Priča o legendarnom makarskom disku: ‘Cili bi se Split i Hercegovina liti preselili ode. I u ratu se plesalo ko da nema sutra…‘
Sjećate se diskoteke “Merlin” u Makarskoj? A “Opere”, na istome mjestu? Ako je odgovor niječan, mlađi ste od pedeset; u tom slučaju ipak biste se mogli sjetno osmjehnuti na spomen diskokluba “Petar Pan”, koji je postojao na mjestu “Merlina”, odnosno “Opere” od 2008. do 2018. godine.
Nakon toga započelo je razdoblje hibernacije, koje je ovih dana kulminiralo prenamjenom objekta u budući hotel. Dakle, zaključuje se jedna era, diskoklub je prohujao s vihorom – ili makarskim maestralom, kako vam drago – u povijest.
Sve je započelo zapravo veoma davne 1979. godine, kad je na rečenom mjestu u srcu Makarske otvoren preteča budućeg diskača, jednog od budućih najpopularnijih u Dalmaciji svih vremena.
Klub se zvao “Mak” i bio je u društvenom vlasništvu, otvoren u čast početka Mediteranskih igara u Splitu, koje su zapravo trebale izdignuti cijelu Dalmaciju. To nam je posvjedočio nekadašnji direktor društvenog poduzeća “Mornar” d.d. Bepo Buljan, koji se živo sjeća prvih šušura u “Maku”.
Zašto je, pak, disko nazvan “Mak”, ostaje nagađati, moguće kao igra riječi od naziva “Makarska”, ili pak po crvenu cvijetu opjevanom i u čuvenoj partizanskoj pjesmi “Opet su jutros procvali/u žitu makovi sneni…”. Jedino što sigurno znamo je da Neda Makjanić Kunić, vlasnica nekoć potentnog krojačko-modnog obrta, nema prste u tome…
DJ SPAJKI PAMTI NAJBOLJE DANE
Bilo kako bilo, “Mak” uskoro prelazi u ruke privatnog zakupca, koji mu daje tada puno pomodnije ime: diskač postaje “Merlin”. Bilo je to u doba kad je rastao i istoimeni bend, koncem osamdesetih pa negdje do početka Domovinskog rata. Među prvim DJ-evima toga vremena spominju se DJ Ante Jakir, čak i budući vlasnik nekolicine diskoteka, Slobodan Matenda, karizmatični poduzetnik koji očigledno ima sluha i za glazbu.
Među veteranima toga doba je i DJ Zoran Spajić, danas 71-godišnjak, pravi “dinosaur” među disk-džokejima, k tomu još uvijek aktivan!
DJ Spajki, kako su ga nekad nazivali, “ispratio” je “Merlin” kad je na njegovo mjesto došla – “Opera”. Taj memorijski zapis, hvala na pitanju, ima i potpisnica ovih redaka. Bilo je to friško poraće, “Opera” je “drmala” devedesetih godina, a Spajić iz prve ruke svjedoči o ekspanziji dance-scene u Hrvatskoj, koju je repertoar u “Merlinu” i “Operi” svesrdno podržavao.
– Jedini koga nisam pušta bija je Senad od Bosne, to jest Senna M.
Nije mi se sviđa, ali druge smo dancere “prašili”: Kasandru, ET, čak i Vlatku Pokos. U disku san proša i rat, tada smo radili iznenađujuće dobro; ljudima je triba ispušni ventil, zabavljali su se ka da nema sutra. I nikad nikakvih problema – prisjeća se Spajić.
– Žao mu je što više ne postoji diskoscena skoro nigdje, a pogotovo u Makarskoj.
‘OPERA‘ ZAMIJENILA ‘MERLINA‘
– Tih su godina kod nas puno dolazili Hercegovci jer u Hercegovini nije bilo diskoklubova, a sad je obrnuto: naša se mladost odlazi isplesati u Hercegovinu jer kod nas nema gdje – tužno primjećuje DJ veteran iz Makarske.
O činjenici da je diskoscena danas doista na koljenima svjedoči i Jakša Medić, poduzetnik i prvi čovjek diskoteke koja je nakon “Merlin” nazvana “Opera”.
