Gradonačelnik Zagreba otvorio Centar dobrodošlice za izbjeglice i migrante

Gradonačelnik Zagreba otvorio Centar dobrodošlice za izbjeglice i migrante

Link na izvornu vijest

Rich i Tomašević potpisali su i sporazum o suradnji Grada Zagreba i UNHCR-a u radu Centra dobrodošlice. Rich je istaknula da je to prvi centar u Hrvatskoj i naglasila da partnerstvo s Gradom Zagrebom nije samo formalno nego je i čvrsto obećanje u daljnjoj izgradnji uključivog društva te izvanredan primjer za ostale gradove i općine koji treba slijediti.  

One stop shop odnosno Centar dobrodošlice će na adresi Petrinjska 31 raditi u ponedjeljak, srijedu i petak od 8 do 16 sati, a utorkom i četvrtkom od 10 do 18 sati. 

 

U cijeloj Hrvatskoj se povećava broj stranih radnika i radnica

Tomašević je izrazio zadovoljstvo otvaranjem Centra dobrodošlice za informiranje stranih radnika s dozvolom boravka i rada, ali i ostalih skupina stranaca u Hrvatskoj, primarno tražitelja i tražiteljica međunarodne zaštite te osoba kojima je odobrena međunarodna ili privremena zaštita. 

To će biti jedna u nizu mjera politika integracije i dobrodošlice u Zagrebu, a vjeruje da će tim putem ići i drugi gradovi jer se u cijeloj Hrvatskoj povećava broj stranih radnika i radnica. 

Tomašević je naveo i da se ljudi koji dolaze u Hrvatsku suočavaju s dosta složenim administrativnim procedurama, s jezičnim barijerama i s različitim nesigurnostima te je Centar dobrodošlice mjesto gdje će moći dobiti njima važne informacije – o njihovim pravima, obavezama i drugome što im može olakšati rad u Zagrebu.  

U Centru dobrodošlice će tako, primjerice, moći dobiti  informacije gdje učiti hrvatski jezik. Država stranim radnicima izdaje dozvole za boravak i rad, međutim, njih oko dvije trećine slabo govori hrvatski jezik. U Zagrebu je oko 20.000 stranih radnika, a njih oko 13.000 slabo govori hrvatski jezik, a ključan korak za njihovu integraciju je poznavanje hrvatskog jezika.

 

Tomašević osudio fizičke napade na strane radnike

Zato je, kaže Tomašević, Grad Zagreb pokrenuo tečajeve hrvatskog jezika za strane radnike koji se provode kroz Školu stranih jezika SUVAG-a, a provode ih i različite druge organizacije. No, naglasio je, integracijska politika primarno mora biti vođena od države pa vjeruje da će država, uz ostalo, pokrenuti organiziranje tečajeva hrvatskog jezika, ali i poslodavci, jer to bi trebala biti i njihova obveza. 

Gradonačelnik Tomašević osudio je fizičke napade na strane radnike u Zagrebu u zadnjih nekoliko tjedana i mjeseci podsjetivši da su to osudile i sve relevantne političke stranke te da je to bitno jer strani radnici i radnice su važan dio zagrebačkog i hrvatskog gospodarstva.

Apsolutno je, kaže, neprihvatljivo da zbog toga što su došli raditi te imaju sve dozvole za rad i boravak imaju bilo kakve neugodnosti, a kamoli da ih se fizički napada. Tomašević je rekao i da policija radi na tome, da je većina počinitelja identificirana te da će biti najoštrije kažnjeni. 

Dnevnik.ba

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?