Katolički školski centar ‘’Sveti Pavao’’ u Zenici obilježio 30 godina postojanja

Katolički školski centar ‘’Sveti Pavao’’ u Zenici obilježio 30 godina postojanja

Link na izvornu vijest

Almir Brljak, rodom iz Novog Travnika, sa svojim prijateljem iz djetinjstva Alekom Sinnom, postigao je ogroman uspjeh u gaming industriji s igrom “Swordsman“, piše Avaz.ba.

Radi se o srednjovjekovnoj borilačkoj igri koja je dizajnirana za PlayStation VR, a na vrhu gaming liste nalazila se i u Evropi i u SAD. Razvoj igre započeli su sa skromnim budžetom od približno 20.000 dolara, a svoj rad su obavljali bez plaće, dok danas imaju više od 40 zaposlenika.

Nove tehnologije

Kao vlasnik i glavni operativni direktor “Sinn Studija“, koji se nalazi u Torontu, postao je nagrađivani lider u razvoju i objavljivanju videoigara virtualne stvarnosti. Brljak je za “Avaz” pričao o samim počecima, te ljubavi prema gaming industriji.

– Krajnji cilj videoigara je bio da se nađemo unutar same igre, pa nas je razvoj tehnologije virtualne stvarnosti veoma uzbuđivao. Međutim, htjeli smo stvoriti igre, ne samo uranjajuće nego i uzbudljive. Borba u kojoj koristite cijelo tijelo i bukvalno se borite za svoj život savršeno odražava te kvalitete. To nas je inspirisalo da razvijemo „Swordsman“, igru koja kombinuje ove elemente u uzbudljivom okršaju mačevima. Upravo ta perspektiva nam je omogućila da ostvarimo prodaju više od 10 miliona dolara – kazao je Brljak.

Istaknuo je da je oduvijek uživao u igranju videoigara, ali ga je posebno uzbuđivalo učenje o novim tehnologijama te je oduvijek znao da želi raditi u tehnologiji i imati značajan utjecaj u oblikovanju digitalnog svijeta kao i u usmjeravanju budućnosti zabave u sljedećem pomaku računarstva.

– Naše društvo prolazi kroz drastične promjene kada usvaja nove tehnologije, mijenjajući način na koji razmišljamo i ponašamo se, a zabava je nešto što svi želimo. Volio bih imati veliku ulogu u tome kao poduzetnik, a nadam se i u budućnosti kao investitor. Trenutno radimo na nekoliko različitih projekata unutar kompanije, ali onaj koji obećava najviše je “Battlegrounds“. To je besplatna srednjovjekovna igra gdje je borba poticana, ali ne i obavezna – naveo je Brljak.

Nestvaran osjećaj

Objasnio je da se u ovoj igri život odvija u virtualnom srednjovjekovnom svijetu i možete se družiti, putovati na različita mjesta, učestvovati u borbama ili podizati vojsku. Igrači sami odlučuju kako žele igrati, a svi alati su im dostupni. Nakon provedenih testiranja, dodaje, imaju čvrste razloge vjerovati da bi ovo mogla postati jedna od, ako ne i najpopularnija igra u virtualnoj stvarnosti, a izlazi kasnije ove godine.

– Ponekad se osjećam nestvarno jer sam sanjao o ovim trenucima još od malih nogu. Osjećam se ponosno, ali još sam daleko od mjesta gdje želim biti, pa sam i dalje prilično realan. Međutim, moji roditelji su napravili mnogo žrtava za mene i moje sestre dok smo odrastali i izuzetno me čini ponosnim što ovaj uspjeh opravdava te žrtve. Također, mogućnost da predstavljam Bosnu u prostoru gdje je slabo zastupljena mnogo mi znači – zaključio je Almir Brljak.

Vodeće kompanije

U svojoj potrazi za inovacijama, Almir sarađuje s vodećim kompanijama kao što su “Meta“, “PlayStation“, “ByteDance“ i HTC, a također djeluje kao marketinški i poslovni savjetnik za vodeće kompanije koje se bave igrama na sreću u virtualnoj stvarnosti.

Često se pojavljuje na tehnološkim konferencijama u gradovima poput Pariza, Los Anđelesa, Toronta, San Franciska, Bostona, Istanbula i Roterdama, gdje dijeli svoja iskustva i vizije budućnosti gaming industrije.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?