Od ove biljke može se živjeti kao kralj: Cijena kilograma penje se i do nekoliko tisuća eura
Ginseng, poznat i kao “korijen života”, biljka je čiji korijen dostiže vrtoglave cijene, od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura po kilogramu. Tradicionalno korišten u kineskoj medicini, ginseng je postao gotovo izumrla samonikla biljka zbog pretjerane eksploatacije.
Podrijetlom iz Koreje i Kine, ginseng najbolje uspijeva na većim nadmorskim visinama. Njegova kultivacija započela je prije 800 godina u Kini, a danas se uzgaja i u Koreji, istočnom Sibiru te diljem američkog kontinenta. Ono što ginseng čini posebnim je njegov mesnati korijen oblika ljudske figure. Ova šumska biljka preferira planinska područja s 70-80 posto sjene, idealno šumovita mjesta s bukvom, javorom, orahom ili hrastom. Također, voli vlagu i bogatu ilovaču s dobrim humusom i drenažom.
Uzgoj ginsenga zahtijeva strpljenje. Potrebno je najmanje 5 godina, a često i do 10 godina, da korijen postigne punu zrelost. Za to vrijeme, biljke zahtijevaju minimalnu njegu ako su posađene u šumi, a nešto više pažnje u vrtu tijekom toplih dana. Važno je periodično provjeravati biljke zbog štetočina ili gljivica i uklanjati visoki korov.
Snažan korijen
Ginseng je prepoznatljiv po svom mesnatom korijenu koji ima oblik ljudske figure, a kako je potrebno dosta vremena da naraste i bude spreman za vađenje, te zbog svojih ljekovitih svojstava, vrlo je tražen u svijetu i dosta skup (cijena po kilogramu kreće se od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura po kilogramu).
Riječ je o šumskoj biljci za čiji je uzgoj povoljniji planinski kraj nego nizina. Voli debelu hladovinu i traži 70-80 posto sjene. Idealna lokacija bit će dobro zasjenjeni šumoviti prostor u kojem rastu bukva, javor, orah i hrast, a najbolje je da se posadi na sjevernoj ili istočnoj strani gdje je zemlja hladnija. Osim duboke hladovine, biljka voli vlagu, kao i bogatu ilovaču, dobar humus i dobro dreniranu zemlju.
Sjeme ginsenga može se kupiti preko stranih web stranica, a treba ga posijati u jesen ili zimu (prosinac – ožujak) kada je zemlja vlažna. Idealno vrijeme bilo bi nakon kiše ili snijega. Sadi se u dubinu od 1,5 cm s razmakom od 40-45 cm između biljaka, a nakon sadnje potrebno je sjeme prekriti zemljom, zaliti i prebaciti lišće preko zemlje.
Dostupan putem weba
Sjeme ginsenga dostupno je za kupnju putem stranih web stranica, a sije se u jesen ili zimu kada je zemlja vlažna. Najbolje vrijeme za sadnju je nakon kiše ili snijega, na dubinu od 1,5 cm s razmakom od 40-45 cm između biljaka. Nakon sadnje, sjeme treba prekriti zemljom, zaliti i pokriti lišćem.
Biljke starije od godinu dana počinju cvjetati i stvarati crvene bobice, iz kojih se može skupljati novo sjeme. Ginseng se može uzgajati i u teglama, no važno je osigurati dobru drenažu i izbjegavati izravno sunce. Za kultivirani uzgoj potrebna je umjetna sjena, što se postiže postavljanjem krovova iznad redova biljaka i jakim zasjenama sa strane. Tlo mora biti neutralno pH vrijednosti, jer ginseng ne podnosi kiselo tlo.
Najvredniji dio biljke, korijen, zrelost postiže kada razvije tri ili više kraka, a vađenje se obavlja u jesen. Uzgoj ginsenga zahtijeva dugoročno planiranje i strpljenje, ali nagrada za trud može biti izuzetno profitabilna.
The post Od ove biljke može se živjeti kao kralj: Cijena kilograma penje se i do nekoliko tisuća eura first appeared on ABCportal.info.