Umirovljenici traže jednokratnu pomoć ili porast najnižih mirovina

Umirovljenici traže jednokratnu pomoć ili porast najnižih mirovina

Link na izvornu vijest

Umirovljenici traže jednokratnu pomoć ili porast najnižih mirovina

Zbog svakodnevnog rasta troškova života i činjenice da oko 200.000 umirovljenika prima iznos najniže mirovine koja nakon posljednjeg akontativnog povećanja u veljači iznosi 565,18 KM, iz Saveza udruga umirovljenika u Federaciji BiH najavljuju kako će od Vlade Federacije BiH tražiti pomoć pri iznalaženje rješenja za tešku materijalnu situaciju u kojoj se nalazi najveći broj korisnika mirovine piše Marija Medić Bošnjak za Večernji list BiH

Još se ne zna koliko će konačno usklađivanje u ovoj godini iznositi, iako prethodne projekcije pokazuju od 6 do 7%

Teška situacija

Prema riječima predsjednika Saveza Redže Mehića, od Vlade Federacije će kroz rebalans proračuna tražiti izdvajanje dodatnih sredstava za umirovljenike kako bi se osigurao neki oblik pomoći toj populaciji. – Tražit ćemo da se osigura stavka za novčanu pomoć umirovljenicima – kazao je Mehić, dodajući kako iznos te novčane pomoći ne bi bio jednak za sve umirovljenike. Najveći iznos pomoći trebao bi biti dodijeljen onima s najnižim primanjima, odnosno korisnicima minimalnih mirovina, dok bi oni s visokim i korisnici najviših mirovina bili izostavljeni od ove pomoći. Govoreći o konkretnom iznosu pomoći koju će tražiti, Mehić je naveo kako bi to najvjerojatnije bilo najmanje 300 KM. Drugi način na koji se može pomoći ovoj populaciji je, kako smatraju u Savezu, povećanje iznosa najniže mirovine. Podsjetimo, zbog razumijevanja teške situacije u kojoj se nalazi najveći broj umirovljenika u ovom bh. entitetu, Vlada FBiH je i ove godine donijela odluku o akontativnom povećanju mirovina u visini od 5 posto već početkom godine, dok će konačno usklađivanje uslijediti u travnju, kada će biti poznati službeni podaci prema kojima se, u skladu sa zakonom, vrši usklađivanje mirovina. Još je uvijek nepoznato koliko će konačno usklađivanje u ovoj godini iznositi, iako neke prethodne projekcije pokazuju kako se taj postotak kreće od 6 do 7%. Inače, o temi problema s kojima se suočava ova populacija nedavno je održan sastanak federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića s predstavnicima Saveza umirovljenika i Zavoda mirovinskog i invalidskog osiguranja.

Mogućnost i rješenja

Razmatran je niz pitanja, uključujući visinu mirovina u odnosu na troškove života, pristup zdravstvenoj zaštiti, socijalnim uslugama i drugim važnim čimbenicima koji utječu na kvalitetu njihova života. Predstavnici umirovljenika istaknuli su konkretne primjere neadekvatnih mirovina velike većine umirovljenika u odnosu na troškove života, nedostatak pristupa kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i socijalnim uslugama, kao i izazove povezane s usamljenošću i neaktivnošću, starenjem i umiranjem u samoći zbog skupoće smještaja za stare i iznemogle osobe. – Predstavnici umirovljenika iznijeli su konkretne prijedloge i probleme s kojima se suočavaju njihovi članovi i to su realni problemi koji traju i koji se moraju početi rješavati. Govorimo o najbrojnijoj populaciji u Federaciji, odnosno gotovo jednoj petini ukupnog stanovništva, od kojih više od polovine živi ispod granice dostojanstva. Tome je doprinijelo populističko rješavanje problema ove populacije koje je trajalo godinama i mi sad imamo ozbiljan problem koji će se morati rješavati u fazama, korak po korak, ako želimo poboljšati status i kvalitetu ne ovih ljudi koji su sada u mirovini, nego svih nas koji ćemo jednog dana biti u mirovini. Ako na takav način budemo svi razmišljali, postoji mogućnost da se pronađu volja i adekvatna rješenja – zaključio je nakon  sastanka ministar Delić.

 

Objava Umirovljenici traže jednokratnu pomoć ili porast najnižih mirovina pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?