Hrvatska primljena u Schengen, Bugarska i Rumunjska ostale izvan njega

Hrvatska je primljena u najveće područje bez granica na svijetu – šengenski prostor. Odluku su jednoglasno potvrdili svi ministri iz 23 države, što je uvjet pristupanja Schengenu. Od 1. siječnja kolone vozila na granicama sa susjednim zemljama u Europskoj uniji postat će prošlost, a imat ćemo i niz drugih koristi, piše hrt.hr.

Šuica: Odluka o ulasku u šengensku zonu je povijesna

18:22

Potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica izjavila je u četvrtak da je hrvatski ulazak u šengensku zonu povijesni događaj.

Ovo je stvarno povijesna odluka i to nije floskula. Hrvatska je konačno dio zapadnog svijeta, nije više u Europi dviju brzina i jednako je integrirana kao i sve ostale članice EU-a, izjavila je Šuica novinarima u Bruxellesu.

Dodala je da je riječ o velikoj pobjedi budući da je to posao koji se ponekad događao iza scene i na kojem je trebalo diplomatski mudro raditi.

Vlada na sjednici pozdravila odluku u ulasku Hrvatske u šengen

18:16

Hrvatska vlada je na sjednici u četvrtak pozdravila jednoglasnu odluku svih članica Europske unije o prijemu Hrvatske u šengenski prostor 1. siječnja 2023., te istaknula da je ona “predanim” radom ispunila kriterije za članstvo koje će donijeti niz prednosti građanima i gospodarstvu.

Na zatvorenoj sjednici usvojeno je stajalište pripremljeno za sastanak Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove. To Vijeće odlučuje o punoj primjeni odredaba šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, stoji u tekstu vladina priopćenja.

– Pozdravljamo jednoglasnu odluku svih članica, kojom je potvrđeno članstvo Hrvatske u šengenskom prostoru s 1. siječnja 2023., stoji u priopćenju objavljenom nakon sjednice.

Vlada je predano radila i ispunila sve potrebne kriterije kako bi Hrvatska bila spremna biti dijelom prostora Europske unije bez unutarnjih graničnih kontrola, stoji u priopćenju.

– To su prepoznale i sve europske institucije koje su Hrvatskoj dale pozitivnu ocjenu, navodi vlada.

– Članstvo će donijeti niz prednosti za hrvatske građane i gospodarstvo, posebice u pogledu slobode kretanja i prelaska granica, bržeg i lakšeg protoka roba i usluga te daljnjeg rasta turističkog prometa, napominje se u priopćenju.

Na sjednici je usvojena i izjava Hrvatske kojom je odgovoreno na jednostranu izjavu Slovenije.

Rumunjska i Bugarska blokirane zbog protivljenja Austrije i Nizozemske

17:56

Hrvatska je u četvrtak dobila zeleno svjetlo za ulazak u šengen, no Bugarska i Rumunjska ostale su uskraćene za pridruživanje najvećem prostoru na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola među državama zbog protivljenja Austrije i Nizozemske.

Austrija, zabrinuta zbog porasta ilegalne imigracije, bila je protiv primitka obje zemlje, a Nizozemci su se usprotivili primitku Bugarske zbog neuspjeha u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala te također ilegalne imigracije.

Rumunjski premijer Nicolae Ciuca je rekao da je razočaran te da će njegova zemlja ponovo podnijeti zahtjev za prijem.

– Žao nam je i iskreno rečeno ne razumijemo kruto stajalište Austrije, rekao je Ciuca.

Bugarski ministar vanjskih poslova je kazao da će njegova zemlja također ponovo pokušati ući u šengenski prostor.

– Bugarska neće posustati u pokušaju da uđe u Schengen, prostor bez putovnica, rekao je Nikolaj Milkov.

 I dalje ćemo se za to čvrsto zalagati. Možda ćemo to pitanje moći ponovo potaknuti na samitu EU-a krajem mjeseca, dodao je i izrazio nadu da bi ulazak Bugarske u šengen mogao biti odobren već u ožujku sljedeće godine.

Prije par dana, bugarski predsjednik Rumen Radev reagirao je na izjavu nizozemskog premijera Marka Ruttea koji je kazao da se bugarska granica može prijeći za 50 eura, podsjetivši ga da su nedavno upravo u zaštiti bugarske i europske vanjske granice poginula tri policajca.

– Umjesto da nam se pruži europska solidarnost, Bugarska je dobila cinizam, napisao je Radev na Twitteru.

