Maroko izbacio Španjolsku sa Svjetskog prvenstva!

Nogometaši Maroka plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što su u osmini finala na stadionu Education City boljim izvođenjem 11-eraca sa 3-0 svladali Španjolsku, piše hrt.hr.

Tijekom 120 minuta nije bilo pogodaka, pa se po drugi put na ovom SP pristupilo izvođenju udaraca s bijele točke. I dok je u ponedjeljak hrvatski junak protiv Japana bio Dominik Livaković s tri obrane, u utorak se u marokanskog junaka pretvorio Yassine Bono koji je zaustavio dva od tri udarca španjolskih igrača, Soleru Busquetsu, dok je Sarabia zatresao vratnicu. S druge strane, tri od četiri marokanska izvođača su bila precizna, Simona su svladavali SabiriZiyech Hakimi.

Maroko će u četvrtfinalu u subotu igrati protiv pobjednika dvoboja Portugal – Švicarska koji je na programu od 20 sati.

Prema očekivanju, Španjolska je imala dominaciju u posjedu lopte, dok se Maroko branio najvećim dijelom utakmice. Takva konstelacija snaga na terenu nije niti mogla iznjedriti veći broj prilika, pa su u prvom poluvremenu obje reprezentacije tek po jednom opasnije zaprijetile, ali niti tada udarci nisu išli u okvir gola.

Jedinu pravu priliku u prvih 45 minuta Španjolska je imala u 26. minuti kada je Asensio prihvatio jedno dugo dodavanje, ušao u kazneni prostor, ali je iskosa s lijeve strane pogodio vanjski dio mreže. Maroko je najbolju prigodu u tom dijelu igre imao u 42. minuti kada je Boufal odlično prevario svog čuvara na lijevom krilu i uputio idealan centaršut na glavu Aguerda, ali je marokanski stoper s pet metara prebacio vrata.

Situacija se nije promijenila niti u drugom poluvremenu. Štoviše, Marokanci su u potpunosti odustali od napadačkih ambicija, dok su Španjolci kružili oko njihove zone, ali bez ikakvog učinka. Dani Olmo je u 54. minuti pokušao udarcem s lijeve strane nakon slobodnog udarca, ali Bono je bio na mjestu. Nove snage u španjplskom napadu Williams i Morata složile su akciju u 81. minuti, Williams je podvalio loptu u kazneni prostor za Moratu, ali ovaj je otišao preblizu gol-aut liniji pa je njegov udarac otišao paralelno s gol-linijom.

U posljednjoj minuti sudačke nadoknade Olmo je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, no nitko od njegovih suigrača nije uspio dohvatiti loptu i preusmjeriti ju u mrežu, pa je Bounou uspio izbiti u korner.

I u produžetku je Španjolska dominirala, stezala obruč oko marokanskog gola, ali najbolju priliku za pogodak imao je Maroko u 104. minuti. Ounahi je odličnim prodorom donio loptu pred španjolski kazneni prostor i proigrao Cheddiru, no uslijedio je ne odviše snažan udarac ravno u Simona. Španjolska je najbliža pogotku bila doslovno u posljednjoj sekundi susreta, u trećoj minuti nadoknade produžetka Rodri je ubacio s lijeve strane na drugu vratnicu gdje je utrčao Sarabia, ali njegov udarac iskosa s pet metara zaustavila je vratnica.

Maroko će tako po prvi put u svojoj povijesti igrati u četvrtfinalu svjetskog prvenstva, dosada mu je najveći uspjeh bila osmina finala 1986. godine u Meksiku.

Tijek susreta:

Maroko – Španjolska 0:0 (3:0) penali

Hakimi zabio panenku za prolaz Maroka!

Busquets je sada na dužnosti za Španjolsku i Bounou ponovno brani!

Benoun puca, ali brani Simon!

Bounou brani udarac Soleru!

Ziyec silovito po sredini za 2:0 Maroka!

Sarabia je prvi kod Španjolaca, pogodio je stativu!

Sabiri je prvi pucao i zabio za 1:0 Maroka!

