Predstavnici 17 lokalnih zajednica: Suradnja i međusobno povjerenje ključni za izgradnju boljeg društva
Jučer je u Tesliću održan drugi susret gradonačelnika i predstavnika/ca općina/gradova i predstavnika/ca Europske unije u BiH (EU), Ujedinjenih naroda u BiH (UN), Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OSCE), Misije u BiH i Vijeća Europe – Ured u Sarajevu pod nazivom „Povjerenje i kohezija kao javno dobro: uloga lokalnih vlasti“.
Ovo je bila prilika za razgovor o zajedničkim naporima i aktivnostima predstavnika lokalnih samouprava i međunarodnih organizacija ka unapređenju povjerenja i kohezije u Bosni i Hercegovini. Razgovarano je i o trenutnim i novim načinima poboljšanja suradnje unutar i među zajednicama, a predstavljeni su i zajednički zaključci i preporuke koji će biti u fokusu zagovaračkih napora predstavnika međunarodnih organizacija prema višim razinama vlasti.
Prisutnima se na otvaranju događaja obratio načelnik općine Teslić, Milan Miličević:
“Veliko mi je zadovoljstvo što sam danas u ulozi domaćina. Naš projekt treba poslati jednu pozitivnu poruku i iskustva koja mi imamo iz naših međusobnih odnosa, kada su u pitanju suradnja, kohezija, budućnost BiH i uvažavanje svih u jednoj zemlji u interesu boljeg i kvalitetnijeg zajedničkog života”, istaknuo je Miličević.
Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN u BiH, naglasila je da se radi o impresivnom skupu koji motivira da bi se dalje radilo na unaprjeđenju povjerenja.
Dobra ili loša uprava se često najviše osjeti što je bliže svakodnevnom životu – lokalna uprava stoga mnogo znači ljudima. Međutim, kako bismo poboljšali upravu, jačanje društvene kohezije između i unutar zajednica je ključno. Neki od vas su najduže na poziciji predstavnika lokalnih vlasti širom Bosne i Hercegovine, te gradeći mostove, a ne razdvajajući, imate moć da napravite stvarnu, pozitivnu promjenu u životima ljudi“, izjavila je Macdonald, obraćajući se sudionicima ovog sastanka.
Dodala je i da je put ka pozitivnom i održivom miru, te put ka Europskoj uniji koju BiH želi, unatoč izazovima, obilježen hrabrošću, otpornošću, odlučnošću, gdje čak najmanje akcije mogu doprinijeti promjenama, a koje se svakodnevno vide unutar lokalnih zajednica.
Šef Delegacije Europske unije i specijalni predstavnik Europske unije u Bosni i Hercegovini, ambasador Johann Sattler, pohvalio je prisutne gradonačelnike koji su uključeni u projekt Možemo bolje za njihov rad na izgradnji povjerenja u kohezije.
“Međusobno razumijevanje među zajednicama, empatija i povjerenje neophodni su za bolju budućnost BiH. Nije jednostavno zbog naslijeđa prošlosti koje dijele. Drago mi je postoje gradonačelnici i zajednice koji su voljni raditi na jačanju kohezije u i između zajednica. EU, zajedno s UN-om, Vijećem Europe i OSCE-om ponosno radi na promicanju okruženja pogodnog za pomirenje”, rekao je Sattler.
Prema njegovim riječima, važan dio projekta je da se čuje mišljenje predstavnika lokalnih zajednica o daljem nastavku rada i na koji način im se može pomoći da bi projekt bio još bolji.
Prema riječima Bojane Urumove, šefice ureda Vijeća Europe u Sarajevu, spomenuti projekt jača veze i suradnju lokalnih zajednica.
“Činjenica je da su same zajednice tražile aktivnije sudjelovanje u projektu. To dolazi od samih lokalnih uprava koje shvaćaju da to može biti korisno za njihove građane. To pokazuje i prave potrebe na koje reagira projekt “Možemo bolje”. Ja sam već spomenula i organizacije civilnog društva, čiji glas želimo i dalje pronositi. To su one organizacije koje rade na izgradnji mira i nadamo se da njihove glasove možemo proširiti i pomoći da se čuju bolje, kako bismo imali veći politički udio i prihvaćanje rada tih organizacija”, rekla je Urumova.
Projekt “Možemo bolje” donio je značajne rezultate i nastavit ćemo pružati podršku lokalnim samoupravama na sve moguće načine, izjavio je Thomas Busch, zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
“Znamo svi da BiH nije najjednostavnija zemlja, ali čini se da vi želite da radite u korist vaših zajednica i vaših općina i to smatram vrlo inspirirajućim. Zapravo, vi predvodite brojne druge ljude iz svojih zajednica – aktiviste, nevladine organizacije koje surađuju s vama i poboljšavaju situaciju”, dodao je Busch.
Zaključci susreta naglašavaju važnost rada na suradnji unutar i između zajednica na svim pitanjima važnim za život građana, te potrebi za snažnijim ekonomskim rastom i razvojem, koji bi u potpunosti mogli neutralizirati bilo koje oblike tenzija.
Također, naglašeno je potreba za izgradnjom pravednijeg društva, u kojem veliku ulogu imaju pravosudne institucije, ali i organizacije civilnog društva.
Susret je organiziran u okviru projekta „Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini“ koji financira Služba za instrumente vanjske politike Europske unije u okviru Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju, a zajedno provode Europska unija u BiH, Ujedinjeni narodi u BiH, Misija OSCE-a u BiH i Vijeće Europe – Ured u Sarajevu.