Njegovo razočaranje je danas podijelila i europska povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson.

– Građanima Hrvatske: dobrodošli i čestitamo. Građanima Rumunjske i Bugarske: zaslužujete biti punopravne članice šengena i imati pristup slobodnom kretanju (…) dijelim razočaranje s građanima Bugarske i Rumunjske, rekla je Johansson.

Austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner je rekao da se usprotivio prijemu tih zemalja zbog sigurnosnih pitanja.

– Pogrešno je da se sustav koji na mnogim mjestima ne funkcionira kako bi trebao u ovom trenutku proširuje, rekao je Karner. Podsjetio je da je ove godine Austrija zabilježila 100.000 ilegalnih prelazaka granice, uključujući 75.000 ljudi koji prethodno nisu registrirani u ostalim članicama šengena kao što bi trebali.

Kolone vozila na našim granicama sa susjedima postat će prošlost

17:10

Hrvatska je od siječnja članica Shengena. Kolone vozila na našim granicama sa susjedima u Europskoj uniji postat će prošlost, ali će granice sa zemljama koje nisu u Schengenu postati vrata za ulaz u Europsku uniju. Ivana Brailo Drnas i Mateja Delija provjerile su kako će izgledati granične kontrole s Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom.

Paro: Rasprava na Vijeću dugačka, na trenutke i emotivna

16:45

– Rasprava o ulasku Hrvatske u Schengen bila je dugačka, na trenutke i emotivna. Na Vijeću nije bilo jednostavno jer Bugarska i Rumunjska, dvije zemlje koje su imale snažnu podršku većine članica, na kraju nisu prošle jer su se tome usprotivile Austrija i Nizozemska. Hrvatsku je podržala i Slovenija. U zapisnik Vijeća ušle su izjave obiju država. U slovenskoj izjavi stoji da je međunarodna granica između Hrvatske i Slovenije određena arbitražnom odlukom, a u hrvatskoj izjavi stoji da se Hrvatska povukla iz arbitražngo sudišta jednoglasnom odlukom Saboru i da se granica tek treba odrediti u zajedničkom dijalogu, izvijestila je HRT-ova Jasna Paro iz Bruxellesa.

Božinović: Građani su zaslužili ulazak u Schengen

16:35

– Kao prvo, željela bih svim građanima Hrvatske reći – dobro došli! Čestitam! Želimo vam toplu dobrodošlicu u šengenski prostor, rekla je Ylva Johansson, povjerenica EK za unutarnje poslove.

– Dame i gospodo, velike čestitke Hrvatskoj, našoj novoj članici Schengena. Od samog početka našeg predsjedanja bio je to jedan od prioriteta i drago nam je što se nakon dugo vremena šengenski prostor širi. Hrvatska je učinila sve kako bi postala dio Schengena, rekao je Vit Rakušan, češki ministar unutarnjih poslova.

– Ovo je nešto što su hrvatski građani zaslužili, ovo je zbog njih, ovo je naša Vlada obećala, i ono što je već tradicija ove Vlade, ono što je obećala to je ispunila. Ovo će biti itekakav poticaj hrvatskom gospdarstvu, pogotovo turizmu i zbog toga smo posebno zadovoljni i sretni danas, rekao je Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.

– Hrvatska je ispunila sve kriterije, prihvatili smo sve, čak i više od onih zemalja koje su stare članice Schengena. Nemam što reći, nego čestitati svim građanima i veseliti se zajedno s njima, rekla je Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije.

HGK: Ulaskom u Schengen i eurozonu ispunjeni najvažniji vanjskopolitički ciljevi

16:09

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović u četvrtak je istaknuo da je ulaskom u Schengenski prostor i eurozonu Hrvatska postigla dva najvažnija vanjskopolitička cilja zacrtana pristupanjem u EU, a o važnosti toga govori podatak da je robna razmjena sa Schengenskim prostorom lani iznosila 34,5 milijardi eura.

– Ulaskom Hrvatske u Schengenski prostor i eurozonu postigli smo dva najvažnija vanjskopolitička cilja koje smo zacrtali pristupanjem u Europsku uniju. Istovremeno, usvajanje zajedničke valute i ulazak u Schengen ujedno je i priključivanje samoj institucionalnoj jezgri EU koju čini 18 europskih država”, istaknuo je Burilović povodom odluke ministara unutarnjih poslova EU članica u četvrtak na sastanku u Bruxellesu da Hrvatska postaje 27. članica šengenskog prostora.

