se živjeti od ovog posla Ante nam kaže:
“Puno ovisi i kakva je godina. Bilo ih je kada orada uništi prinos mušula pa se treba prilagođavati. No, sve u svemu mogu reći da se od ovog posla sigurno može živjeti. Ja osobno imam drugi posao, pa mi je ovo dodatni. No, da je malo proširiti tržište to bi sigurno bila jako dobra priča”, zaključio je Ante za naš portal.
Ovaj posao na njega je prenio njegov otac koji je još davno učio od kolega s Pelješca i iz Stona. Njegovog oca danas su već stigle godine, pa uskoči i pomogne Anti koliko može. No, tu su ipak ostali članovi obitelji koji sudjeluju i pomažu u ovom obiteljskom poslu, atipičnom i rijetkom za našu Hercegovinu.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.