Hrvatska u četvrtfinalu! Livaković junak!

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog nogometnog prvenstva nakon lutrije jedanaesteraca! Junak je bio Dominik Livaković koji je obranio čak tri udarca s bijele točke!, piše hrt.hr.

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Japan sa 3-1.

Nakon 120 minuta bilo je 1-1, da bi prilikom izvođenja 11-eraca u junaka izrastao Dominik Livaković koji je obranio tri udarca Japanaca.

Poveo je Japan golom Daizena Maede (43), na 1-1 poravnao je Ivan Perišić (55). Kako se rezultat više nije mijenjao ni do isteka 90. minute kao niti nakon dodatnih pola sata, o putniku u četvrtfinale odlučivalo se udarcima s bijele točke.

Hrvatska će u četvrtfinalu u petak igrati protiv pobjednika susreta Brazil – Južna Koreja koji je na programu od 20 sati.

Japan je bio opasniji u prekidima u prvom poluvremenu, dok su hrvatske prilike dolazile nakon pogrešaka suparničke zadnje linije. U 3. minuti glavom je pokušao Taniguchi koji se ubacio u hrvatski kazneni prostor nakon ubačaja Enda no nije bio precizan. Hrvatska je uzvratila u 8. minuti, Perišić je iskoristio pogrešku Tomiyasua, ušao u kazneni prostor iskosa s lijeve strane, no nije uposlio Kramarića u sredini već je pokušao sam udarcem kojega je obranio Gonda.

Nova pogreška japanske obrane stigla je u 24. minuti kada je Petković oteo loptu, no predugo je čekao s dodavanjem za Kramarića te je propala vrlo izgledna situacija.

Bolju igru u prvom poluvremenu Japan je okrunio u 43. minuti, nakon kornera je uslijedila kratka kombinacija prije ubačaja Doana s desne strane, Taniguchi je spustio loptu u sredinu gdje se najbolje snašao Maeda i sa šest-sedam metara pronašao put do mreže.

Hrvatska je uspjela poravnati na sličan način početom nastavka. Lovren se priključio napadu i uputio sjajan centaršut s desne strane točno na glavu Perišića koji je sa 13 metara pogodio sam donji lijevi kut nemoćnog Gonde.

Uslijedili su dalekometni pokušaji s obje strane, no Livaković je u 57. minuti odlično reagirao na udarac Enda, da bi se u 62. minuti istaknuo i Gonda nakon pokušaja Modrića.

Do kraja dvoboja obje su reprezentacije su igrale više s mišlju kako ne primiti pogodak nego kako ga zabiti. Hrvatska je najbliža pogotku bila u 66. minuti kada Budimir nije bio precizan glavom te u 78. minuti kada je Perišićev udarac s distance bio blokiran, dok je Japan najopasnije zaprijetio u 104. minuti kada je Mitoma osvojio više od 30 metara i zapucao s vrha kaznenog prostora no Livaković je bio na mjestu.

UDARCI S BIJELE TOČKE Mario Pašalić je siguran i šalje Hrvatsku u četvrtfinale!

UDARCI S BIJELE TOČKE Livaković brani i Yoshidi, isto je pucao u lijevo, ali naš vratar fantastično brani treći jedanaesterac

UDARCI IZ MINUTE U MINUTU Livaja pogađa vratnicu, ostaje nada Japancima, ali Hrvatska je još uvijek u prednosti

UDARCI S BIJELE TOČKE Asano šalje Livakovića u lijevo, a loptu u desnu stranu

UDARCI S BIJELE TOČKE Brozović hladnokrvno po sredini, imamo 2:0!

UDARCI S BIJELE TOČKE Mitoma puca u lijevo, ali Livi i to skida

UDARCI S BIJELE TOČKE Zabija Vlašić u lijevo, Hrvatska vodi

UDARCI S BIJELE TOČKE Minamino je prvi pucao za Japan, ali Livaković brani

Japan – Hrvatska 1:1

43′
Maeda
55′
Perišić

Početni sastavi:

Japan:
Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – J.Ito, Endo, Morita, Nagatomo – Doan, Maeda⚽, Kamada

Hrvatska:
Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić🟨 – Modrić, Brozović, Kovačić🟨 – Kramarić, Petković, Perišić⚽

122′ Svira sudac kraj, pucat će se kazneni udarci

121′ Kakva prilika za Hrvatsku na samom kraju. Majer je ostao sam na 20ak metara, ali puca pored gola

120′ Barišić koji jedva stoji na nogama ubacuje, Tanaka je pao na pod, nakon čega je bio mali prekid

114′ Puca Livaja glavom nakon ubacivanja Juranovića sa strane, ali Gonda lako brani

110′ Ostalo je još desetak minuta do kraja produžetka. Je li moguće da ćemo opet gledati kaznene udarce?

105′ Završio je prvi produžetak. Na početku drugog neočekivan potez. Izašli su Perišić i Budimir, a ušli Majer i Livaja

104′ Naši gotovo stalno drže loptu u nogama, Japanci se brane i čekaju neku kontru. Upravo je bilo opasno, Livaković je obranio udarac Mitomi.

