Oprez! Gusjenice šimširovog moljca već prave štete

Prve gusjenice šimširovog moljca uočene su na mladim listovima šimšira. Sa zaštitom šimšira treba početi na vrijeme, čim se primijete prva oštećenja na listovima, primjenom insekticida koji su registrirani u ukrasnom bilju. Za tu svrhu najbolje je koristiti pripravak Rotor super.

Šimširov moljac je istočnoazijska vrsta noćnog leptira koja napada šimšir i druge vrste iz ovoga roda te je raširen u većini europskih država. U BiH je prisutan već desetak godina od kada pričinjava štete na šimširu. Štete pričinjavaju gusjenice hraneći se lišćem tako da u kratko vrijeme dolazi do potpune defolijacije lišća.

Podatak da gusjenica može tijekom razvoja pojesti i do 45 listova zapravo govori o njihovoj proždrljivosti. Na biljci ih bude i do nekoliko stotina. Štete se najčešće kasno primijete. Mlade se gusjenice uspješno skriju ispod gustog lišća gdje su jako dobro zaštićene, hraneći se prvenstveno unutarnjim dijelom biljke. U ovoj godini, na području Hercegovine, već početkom svibnja zabilježene su štete od ovog štetnika.

Kako prepoznati štete?

Šimširov moljac uzrokuje značajne štete na biljkama šimšira. Mlade gusjenice hrane se samo gornjom stranom lista, a starije gusjenice lišćem, zelenim izbojcima i korom što narušava estetski izgled biljke, uzrokuje potpuni gubitak listova i ugibanje mladih biljaka. Štetnik se može lako prepoznati po svilenkastim zaprecima i svilenim nitima (paučini) na šimširu. Kod jakog napada njima je prekrivena cijela biljka koja je ostala bez lista.

Savjetuje se kontrolirati biljke razmicanjem grana i praćenjem unutrašnjosti jer su tu vidljive prve štete i mlade gusjenice.

Šteta uslijed napada šimširovog moljca

Golobrst je uz svilene niti paučine prvi znak da se radi o šimširovom moljcu. Prve štete koje prave mlade gusjenice se teško uočavaju jer se mlade gusjenice zadržavaju u unutrašnjosti biljaka šimšira i tamo su dobro zaštićene. Kako se povlače prema vanjskim dijelovima biljaka, štete postaju sve veće i vidljive, a tada je već prekasno za bilo kakvu intervenciju jer je došlo do gubitaka skoro svih listova.

Kako i čime suzbiti ovog štetnika?

Obzirom da gusjenice prvo rade štete na listovima unutar grmova, savjetuje se kontrolirati biljke razmicanjem grana i praćenjem unutrašnjosti grmova šimšira jer su tu vidljive prve štete i mlade gusjenice. Kontrolu treba provoditi svakih nekoliko dana.

Proizvodi Bio Garden dostupni u Sjemenarna agrocentrima

Štetnik se može kemijski suzbijati primjenom insekticida, a uglavnom se preporučuju one djelatne tvari koje su registrirane u ukrasnom bilju (deltametrin, acetamiprid, tiakloprid), odnosno pripravci Rotor superMospilanBye Fly i dr.

Za one vrtlare koji imaju male površine pod živom ogradom od šimšira preporučamo primjenu gotovog pripravka pod nazivom Bye Fly. Pripravak je prije same uporabe potrebno malo promućkati i odmah se može koristiti.

Važno je naglasiti da ni jedna od ovih djelatnih tvari, odnosno pripravaka ne pruža dugotrajnu zaštitu šimšira protiv šimširovog moljca. Ukoliko je u vrtu ili u susjedstvu preživjelo nekoliko gusjenica sa sigurnošću se može tvrditi da će zaštićeni šimširi ponovno biti napadnuti. Svakako, tijekom ljetnih mjeseci treba stalno pregledavati biljke šimšira i po potrebi provesti mjere suzbijanja.

Puno više informacija o suzbijanju ovog ali i drugih štetnika ukrasnog bilja potražite od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

(www.jabuka.tv)

Poljoprivredna TV

 

O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?