Kraj! Odlučuju jedanaesterci

120+3′ Milimetri su dijelili Španjolce od pogotka! Sarabia je pogodio vratnicu!

120+2′ Sjajan ubačaj Sarabije, ali očistili su to Marokanci

120′ Zamjena kod Maroka. Ušao je Benoun umjesto Ounahija, a kod Španjolske Sarabija umjesto Williamsa. Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade

114′ Cheddira se sjurio prema golu Španjolske, no Rodri ga je uspio sustići

105′ Krenuo je drugi produžetak!

Kraj prvog produžetka!

104′ Velika prilika za Cheddiru! Možda će žaliti za ovom prilikom Marokanci, našao se oči u oči sa Simonom, ali pucao je slabo i španjolski vratar je to obranio

103′ Rodri puca preko gola

100′ Dvije prijetnje Španjolaca, no oba pokušaja su blokirana

95′ Cheddira je išao sam prema golu Španjolske, Simon je zaustavio njegov pokušaj, a kasnije je označeno i zaleđe

90′ Počeo je prvi produžetak!

90+5′ Igrat će se produžeci!

90′ Sjajni ubačaj Olma, nitko ju nije dirao na kraju, a Bounou je ostao koncentriran

90′ Igrat će se još pet minuta sudačke nadoknade

88′ Morata je vratio loptu za nadolazećeg Williamsa, no njegov udarac je blokiran

84′ Još jedna zamjena u redovima Maroka, ozlijeđeni Aguerd ne može, a ušao je El Yamiq

82′ Trostruka zamjena kod Maroka. Ušli su Sabiri, Cheddira i Attiat-Allal, a izašli su En Nesyri, Amallah i Mazraoui

82′ Morata je pobjegao marokanskoj obrani, no otišao je previše udesno i njegov udarac nije išao prema golu

77′ Laporte je dobio žuti karton

75′ Ferran Torres je izašao, a ušao je Williams

73′ Španjolci nastavljaju sa svojom igrom i beskonačnim dodavanjima kruže oko gola Maroka. Trenutačno imaju posjed lopte od 74 posto, ali i tek jedan udarac u okvir gola

66′ Ez Abde je ušao umjesto Boufala kod Maroka

64′ Dvostruka zamjena kod Španjolske. Ušli su Morata i Soler, a izašli Asensio i Gavi

55′ Silovit pokušaj Olma nakon kombinacije iz slobodnog udarca, Bounou brani, išla je ta lopta točno u marokanskog vratara

52′ Španjolci nastavljaju sa svojim kombinacijama, no Marokanci kažnjavaju i svaku najmanju pogrešku te prekidaju te napade

46′ Počelo je drugo poluvrijeme!

45′ Kraj prvog poluvremena

45′ Igrat će još minuta sudačke nadoknade

42′ Boufal je izvrtio čuvara na lijevoj strani te ubacio visoku loptu, a tamo je Aguerd koji puca glavom preko gola. Dobar nalet Marokanaca, ali obranili su se Španjolci

33′ Mazraoui puca iz daljine, a španjolski vratar Simon tek je iz drugog pokušaja ukrotio loptu

26′ Asensio pogađa vanjski dio mreže!

25′ Ferran Torres je pogodio gredu nakon pogreške Bounoua, no označio je sudac zaleđe na samom začetku akcije

23′ Marokanci su sada dva puta do situacije da zaprijete golu Španjolske, no oba slučaja došao je tu Olmo i očistio situaciju

16′ Posjed je očekivano na strani Španjolske, ali zasad bez prave prilike. Maroko stoji u čvrstom bloku

12′ Slobodan udarac u opasnoj zoni za Maroko. Hakimi je pucao preko gola

1′ Počela je utakmica!

SASTAVI

Maroko: Bounou, Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui, Ounahi, Amrabat, Amallah, Boufal, Ziyech, En-Nesyri

Španjolska: Unai Simón, Marcos Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba, Gavi, Busquets, Pedri, Ferran Torres, Asensio, Dani Olmo