Mnogi potražili spas u poljoprivredi kao dodatnom zanimanju

Pandemija koronavirusa mnoge je u BiH ostavila bez posla, stotine su posegnule za kreditnim zaduženjem za preživljavanje, a mnogi nisu mogli ostvariti osnovne potrebe za zdravstvenom zaštitom, neovisno o bolesti COVID-19.

Treće istraživanje “Procjena posljedica COVID-19 na društvo u Bosni i Hercegovini”, koje je proveo UNICEF, pokazuje kako je pandemija dovela do povećanja broja onih koji žive na rubu egzistencije.

Pogoršanu financijsku situaciju navelo je 52% kućanstava, među kojima se 15% suočava sa znatnim poteškoćama. Najteže su pogođene kategorije stanovništva koje su i ranije bile ranjive, pri čemu ih 24,4% navodi da je njihova financijska situacija mnogo teža. Sve lošija financijska situacija prisilila je građane da pribjegnu različitim metodama zadovoljenja osnovnih životnih potreba.

Čak je 16,8% ispitanika navelo da su bili primorani zadužiti se, dok je taj udio (34%) znatno viši kod obitelji iz ranjivih kategorija. Ukupno 15,4% ispitanika navodi da su se prvi put okrenuli poljoprivrednoj i stočarskoj proizvodnji za vlastite potrebe kako bi osigurali preživljavanje svoje obitelji, a 18,2% svih kućanstava i 28,3% najranjivijih ističu da su morali smanjiti unos hrane, što je primjetna razlika u odnosu na rezultate iz prethodnog vala istraživanja – podaci su iz istraživanja.

Nešto je veći postotak ispitanika koji žive na selu, a koji navode da je njihovo financijsko stanje u kućanstvu lošije nego ranije. Ispitanice (55,5% u odnosu na 44,9%) u većem postotku prijavljuju da su njihove financije lošije ili mnogo lošije nego što su bile prije pandemije koronavirusa.

Također, 14% ispitanika izrazilo je zabrinutost da bi moglo biti izbačeno iz stambenih jedinica zbog nemogućnosti otplate hipotekarnog kredita, od čega je 3% ozbiljno zabrinuto. Ukupno je 1,2% svih ispitanika izgubilo posao od početka pandemije COVID-19, od čega su 45% žene.

– Ne samo da su mjere suzbijanja širenja koronavirusa gurnule siromašne radnike u još dublje siromaštvo nego prijete i da će u ozbiljnu materijalnu neimaštinu gurnuti i stanovništvo sa srednjim dohotkom koje je ostalo ili će ostati bez posla u Bosni i Hercegovini, kao i one koji su prisiljeni na povratak iz inozemstva kao višak radne snage – stoji u sažetku istraživanja, prenosi Večernji list.

e-hercegovina.com

O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?