WHO preporučio držanje termostata na 18 stupnjeva, ali stručnjaci se ne slažu

WHO preporučio držanje termostata na 18 stupnjeva, ali stručnjaci se ne slažu

Link na izvornu vijest

Unatoč visokim troškovima, zdravstveni stručnjaci naglašavaju važnost održavanja doma dovoljno toplim, posebno za starije osobe i one koji žive u lošije izoliranim kućama.

Kako temperature diljem zemlje počinju opadati, mnogi će uskoro razmišljati o pojačavanju grijanja. No, s obzirom na visoke cijene energenata, većina ljudi ne želi trošiti više nego što je potrebno. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje da unutarnja temperatura doma bude 18°C, no mnogi stručnjaci smatraju da je to preniska temperatura koja može ugroziti zdravlje, piše Daily Mail.

Kako biste zimi ostali topli i zdravi, stručnjaci preporučuju postavljanje termostata na najmanje 20°C.  Kritike na račun preporuke WHO-a stigle su i od građana, koji su na platformi X (bivši Twitter) izrazili nezadovoljstvo. Jedan korisnik je napisao: ‘Temperaturu ću postaviti kako meni odgovara, i to nije ničija stvar’. WHO tvrdi da je 18°C dovoljna temperatura za većinu zdravih ljudi, pod uvjetom da su prikladno odjeveni.
Prema njihovim smjernicama, 18°C je optimalna temperatura za umjerenu i hladniju klimu, no stručnjaci kažu da bi to moglo biti prenisko za udobnost mnogih ljudi. Thomas Balogun iz tvrtke Atlantic Edge savjetuje da termostat zimi treba postaviti na 20°C dok ste kod kuće, dok bi noću ili kada niste prisutni temperatura trebala biti nešto niža, oko 15-16°C.

Matthew Sheeran iz Money Wellnessa ističe kako je važno pronaći ravnotežu između topline i održavanja prihvatljivih troškova grijanja. Preporučuje temperaturu između 18°C i 21°C kako bi dom ostao ugodan bez pretjeranih troškova. Upozorava kako računi brzo rastu ako temperatura termostata premaši 20°C – na 23°C godišnji trošak može doseći 1700 eura, a na 27°C čak 2200 eura.

Unatoč visokim troškovima, zdravstveni stručnjaci naglašavaju važnost održavanja doma dovoljno toplim, posebno za starije osobe i one koji žive u lošije izoliranim kućama. Farmaceutkinja Thorrun Govind napominje kako hladne i vlažne kuće povećavaju rizik od prehlade, gripe i rasta plijesni, što može pogoršati zdravstvene probleme poput astme.

Tom Edmunds iz tvrtke Wunda ističe da temperature ispod 18°C u domovima mogu negativno utjecati na zdravlje, te preporučuje da se sobna temperatura ne spušta ispod ovog minimuma, čak ni u prostorijama koje se rijetko koriste. Upozorava i na rizik od rasta plijesni ako temperatura padne ispod 13°C.

Preporuka WHO-a dolazi nakon što je istraživanje otkrilo da je preferirana temperatura u mnogim domovima 19,5°C. Na društvenim mrežama, mnogi su komentirali kako je 18°C prenisko, te da preferiraju višu temperaturu. Jedan korisnik je napisao: ‘Ne mogu zamisliti da itko može podnijeti temperaturu ispod 20°C – odrasli smo u hladnom domu i nikad se nećemo vratiti na to’.

Korisnici društvenih mreža također su istaknuli kako niže temperature mogu uzrokovati vlagu i plijesan u starijim kućama, te da održavanje temperature oko 21°C može pomoći u sprječavanju tih problema. Jedan komentator je napisao: ‘Kada je termostat na nižoj temperaturi, kuća mi djeluje puno vlažnije nego inače’.. Drugi je dodao: ‘Ispod 20°C – sretno s kontrolom vlage’.

www.abcportal.info

The post WHO preporučio držanje termostata na 18 stupnjeva, ali stručnjaci se ne slažu first appeared on ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?