– Istina je da se s potonućem diska u povijest pozdravljamo s jednim reliktom prošlosti, opraštamo od vjerojato posljednje diskoteke u Makarskoj. Jer, kasnije su mnogi diskači (posvuda) zapravo pretvoreni u ogromne kafiće, bez diskopodija jer “dancing floor” ne donosi novac kao separei. Mi smo imali i jedno i drugo, a posebno nam je bilo važno da se – pleše! Kad bi podij bio praznjikav, Spajić (DJ, nap.a.) bi dobio opasku: “Diži ljude, opleti nešto drugo” – sjetno se osmjehuje Medić.
Posao u “Operi” bio je obiteljski, glavni operativac na terenu bio je Medićev zet Mijo Ivandić, inače poznati teniski trener. Medić je ponosan na okolnost da su tih devedesetih godina okosnicu diskoscene u Dalmaciji činila tri kluba, perjanice noćne scene: “Aurora” u Primoštenu, “Faces” u Bolu na Braču (u vlasništvu Igora Štimca), te “Opera” u Makarskoj. To su bili dani prave zabave za narod – smatra naš sugovornik.
– Nije kod nas bilo “vipova” ni klasnih podjela, svaki je gost bio jednako važan i dobrodošao, pod uvjetom da je pristojan. Ulaz se plaćao kad su bili koncerti – a bilo ih je puno, puno… Puštali su se “Prljavci”, “Valjak”, ET, jako je bila popularna i “Crvena jabuka” tih godina. Gostovali su nam Oliver, “Daleka obala”, Dino Dvornik, Severina – nikad nikome nisu ljepše pristajale jeans-hlače sa štiklama kao njoj.
Bila je na početku karijere, onako draga, vesela, prirodna i prekrasna – prisjeća se Medić. Na otvorenju “Opere” nastupao je Electro Team (ET bend) s Vannom, mladom dance-zvijezdom. Tada su prodane rekordne 2503 karte, točan podatak urezao mu se u pamćenje.
– Ljudi su bili doslovce na stablima, to je bio nevjerojatan prizor – evocira nekadašnji vlasnik “Opere”, koji iz posla zbog zasićenja, ali i drugih okolnosti, izlazi početkom ovog tisućljeća.
SPLITSKA EKIPA I ZVIJEZDE
Tada na scenu dolaze Splićani Goran Gogo Boljat i Marko Bralić zvani Keto.
Oni posao vode deset godina, od recesijske 2008. do 2018. godine.
Klub je niknuo u prostorijama “Opere”, koju je kupio proslavljeni hrvatski nogometni reprezentativac Alen Bokšić, a gotovo cijela sportska elita okupila se 2008. godine na njegovu otvaranju.
– Bilo je to deset nezaboravnih godina – kaže nam simpatični Keto, dobro poznat dionik noćne scene Splita – oduvijek, čini se.
– Kakvo je to otvorenje bilo! Kum diskoteke bio je nogometaš Ivan Rakitić, nema ko nam nije piva i gostova; cili Split bi se liti priselija u Makarsku! Bija je to najbolji izlazak, nešto ka odlazak u “Faces” u Bolu dok je tamo bija đir; residenti su u “Petru Panu” bili DJ Dado, Robex i Chibi, a puštalo se najviše pop-muziku, i malo narodne.
BILE SU TO GODINE…
– Čak nam je nastupila i DJ-ica u toplessu, Nikki Bellucci, a od naših – nema ko nije: Seve, Grašo, Rozga, Jole…
Bile su to lipe godine, bolje rečeno sezone – radilo se zapravo svega misec-dva dana. A onda je došlo do zasićenja, zasnovali smo familije, preorijentirali se na lokale u Splitu… Poslovanje su preuzeli momci iz Makarane – podsjeća Keto na ono što već ulazi u kategoriju “povijest”.
Od nekad megapopularnog diska, neponovljivog kao i naša mladost, ostat će tek memorijski zapis. Uspomena, svake godine sve bljeđa, na neka davna, rasplesana ljeta pod vedrim noćnim nebom Makarske rivijere.
Evo kako nekadašnja najbolja diskoteka u Dalmaciji izgleda danas. Ruševina koja je postala dom narkomanima, piše Slobodna Dalmacija.
Post Priča o legendarnom makarskom disku: ‘Cili bi se Split i Hercegovina liti preselili ode. I u ratu se plesalo ko da nema sutra…‘ je prvi puta viđen na Grude Online.