Dodik: Predložit ćemo NSRS izborni zakon RS, da ga usvoji po hitnom postupku
Dodik je nakon sastanka s predsjednicima stranaka koje čine vladajuću većinu u RS, predsjednicima klubova poslanika tih stranaka u NSRS, te nadležnim ministrima, predsjednikom Vlade RS i članom Predsjedništva BiH iz RS, danas u Banjoj Luci izjavio da je pitanje izbornog zakona jedno od najvažnijih pitanja za svako društvo.
Po njegovim riječima, donošenje izbornih zakona, izbornih pravila, uvijek je stvar konsenzusa ‘političkih igrača‘ koji se pojavljuju na izborima, “a ne nekog stranca koji bi nešto nametao i nešto radio na tom planu”.
– Mi smo ovdje odlučni da kreiramo novi zakon koji je u skladu s Ustavom BiH i Ustavom RS, koji bi se zvao izborni zakon RS, a koji podrazumijeva ustavno pozicioniranje RS u provođenju izbora. S tim što ne zadire u pitanje izbora na nivou članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstavnički dom PSBiH. To bi radilo i dalje Središnje izborno povjerenstvo BiH – pojasnio je Dodik.
Po njegovim riječima, sve druge izbore bi provodila Republička izborna komisija, koja bi se ojačala ovim zakonom koji će biti predložen i “na taj način vratila RS-u ustavna prava i nadležnosti za provođenje izbora”.
– Ustav BiH predviđa samo nadležnost BiH za izbore za Predsjedništvo BiH i za Predstavnički dom PSBiH – naveo je Dodik.
Najavo je da će veoma brzo, nakon konzultacija, predložiti tekst tog zakona Narodnoj skupštini, da ga usvoji po hitnom postupku.
Dodik je kazao da je danas razgovarano i o apelacionom odijelu Suda BiH, te je ponovio stav predstavnika RS-a da bi njegovo sjedište treba da bude u Banja Luci.
– Mi ovdje imamo saglasnost vezano i za to da se zakon o pranju novca i ono što je već prošlo u Predstavničkom domu, pojavi u Domu naroda PSBiH i da ćemo, sagledavajući samo neka tehnička pitanja, dati određene saglasnosti da taj zakon može da bude usvojen – kazao je predsjednik RS-a.
Na sastanku je razgovarano i o Ustavnom sudu BiH.
– Konsenzusom smo utvrdili da ne postoji legitimitet i legalan Ustavni sud, imajući u vidu da u njemu nema Ustavom predviđenog sastava. Taj Ustavni sud ne može da funkcioniše na svojim pravilima, jer su ona manje pravne snage nego što je Ustav BiH – naveo je Dodik.
Za nas, dodao je on, ne postoji Ustavni sud BiH, niti će postojati sve do momenta dok se ne reguliše pitanje odlaska stranih sudija.
Dnevnik.ba