Za manje od mjesec dana, od 1. siječnja 2023., ukidaju se tako granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima prema EU zemljama, a na proljeće, 26. ožujka 2023., u zračnim lukama.

Burilović je dodao da o važnosti ulaska govori i podatak da je robna razmjena sa Schengenskim prostorom u 2021. godini iznosila 34,5 milijardi eura, odnosno 73,9 posto ukupne hrvatske robne razmjene.

– U taj jedinstveni nadnacionalni prostor i propulzivno tržište koje broji gotovo 430 milijuna stanovnika, Hrvatska je prošle godine najviše izvezla električnih strojeva i opreme te mineralnih goriva i ulja što čini više od 20 posto ukupnog hrvatskog izvoza u Schengen, kazao je.

Nadalje, naveo je, u prijevozu roba i putnika Hrvatska će imati koristi prvenstveno zbog ukidanja graničnih kontrola prema našim susjedima Sloveniji i Mađarskoj, što će doprinijeti bržoj dopremi roba i nižoj cijeni prijevoza u međunarodnom prometu.

– Uz naše građane koji još jednostavnije putovati unutar granica Unije, najveći dobitnik svakako je turizam s obzirom da gosti iz europskih zemalja, čine naše najvažnije i najbogatije tržište, zaključio je u svom komentaru povodom ulaska u Schengen i eurozonu.

HUT: Ulazak u Schengen snažan impuls za hrvatski turizam

15:28

Ulazak Hrvatske u šengenski prostor snažan je impuls za hrvatski turizam, koji će potaknuti rast turističkog prometa i konkurentnosti sektora jer će sigurno osnažiti interes za hrvatskom turističkom ponudom, ocijenili su u četvrtak iz Hrvatske udruge turizma (HUT).

– Još jača integracija Hrvatske u Europsku uniju koju donosi ulazak u šengenski prostor izrazito je optimistična vijest za turistički sektor i cijelo gospodarstvo. Jačanje razine sigurnosti zemlje koje donosi ulazak u šengenski prostor, kao i ulazak u eurozonu od 1. siječnja i usvajanje valute koju koriste naši gosti iz ključnih emitivnih zemalja, dodatno će olakšati dolazak i ojačati interes za Hrvatsku u članicama EU-a, ali i na potražnju iz trećih zemalja, poručio je direktor HUT-a Veljko Ostojić u izjavi koja se prenosi u priopćenju.

Ključne emitivne zemlje za hrvatski turizam članice su šengenskog prostora, što znači da će ulazak Hrvatske u taj prostor i ukidanje kontrola na granici sa Slovenijom i Mađarskom turistima iz tih zemalja značiti još brži i jednostavniji dolazak u Hrvatsku, istaknuto je.

Zbog jednostavnijeg dolaska, zajedničke valute i jačanja percepcije sigurnosti u Hrvatsku će sigurno doći i gosti koji dosad nisu birali Hrvatsku kao destinaciju svog odmora, dodali su iz HUT-a u kratkom priopćenju.

Jednoglasnom odlukom na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica u četvrtak u Bruxellesu Hrvatska postaje 27. članica šengenskog prostora i za manje od mjesec dana, od 1. siječnja 2023., ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima, a na proljeće, 26. ožujka 2023., u zračnim lukama.

Slovenija podržala Hrvatsku uz posebnu izjavu: RH odmah odgovorila

15:26

Slovenija je u četvrtak podržala ulazak Hrvatske u šengenski prostor i priložila izjavu za zapisnik po kojoj je arbitražom napokon određena granica, ali je Hrvatska odmah odgovorila izjavom da se granica tek treba odrediti.

Pristupanje Republike Hrvatske Schengenu ima potporu Republike Slovenije, i to je u našem zajedničkom europskom interesu. Republika Slovenija naglašava da su i kopnena i morska granica napokon određene arbitražnom odlukom od 29. srpnja 2017., koja je konačna i obvezujuća, kaže se u slovenskoj izjavi koja ulazi u zapisnik sastanka Vijeća EU-a.

Hrvatska je na tu izjavu, također za zapisnik, odgovorila svojom izjavom.

Povodom izjave Republike Slovenije u povodu Odluke Vijeća o punoj primjeni odredaba šengenske pravne stečevine u Republici Hrvatskoj, Hrvatska podsjeća da se temeljem jednoglasnog zaključka Hrvatskog sabora od 29. srpnja 2015. povukla iz arbitražnog postupka zbog bitnih povreda Ugovora o arbitraži, kaže se u hrvatskoj izjavi.