100′ Dva šuta naših, oba su završila u bloku

98′ Ulaze Majer i Vlašić, a iz igre izlaze Modrić i Kovačić

90′ Krenuo je prvi produžetak

90’+4 Igraju se produžeci. Kao i na prošlom SP-u kada smo u osmini finala izbacili Dansku i to nakon izvođenja kaznenih udaraca

90′ Kovačić dobiva žuti karton, a igra se četiri minute nadoknade. Po svemu sudeći, slijedi nam drama produžetaka

88′ Doan izlazi, ulazi Minamino

87′ Danas sjajni Ivan Perišić odlično ubacuje, Pašalić je najviši u skoku, ali puca pored gola

80′ Ušli smo u zadnjih 10 minuta regularnog dijela

77′ Zamalo novi pogodak Perišića. Sjurio se po lijevoj strani, odlično pucao, ali lopta odlazi malo pored gola

68′ Izlazi Andrej Kramarić, a ulazi Mario Pašalić

63′ Fantastična volejčina Modrića, no nevjerojatni Gonda to brani!

17:27

62′ Petković je izašao, a ušao je Budimir

57′ Sjajno je pucao Endo, ali Livaković to sjajno vadi ispod prečke i odbija u korner

17:26

56′ GOOOOOL za Hrvatsku. Nakon sjajnog ubacivanja, Perišić s +nekih 12 metara pogađa u malu mrežicu i opet smo na početku. Majstorska realizacija

50′ Vrlo sporna situacija. Petković je oboren, no sudac kaže da niti ne treba pregledavati snimku. Jako dvojbeno je ovo

45′ Čeka se početak drugog dijela

28′ Prava opsada japanskog gola. Barišić je sjajno ubacio s lijeva, Perišić je odigrao glavom, a Kramarić je malo zakasnio

25′ Gvardiol je sada primio loptu na 20ak metara od gola, ali pucao je visoko iznad gola

8′ Ogromna šansa Hrvatske. Perišić je prošao sam po lijevoj strani odlično pucao, Gonda brani, a nakon velike gužve loptu u gol ne uspijeva ugurati Kramarić

2′ Žestok početak Japanaca. Precizan centaršut u šesnaesterac je dočekao Shogo Taniguchi, ali je lopta prošla malo pored lijeve stative, imali smo dosta sreće

1′ Počela je utakmica na stadionu Al Janoub u Al Wakrahu

PLETIKOSA I GVARDIOL NAJAVLJUJU UTAKMICU

INSPEKCIJA TERENA UOČI UTAKMICE

JELIČIĆ, BJELICA, OLIĆ I BARIŠIĆ NAJAVILI JAPANCE

15:09

– Mogla bi biti slična utakmica kao protiv Maroka, ali moramo imati više igrača u šesnaestercu, imati više šuteva na gol. Važno je strpljenje, treba paziti da nas ne iznenade iz neke kontre, istaknuo je stručni komentator Nenad Bjelica.

– Inizistiraju na igri bez lopte, najveći aduti su im tranzicija. Imaju radnu etiku, ali moramo biti strpljivi i kontrolirati igru. Ne smijemo puno griješiti, po izbuljenoj lopti moramo ući u kvalitetan reposjed. U fazi kada ulaze u presing, treba imati ideju izaći iz presinga. Trebamo preskakati igru, s obzirom da je Petković “target man” koji može zadržati loptu, istaknuo je pak Joško Jeličić

Ivica Olić
, pomoćni trener u reprezentaciji, komentirao je naš sastav za Japan.

– Energija je dobra, igrači su spremni, bilo je četiri dana odmora. Možda je nakon prva dva dana bilo teško pokrenuti se, danas ujutro je već bilo bolje. Borna je tu, zdrav i spreman, dobit će prve minute, u napadu počinjemo s Petkovićem. Bilo je nekoliko promjena, neke prisilne, neke iz taktičkih razloga. Nadam se da će svi odigrati dobro i da će Hrvatska otići dalje.

Danas će debitirati Borna Barišić.

– Stvarno sam na ovo čekao cijeli život, ali spreman sam za ovo. Japanci su neugodni, veliki trkači, dobili su Njemačku i Španjolsku, ulazimo s razmišljanjem da ćemo pobijediti. Oni jesu tehnički moćni, no vjerujemo u uspjeh danas.

STIGAO SASTAV HRVATSKE!

14:53

HRVATSKA: Livaković, Juranović, Barišić, Lovren, Gvardiol, Kovačić, Brozović, Modrić, Perišić, Kramarić, Petković

JAPAN: Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – Ito, Morita, Endo, Nagatomo – Doan, Maeda, Kamada

Izbornik Zlatko Dalić odlučio se za dvije promjene u odnosu na ogled s Belgijom. U obrani je otpao Borna Sosa zbog viroze, mjenja ga Borna Barišić, a u napadu se izbornik odlučio za Brunu Petkovića, na klupu seli Marko Livaja