ZAKON (NI)JE PREKRŠEN: Direktor do podne, odbornik od podne

ZAKON (NI)JE PREKRŠEN: Direktor do podne, odbornik od podne

Link na izvornu vijest

Kategorija v.d. direktora nije definisana prema Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srspke.

Piše: Amra BRKIĆ ČEKIĆ

Srebrenica je jedan od gradova u kojima je godinama unazad prisutan trend da pojedini odbornici u Skupštini opštine Srebrenica uredno rade i kao direktori općinskih/javnih ustanova. Tu ne bi bilo ništa neobično da ti odbornici, koji su izabrani kao dužnosnici ispred svojih političkih partija, u isto vrijeme primaju platu (pored SO) i kao direktori ili v.d. direktora pojedinih javnih ustanova.

Dragić Glišić i Aleksandar Jovanović, samo su neki od političara koji sjede na dvije stolice. Donedavno je to bio slučaj i sa Tifom Efendić, odbornicom SDA u Skupštini Opštine Srebrenica a koja je u isto vrijeme obavljala funkciju v.d. direktora, a zatim i direktorice Javne ustanove Vrtić “Poletarac” u Srebrenici. Nju je na nedavno održanoj sjednici SO Srebrenica na toj poziciji zamijenio Darko Grujičić, koji će obavljati funkciju v.d. direktora vrtića.

Glišić, Jovanović, Efendić

Dragić Glišić iz SNSD-a je u isto vrijeme odbornik i vršilac dužnosti JU Centar za socijalni rad Srebrenica, dok je odbornik Aleksandar Jovanović iz SNSD-a i vršilac dužnosti Doma zdravlja Srebrenica.

Neki od mještana Srebrenice, sa kojima smo razgovarali, smatraju da to što obavljaju pomenute funkcije u isto vrijeme nije u skladu sa zakonom ali ni sa moralnim vrijednostima. Ističu da Glišić i Jovanović, a donedavno i Efendić upravljaju ustanovama koje se finansiraju iz budžeta lokalne zajednice a u kojoj su oni odbornici i koja donosi budžet?!

Dragić Glišić Foto: Nezavisne novine

Komisija za utvrđivanje sukoba interesa Republike Srpske je u slučaju Efendić i Glišić, nakon provedenih postupaka, utvrdila da niti jedno od njih nije u sukobu interesa. Za Jovanovića nisu ni utvrđivali da li ima sukoba s obzirom da nisu zaprimili niti jednu prijavu.

Napominjemo da Zakonom o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske nije regulisan položaj vršitelja dužnosti kao i da javne ustanove a priori nisu obuhvaćene – kažu za Inforadar u Komisiji za utvrđivanje sukoba interesa RS-a. Upravo je ta “rupa” u zakonu jedan od načina da se direktori imenuju kao vršioci dužnosti direktora.

Tifa Efendić

Zakon o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske te Zakon o sukobu interesa u organima vlasti FBiH ne tretiraju javne ustanove, (vrtići, centari za socijalni rad i domovi  zdravlja su organizovane kao javne ustanove), odnosno nije propisana nespojivostizabranog dužnosnika, nosioca izvršnih funkcija ili savjetnika sa pozicijom direktora javne ustanove, a što je samo jedna od stvari koje trebaju da se mijenjaju novim propisom, na šta Transparency international BiH ukazuje već duži period.

“Izvršna funkcija”

Ono što je potrebno ukazati u ovakvim slučajevima jeste da ako direktor javne ustanove, kao vijećnik/odbornik, glasa na lokalnom parlamentu za neku odluku koja se odnosi na tu javnu ustanovu, sukob interesa ovdje crpimo iz principa (član 2) Zakon o sukobu interesa u organima vlasti FBiH ili člana 3. Zakon o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske kojima je propisano da izabrani dužnosnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici u vršenju javnih funkcija moraju postupati zakonito, efikasno, nepristrano, časno, te se pridržavati principa odgovornosti, poštenja, savjesnosti, otvorenosti i vjerodostojnosti, te da u vršenju javne funkcije izabrani dužnosnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici ne smiju svoj privatni interes stavljati iznad javnog interesa. Kod ovakvih situacija uvijek smo ukazivali da se osoba koja dođe u situaciju da glasa za takvu odluku mora suzdržati od glasanja – objašnjava za Inforadar Srđan Traljić iz TI BiH.

Traljić: Već dugo upozoravamo na manjkavosti zakona Foto: Fena

Dodaje da Izborni zakon BiH propisuje da jedno lice može vršiti najviše jednu neposredno izabranu javnu funkciju ili najviše jednu neposredno i jednu posredno izabranu funkciju, osim ako ovim zakonom nije drugačije regulisano, te da je nespojivo  istovremeno vršenje ovih funkcija sa vršenjem funkcija u izvršnim organima vlasti.

Takođe je nespojivo istovremeno vršenje više od jedne funkcije u izvršnim organima vlasti. Propisano je i da lice koje je izabrano u zakonodavni organ na bilo kojem nivou vlasti  u Bosni i Hercegovini, a na osnovu prethodnog mandata obavlja izvršnu funkciju i odluči da je nastavi, dužno je da svoj mandat u zakonodavnom organu stavi u mirovanje prije konstituirajuće sjednice zakonodavnog organa u koji je izabrano dok se drugo lice ne imenuje na istu izvršnu funkciju ili dok ne podnese ostavku – ističe Traljić.

Međutim, prema Izbornom zakonu BiH pod “Izvršna funkcija” se podrazumijeva član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, član Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i njihovi zamjenici, predsjednik i potpredsjednik FBiH, predsjednik i potpredsjednik RS-a, član Vlade FBiH, uključujući premijera, član Vlade RS-a, uključujući predsjednika Vlade, člana Vlade Brčko Distrikta BiH, člana vlade kantona, gradonačelnika, zamjenika gradonačelnika, načelnika opštine i zamjenika načelnika opštine.

Komentare smo tražili i od odbornika u SO Srebrenica, te v.d. direktora Doma zdravlja, ali na naše upite nisu odgovarali.

The post ZAKON (NI)JE PREKRŠEN: Direktor do podne, odbornik od podne appeared first on Interview.ba.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?