Zagreb stoga ponavlja svoj stav da ga “ni na koji način ne obvezuje arbitražna presuda iz 2017. godine i da je neće provesti.

– Stoga, zajedničku kopnenu i morsku granicu između Republike Hrvatske i Republike Slovenije tek treba definitivno utvrditi mirnim putem, u skladu s međunarodnim pravom, kaže se.

– Hrvatska ostaje otvorena za nastavak bilateralnog dijaloga sa Slovenijom u cilju iznalaženja zajedničkog rješenja. Ova izjava ne dovodi u pitanje nastavak iskrene suradnje sa Slovenijom na punoj primjeni šengenske pravne stečevine, stoji u hrvatskoj izjavi.

Premijer Plenković je koncem listopada, kad se pojavila informacija da bi Slovenija mogla priložiti dodatnu izjavio, kazao da Hrvatska pristupa u šengenskom prostoru temeljem ispunjenih kriterija za punu spremnost za provedbu šengenske pravne stečevine.

– Hoće li u tom procesu Slovenija usvojiti neku jednostranu izjavu – može i ustvrdio da svatko u svojim izjavama može reći što god hoće.

– Bitno je Hrvatska ostvaruje svoje strateške ciljeve, a to su ulazak u Schengen i europodručje od 1. siječnja, kazao je tada premijer.

HUP: Ulazak u Schengen i potpisivanje Konvencije snažan poticaj hrvatskom gospodarstvu

15:24

Potvrda ulaska Hrvatske u schengenski prostor snažan je poticaj daljnjem rastu hrvatskog gospodarstva, poručuju iz Hrvatske udruge poslodavaca. Uz pridruživanje Hrvatske eurozoni od 1. siječnja 2023. godine odluka pristupanja u Schengen hrvatskom će poduzetništvu dati dodatne mogućnosti i prilike za snažnije poslovanje na jedinstvenom EU tržištu, kao i jednostavnije i brže poslovanje.

– Osim bržeg protoka roba Hrvatskoj članstvo u Schengenu otvara mogućnost boljeg iskorištavanja postojeće cestovne infrastrukture, koja je na zavidnoj razini kao i geostrateškog položaja, a u smjeru razvoja regionalnog pa i europskog transportnog hub-a prema trećim zemljama. 

– Također, jučerašnje potpisivanje Konvencije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i Sjedinjenih Američkih država značajan je iskorak u osnaživanju gospodarske suradnje dviju zemalja. Taj dugo očekivani sporazum dat će novi vjetar u leđa hrvatskim poduzetnicima, kojima je Amerika važno tržište te donijeti nove američke investicije u našu zemlju.

Najveći potencijalni dobitnici su poručuju iz HUP-a, domaće djelatnosti u kojima je ključan intelektualni kapital: IT, farmacija, projektiranje, različite intelektualne usluge i sl. jer sada postaju još konkurentnije.

– Američki investitori su nas do sada u nekim situacijama zaobilazili zbog dvostrukog oporezivanja, iako su drugi faktori za investicijsku odluku možda bili povoljniji, što je sporazumom riješeno. Konkurentnost naših izvoznika u SAD (posebno IT sektora) će porasti zahvaljujući poreznom rasterećenju. Istovremenim ulaskom u Schengen i sporazumom s Amerikom, američkim investitorima olakšava se ulazak na EU tržišta preko Hrvatske, kao jedne od četiri zemlje koja s SAD-om ima status global entry partnera, zaključuju iz HUP-a.

Policijski službenici spremni za ulazak u Schengen

14:57

Sindikat policije Hrvatske s radošću pozdravlja odluku o ulasku Republike Hrvatske u Schengen koja je upravo donesena na sjednici ministara unutarnjih poslova država članica Europske unije i šengenskog prostora.

– Smatramo da je riječ o povijesnom danu za našu državu i ovim se putem zahvaljujemo svim zaposlenicima Ministarstva unutarnjih poslova RH, ministru, glavnom ravnatelju policije i svima ostalima koji su sada, ali i proteklih desetak godina koliko traju pripreme za naš ulazak u Schengen, sudjelovali u ostvarenju ovog velikog cilja, priopćili su iz Sindikata policije.

Vjeruju kako će učinci ulaska biti pozitivni za sve, a prije svega za građane Hrvatske koji će sada u punini koristiti sve pozitivne prednosti života bez granica i slobodnom protoku ljudi, roba i kapitala.

