Iza domaćeg brenda Martarije stoji kreativna Ljubušanka: U genijalnim heklanim torbama spaja tradiciju i moderne dizajne
Ljubušanka Marta Lalić, apsolventica slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, svoju strast prema umjetnosti i kreativnosti odlučila je prenijeti iz platna u svijet ručno rađenih heklanih torbi. Iza brenda Martarije, koji spaja tradiciju i suvremeni dizajn, stoji ljubav prema zanatima i želja za očuvanjem rukotvorina koje u današnjem ubrzanom svijetu često padaju u zaborav.
– Počela sam se ozbiljnije baviti ovim hobijem ovog ljeta, i to na poticaj moje sestre Maje koja je u meni prepoznala potencijal za nešto više od običnog hobija. Tako su nastale Martarije – spoj moje kreativnosti, ljubavi prema rukotvorinama i želje da unesem dašak šarenila u svakodnevni život – ispričala nam je Marta.
Za Martu, heklanje je puno više od puke izrade proizvoda – to je proces koji uključuje maštu, strpljenje i tehničku preciznost.
– Inspiraciju sam pronašla u ljubavi prema zanatima koji polako odlaze u zaborav, osobito među mlađim generacijama. Heklanje je nešto što me oduvijek privlačilo jer mi omogućava da se kreativno izrazim i napravim nešto opipljivo vlastitim rukama. Sve je krenulo još u osnovnoj školi kad su me mama i sestra naučile osnovama heklanja. S vremenom sam nastavila istraživati i usavršavati se uz pomoć YouTube tutorijala na jezicima koje ni ne razumijem, što je bio pravi izazov, ali i zabava. Tako su nastajali moji prvi heklani božićni i uskrsni ukrasi, prve heklane igračkice, šalovi, kape, pa čak i odjevni komadi. Brend Martarije nastao je iz želje da povežem tradiciju s modernim stilom i stvorim nešto što će ljude podsjećati na ljepotu ručnog rada – objasnila je.
Potpuno samouka, Marta je svoje vještine usavršavala godinama, a svaki novi projekt za nju je prilika za eksperimentiranje i otkrivanje novih tehnika. No, sve počinje s vizualizacijom – mora imati jasnu sliku o tome kako torba treba izgledati. Zatim slijedi odabir materijala, boja i naravno, sam proces heklanja.
– Važno mi je da svaki projekt ima “glavu i rep”, poput dobre priče. Vrijeme potrebno za izradu ovisi o složenosti modela. Neki jednostavniji komadi mogu biti gotovi za nekoliko dana, dok kompliciraniji modeli poput CVITE ili MARILIE znaju zahtijevati i više od tjedan dana intenzivnog rada. –
Svaka torba ima jedinstven dizajn, od cvjetnih motiva do neobičnih oblika, a Marta često kombinira različite tehnike heklanja kako bi postigla efekt koji želi.
– Preferiram raditi s prigušenim nijansama, ali volim i poneke jarke boje koje “zapnu za oko”. Neutralne boje inače ne koristim često, osim kad određeni model to zahtijeva. Cilj mi je stvoriti nešto bezvremensko, a opet dovoljno moderno da privuče pažnju. Trenutno imam 20 različitih modela heklanih torbi, a radim intenzivno i na osmišljavanju novih modela kroz koje kombiniram različite tehnike heklanja i različite uzorke kako bi torbe bile unikatne i drugačije od drugih. To je proces koji me baš veseli i opušta – ispričala nam je.
– Najzahtjevniji dio posla mi je definitivno ponavljanje istog modela više puta. Kad nešto radim nekoliko puta za redom, proces postaje automatiziran i gubi onu prvotnu čar kreativnosti. Volim izazove i kompliciranije projekte pa mi je monotona izrada istih stvari često najveći izazov. Ipak, trudim se uvijek pronaći nešto novo u svakom komadu, bilo da je to nova boja, detalj ili uzorak – dodala je.
Unatoč tome, uvijek nastoji unijeti nešto svježe u svaki komad, bilo kroz nove detalje, uzorke ili boje. Svaka torba za Martu je jedinstvena i vrijedna posebne pažnje, no jednu je istaknula kao model koji joj je posebno drag:
– Teško je izabrati samo jedan, ali jedan od dražih mi je model CVITA. To je okrugla torba s velikim cvijetom na prednjoj strani koja jednostavno plijeni pažnju. Taj model nastao je “iz vedra neba”, kao ideja koja mi se “vrtjela” po glavi danima. Kad sam je konačno realizirala, rezultat je bio iznad svih očekivanja, a posebno me raduje što je taj model postao favorit i među mojim pratiteljima. A budući da osim heklanih torbi izrađujem i heklane igračke, najdraža od njih mi je heklani psić, tibetanski terijer Aron, za kojeg sam dobila komentar: “Pa pogledajte ga – samo što ne zalaje!” –
Jedan od ciljeva brenda Martarije je očuvanje tradicije, ali u modernom kontekstu. Marta voli proučavati trendove i reinterpretirati ih na svoj način.
– Nisam ljubitelj slijepog praćenja trendova, ali volim proučavati što se trenutno nosi i zatim to reinterpretirati na svoj način. Moje torbe su spoj tradicije i modernog dizajna, pa se trudim stvoriti nešto što je istovremeno i funkcionalno i estetski privlačno. Na primjer, torba PIA ima taj neobičan oblik i luksuznu kopču koja je vrlo trendi, ali istovremeno zadržava klasični, ručno rađeni štih. Ili recimo boja ove sezone je bordo crvena tako da rado izrađujem torbe u tim crvenkastim nijansama. –
Iako je brend relativno mlad, Marta već ima velike planove za budućnost:
– Svakako planiram predstaviti nove modele heklanih torbi, a u budućnosti i povezati slikarstvo s ručnim radovima. Želja mi je otvoriti i vlastitu web trgovinu kroz koju ću olakšati proces narudžbi, i mojim kupcima i samoj sebi. A želja mi je i da moje heklane torbe potencijalni kupci mogu doći vidjeti uživo prije nego se odluče za kupnju kroz neki butik ili Conecpt store i sl. No, korak po korak. Štoviše, do prije tri mjeseca Martarije nisu niti postojale. Zahvalna sam na svakoj narudžbi. Zahvalna sam da pratitelji i kupci dijele sa mnom ljubav prema umjetnosti i ručnim radovima. I sretna sam kad vidim da se moje heklane torbe rado nose te da se ručni radovi sve više cijene i čuvaju generacijama – zaključila je.
Objava Iza domaćeg brenda Martarije stoji kreativna Ljubušanka: U genijalnim heklanim torbama spaja tradiciju i moderne dizajne pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.