Raguž: BiH je danas tlo potenciranja političke krize koja graniči s konfliktom

Raguž: BiH je danas tlo potenciranja političke krize koja graniči s konfliktom

Link na izvornu vijest

Pred auditorijem koji je okupio više desetaka članova Parlamenta EU, predstavnike Vlade Velike Britanije, Italije, Poljske, Češke, Slovačke, predstavnike Sabora RH, američkog Senata i Parlamenata iz većine zemalja EU, Raguž je govorio o situaciji u BiH, s posebnim osvrtom na živote prosječne obitelji u BiH.

Uloga obitelji u društvu je, vjerojatno, jedina stvar koja oko koje ćemo se svi složiti u BiH. Kod nas ne napadaju uloge oca i majke kao što je to slučaj u Europi, ide se u napadanje identiteta. U javnom diskursu se sve manje koristi terminologija nacionalne i narodne pripadnosti, potencira se tzv. etnička. Dodajmo tome korupciju i nepotizam, vrlo lako se dođe do zaključka kako su politička nestabilnost i stranački neofeudalizam glavne opasnosti po obitelj u BiH, priopćeno je danas iz HRS-a.

Zaključak je ovo izlaganja koje je Slaven Raguž imao gostujući na središnjem događaju velike međunarodne „Konferencije o obitelji“ održane u Dubrovniku.

„Mi nemamo problem osobne sigurnosti, koliko imamo problem opće, socijalne i pravne (ne)sigurnosti. Kao što smo predvidjeli na Konferenciji koju smo prošle godine imali u Mostaru, BiH je danas tlo potenciranja političke krize koja graniči s konfliktom. Dodajmo tome kako se u BiH vrlo teško živi ako niste član vladajuće političke stranke, dobiju se vrlo lako razlozi zašto obitelji napuštaju BiH. Objavljena je informacija kako je iznos prosječne potrošačke korpe u nas oko 1650 eura, dok je prosječna plaća oko 500 eura. Dakle, prosječna obitelj s dvoje uposlenih ne može servisirati osnovne životne potrebe. Zato je nama potrebna prvo društvena katarza, da konačno krenemo u obračun s korupcijom, a to u BiH znači da se krenemo jače boriti protiv političkih elita. U tome nam je potrebna pomoć međunarodne zajednice, ali one koja će razumjeti i poštovati višenacionalni duh BiH, ne namećući neke „nadnacionalne“ ideje koje su ne samo davno propale, nego i dovele do sukoba početkom 90-ih prošlog stoljeća“ u svome izlaganju iznio je Raguž.

Foto: HRS

Konferenciji je prisustvovalo i izaslanstvo HRS-a koje je iskoristilo prigodu i odradilo niz diplomatskih sastanaka ne samo s političkim predstavnicima, nego i okupljenim gospodarstvenicima iz SAD-a i Hrvatske. Posebno je bilo zanimljivo razgovarati s vlasnicima multinacionalnih telekomunikacijskih tvrtki iz SAD-a, s kojima su razmijenjene informacije o budućnosti širokopojasnog prijenosa podataka koji se sve više sa zemlje seli u svemir.

Nakon završetka konferencije, Slaven Raguž je održao sastanak s Nicolom Procaccinijem, predsjednikom Kluba ECR-a u Europskom Parlamentu i najbližim suradnikom Predsjednice Vlade Italije Georgie Meloni. Dogovoren je početak procesa pristupanja HRS-a ECR grupaciji kao i organizacija Western Balkans Summita u Mostaru, o čemu će javnosti biti naknadno obaviještena.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?