– Ulaskom u Schengen, Republika Hrvatska konačno ulazi tamo gdje joj je mjesto, u obitelj europskih naroda kojima je pripadala i u vremenima kada smo se nalazili u nekim po nas nepovoljnim državnim okvirima, priopćili su.

Za policiju se ovime, dodaju, povećavaju izazovi jer će Europa bez granica omogućiti i lakše putovanje i komunikaciju kriminalaca, ali Hrvatska je kroz evaluaciju i pripreme za ulazak u Schengen pokazala da se s tim može uspješno nositi.

– Za to su osobito spremni naši policijski službenici koji su izuzetno profesionalni i dobro obavljaju svoje poslove. Spremni su za sve izazove i da Hrvatska ostane sigurna zemlja u kojoj građani mirno žive, zaključuju iz Sindikata policije.

Božinović: S Hrvatskom u Schengenu na dobitku su svi

14:50

Odluku iz Bruxellesa komentirao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović:

– Hrvatska je u Schengenu!  Na našem europskom putu više nema granica. Ispunili smo sve uvjete, prošli dug i zahtjevan proces te je na Vijeću za unutarnje poslove odluka donesena u potpunom suglasju. S Hrvatskom u Schengenu na dobitku su svi – građani, gospodarstvo, Hrvatska i EU, poručio je Božinović na Twitteru.

Češko predsjedništvo: Prvo proširenje Schengena nakon više od 10 godina

14:47

Šengenski prostor širi se prvi put nakon više od deset godina, od Nove godine Hrvatska postaje članicom toga prostora, objavilo je u četvrtak češko predsjedništvo Vijećem EU-a.

Šengensko područje se proširuje prvi put nakon više od desetljeća, zahvaljujući češkom predsjedništvu. Ministri su potvrdili članstvo Hrvatske od 1. siječnja 2023. godine, objavilo je češko predsjedništvo na svom službenom Twitter nalogu.

Ministri unutarnjih poslova 22 države članice EU-a koje su ujedno i članice šengena donijeli su u četvrtak konačnu odluku o punoj primjeni šengenske pravne stečevine u Republici Hrvatskoj, što znači ukidanje graničnih kontrola prema šengenskom prostoru. Hrvatska se tako pridružuje najvećem prostoru na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola.

Hrvatska ušla u Schengen

14:29

Hrvatska je na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica EU-a dobila jednoglasnu potporu za ulazak u šengenski prostor, dok za Bugarsku i Rumunjsku nije bilo konsenzusa, doznaje se iz diplomatskih izvora.

Hrvatska tako postaje 27. članica šengenskog prostora i za manje od mjesec dana, od 1. siječnja 2023. ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima, a na proljeće, 26. ožujka 2023., u zračnim lukama.

Bugarska i Rumunjska nisu dobile potporu jer je izostao konsenzus.

Sastanak Vijeća još uvijek u tijeku

14:07

Odluka nije još donesena. Prema posljednjim informacijama ministri su imali kratku stanku nakon koje su nastavili raspravu koja još uvijek traje.

– Možda ne čudi što rasprava tako dugo traje, jer Bugarska i Rumunjska imaju snažnu podršku velikog broja država članica da zajedno s Hrvatskom uđu u Schengen, ali tome se snažno protivi Austrija, a dijelom i Nizozemska, rekla je Jasna Paro u Vijestima u 14 sati. 


Paro: Na korak smo do odluke

12:09

Samo smo na korak do odluke, rekla je u podnevnom Dnevniku HRT-ova novinarka Jasna Paro.

– Od svega što smo čuli jutros od ministara na dolasku ulijeva optimizam, a to je nedvosmislena i jasna podrška Hrvatskoj, istaknula je. 

Dodala je da je Nizozemski parlament jučer dignuo rezerve s hrvatskog ulaska u Schengen, te da danas još raspravljaju o Bugarskoj i Rumunjskoj. 

Austrija prijeti vetom Bugarskoj i Rumunjskoj za Schengen

11:01

Češko predsjedništvo i Europska komisija uvjereni su da će Hrvatska danas dobiti zeleno svjetlo za ulazak u šengenski prostor, a nadaju se da će to biti moguće i za Bugarsku i Rumunjsku, unatoč austrijskoj prijetnji vetom.

