Dolazak nove turističke sezone vraća stare probleme: Sezonce privlače većim plaćama i boljim uvjetima

Dolazak nove turističke sezone vraća stare probleme: Sezonce privlače većim plaćama i boljim uvjetima

Link na izvornu vijest

Dolazak nove turističke sezone vraća stare probleme: Sezonce privlače većim plaćama i boljim uvjetima

Pred vratima je nova turistička sezona, a s njom i stara boljka – nedostatak radne snage. Tako su se neumski hotelijeri i ugostitelji uvelike dali u potragu za radnicima, i to kuharima, konobarima, sobaricama, pomoćnim radnicima, ponajviše u kuhinji, te donekle za recepcionarima. 

Budući da su ta zanimanja najtraženija i u susjednoj Hrvatskoj, u koju već godinama na sezonski rad odlaze bh. građani, u Neumu su odlučili “okrenuti ploču“.

Povećali plaće

Kako za “Dnevni avaz“ kaže Davor Krešić iz Udruge hotelijera Neum, za sada su odustali od radnika s dalekih tržišta i fokusirali se na našu zemlju, kao i regiju, uglavnom Srbiju i Sjevernu Makedoniju.

– Da bismo privukli kvalitetnu radnu snagu, plaće smo morali povećati i približiti ih plaćama u Hrvatskoj. Našim ljudima, a vjerujem i onima u regiji, Neum je u jednu ruku zanimljiv, budući da su im troškovi života mnogo jeftiniji nego u Hrvatskoj. Interesa do sada ima i vjerujem da ćemo se svi uspjeti ekipirati do sezone – govori Krešić.

 

Radna mjesta su oglašavali i putem naših službi za zapošljavanje, ali se, doslovno, kaže nam Krešić, na te oglase nitko nije javio, premda je na evidencijama na stotine onih čija su zanimanja njima i potrebna. Potencijalne kandidate su pronašli putem agencija za posredovanje pri zapošljavanju.

– Kvalitetna radna snaga košta. Ali, ne smijemo dozvoliti da imamo loše radnike, jer imamo ozbiljne klijente, partnere i goste – naglašava Krešić.

Plaćen smještaj

Kada je riječ o visini primanja u neumskim hotelima, sobarice mogu zaraditi neto plaću od 1.600 KM, recepcionari između 1.800 i 2.000 KM, kuhari od 3.000 do 4.000, pomoćni kuhar otprilike 2.000 KM, a konobari od 1.700 do 2.000 KM. Usto, imaju plaćen smještaj i dva obroka dnevno.

Velika potreba za kuharima i konobarima tokom sezone je u gotovo cijeloj Hercegovini, pa tako i u njenom zapadnom dijelu, pogotovo u Ljubuškom, koji iz godine u godinu bilježi sve bolje turističke rezultate.

Ugostitelji su se izjasnili

I u drugim mjestima poput Stoca i Ravnog provodi se projekt “Obuke za zapošljavanje u turističko-ugostiteljskom sektoru u Hercegovini“, koji financira Evropska unija, a realizira Međunarodna organizacija rada.

U Zapadnohercegovačkoj županiji pokrenuti su programi obuke za šest najtraženijih zanimanja među kojima su i kuhari i konobari.

Upravo tim programom, koji financira Evropska unija, a provodi Razvojna agencija ZHK HERAG, pokušavaju riješiti taj kronični problem. Potvrđuje to za “Dnevni avaz“ direktor HERAG-a Radoslav Luburić, koji kaže da su među tamošnjim poduzetnicima proveli anketu s fokusom na zanimanja koja su tražena na tržištu.

– Naši ugostitelji su se upravo izjasnili o tome da su im najpotrebnija zanimanja kuhar i konobar. Njihova obuka će trajati okvirno šest mjeseci, radi se o 160 sati, predavači su redovni profesori Srednje strukovne škole “Ruđer Bošković“, a u suradnji s resornim ministarstvom, program je i certificiran, tako da će polaznici na kraju obuke dobiti i certifikate. 

Cilj je, dakle, da nakon obuke steknu neophodne vještine i mogućnost zapošljavanja – kazao je Luburić.

Objava Dolazak nove turističke sezone vraća stare probleme: Sezonce privlače većim plaćama i boljim uvjetima pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?