Sud naložio „Depot-u“ da Kaji preda 295 dunuma zemljišta
BANJALUKA – Javno preduzeće „Dep-ot“ mora firmi „Čistoća“, u većinskom vlasništvu banjalučke “Tržnice” Mladena Milanovića Kaje, da preda u posjed više od 295 dunuma zemljišta u Ramićima na kojem se nalazi regionalna deponija kojom upravlja „Depot“, otkriva CAPITAL.
Okružni privredni sud u Banjaluci u petak je donio presudu i obavezao „Depot“ da „Čistoći“ preda u posjed 295 dunuma zemljišta. Sud je istovremeno odbio zahtjev „Čistoće“ da joj „Depot“ na ime ostvarene koristi upotrebom tuđe stvari sa kamatom isplati oko šest miliona KM. Odbijen je i zahtjev za naknadu štete zbog izmakle dobiti od skoro pet miliona KM.
„Sud je utvrdio da je Republička uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIPP) 6. avgusta 2020. godine donio rješenje kojim je ustanovio da je „Čistoća“ kupovinom državnog kapitala stekla pravo vlasništva na 69 parcela, te da će se nakon pravosnažnosti tog rješenja izvršiti uknjižba prava svojine u korist „Čistoće“, navodi se u presudi u čijem posjedu je CAPITAL.
Dalje se kaže da je RUGIPP 29. jula 2022. godine usvojio zahtjev firme Mladena Milanovića Kaje i dozvolio da se na osnovu pravosnažnog rješenja RUGIPP-a od 6. avgusta 2020. godine nepokretnosti ukupne površine 295.798 kvadrata upišu u list nepokretnosti u korist „Čistoće“ sa 1/1 dijela svojine.
Podsjećamo, spor oko zemljišta između ova dva preduzeća traje nekoliko godina. RUGIP je u novembru 2020. utvrdio da “Čistoća” koja je do 2004. godine upravljala regionalnom deponijom ima pravo svojine nad zemljištem.
Grad Banjaluka i Depot su preko Pravobranilaštva RS to osporavali, sve do presude Okružnog suda u Banjaluci koji je početkom jula 2022. godine odbacio njihove tužbe kao neosnovane.
Na osnovu te sudske odluke RUGIPP je donio rješenje i upisao “Čistoću” kao vlasnika, a Okružni privredni sud u Banjaluci u petak je naložio „Depot-u“ da predmetne nepokretnosti preda u posjed „Čistoći“.
Ova presuda izazvaće brojne druge probleme i dovesti u pitanje dalji rad „Depot-a“ i funkcionisanje regionalne deponije u Ramićima.
Inače, preduzeće “Depot” osnovalo je osam opština i gradova. Pored Banjaluke koja ima 62 odsto vlasništva, najveći suvlasnici su Gradiška sa 14 i Prnjavor sa 10 odsto udjela, a suvlasnici preostalog dijela su Laktaši, Srbac, Čelinac, Kotor Varoš i Kneževo.
Nadzorni odbor Depot-a danas bi trebao da smijeni direktora ovog javnog preduzeća Željka Savića iz Demosa, a na njegovo mjesto bi trebao doći kadar SPS-a i bivši direktor Gradskog groblja Banjaluka Ratko Jokić.
Iako su mediji navodili da su uzrok smjene trzavice između SNSD-a i Demosa, naš izvor kaže da bi razlog smjene mogla biti upravo presuda Okružnog privrednog suda u korist „Čistoće“.
„Aktuelni direktor Željko Savić odupirao se pritiscima i zahtjevima da povuče određene poteze u korist „Čistoće“. Novi direktor vjerovatno će biti mnogo fleksibilniji po tom pitanju“, kaže naš izvor.
On dodaje da će novog direktora na računu Depot-a dočekati skoro 2,5 miliona KM, ističući da će biti zanimljivo vidjeti kako će se postaviti i kako će koncipirati žalbu na presudu Okružnog privrednog suda koja se može podnijeti Višem privrednom sudu u Banjaluci.
CAPITAL: D. Momić
Чланак Sud naložio „Depot-u“ da Kaji preda 295 dunuma zemljišta се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.