– Uvjeren sam da ćemo imati Hrvatsku unutra, a nadam se da će to biti moguće i što se tiče Bugarske i Rumunjske, izjavio je češki ministar unutarnjih poslova Vit Rakušan prije početka sastanka Vijeća za unutarnje poslove i pravosuđe koje će danas odlučivati o proširenju šengena na tri zemlje.

Austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner ponovio je da će staviti veto na ulazak Bugarske i Rumunjske, a da će podržati Hrvatsku.

Istaknuo je da je nedopustivo da je u Austriju preko zapadnobalkanske rute ušlo ove godine preko 100 tisuća neregistriranih migranata iako je njegova zemlja usred Europe i nema vanjske granice.

Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser, koja podržava sve tri zemlje, izjavila je da ne razumiju austrijsku poziciju.

– Ne mogu razumjeti austrijsko stajalište u ovome. Znam da se u Austriji vode velike rasprave o tom pitanju, rekla je Faeser, dodajući da Njemačka podržava sve tri zemlje.

Sve tri zemlje imaju punu potporu i Francuske.

Francuska smatra da sve tri zemlje zaslužuju ulazak, rekao je ministar Gerald Darmanin.

Očekujem da će Hrvatska imati punu potporu, a nadam se da ćemo to uspjeti i s Rumunjskom i Bugarskom

09:59

– Očekujem da će Hrvatska imati punu potporu, a nadam se da ćemo to uspjeti i s Rumunjskom i Bugarskom, rekla je Ylva Johansson povjerenica za unutarnje poslove i sigurnost uoči početka sastanka Vijeća EU-a.

– Hrvatska, Bugarska i Rumunjska tehnički su spremne za Schengen. Učinile su ono što smo od njih tražili. Čak i više nego što smo tražili i spremne su. Ustručavanja još nekoliko zemalja su politička jer podcjenjuju dvije činjenice. Prvo, proširenjem Schengena smo jači, a ne slabiji. I drugo, proširenje znači veći i bolji nadzor, a ne manji, smatra Margaritis Shinas, potpredsjednik Europske komisije. 

Hoće li Hrvatska dobiti zeleno svjetlo za Schengen na Vijeću EU-a?

09:30

Na stolu su prijedlozi dviju odluka, jedne o ulasku Hrvatske, a druge o ulasku Bugarske i Rumunjske.

Za odluku je potrebna suglasnost svih zemalja EU-a koje su članice Schengena, dok četiri vanjske članice koje su izvan EU-a o tome ne odlučuju.

Na dva pripremna sastanka Odbora stalnih predstavnika (Corepera), prvom održanom 1. prosinca i drugom jučerašnjem nije bilo primjedbi u pogledu hrvatskog članstva.

Hrvatska je sigurna

09:10

Vlade onih članica koje za svoja stajališta trebaju dobiti odobrenje svojih parlamenata dobile su zeleno svjetlo za Hrvatsku. I prema više diplomatskih izvora Hrvatska je sigurna, ali oprez nije naodmet sve dok se odluka ne izglasa.

Za Bugarsku i Rumunjsku, međutim, konsenzus ne postoji. Najveća prepreka je Austrija koja se protiv ulasku obiju zemalja i nema naznaka da bi to stajalište mogla promijeniti. Nizozemska, pak, podržava ulazak Rumunjske, ali ne i Bugarske.

Češko predsjedništvo EU-om predložilo je u utorak navečer da se Rumunjsku primi u Schengenski prostor od 29. listopada sljedeće godine, a da se za Bugarsku do 31. srpnja 2023. odluči o tome ispunjava li schengensku pravnu stečevinu.

Ako bi Vijeće to tada potvrdilo, Bugarska bi ušla zajedno s Rumunjskom, a ako ne, onda na neki kasniji datum. U tom bi slučaju, Rumunjska morala pripremiti i opremiti svoju granicu s Bugarskom da bude vanjska schengenska granica do ulaska potonje u Schengen.

Međutim, ni za taj prijedlog nije bilo konsenzusa i češko je predsjedništvo odlučilo staviti na glasanje prvotni prijedlog da se Bugarsku i Rumunjsku primi istodobno.

U srijedu su u zajedničkom pismu Vijeću EU-a, ministrima unutarnjih poslova, čelnici četiriju najvećih zastupničkih klubova u Europskom parlamentu – pučana, socijaldemokrata, liberala i zelenih – pozvali da se donese pozitivna odluka za ulazak u Schengen za sve tri zemlje.

e-hercegovina.com

O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?