Jezero krije rudnik zlata?

Tvrtka “Likos Balkan Metals” priopćila je da su na tri lokacije općine Jezero potvrđeni visoki sadržaji zlata, međutim prema riječima upućenih put da Srpska dobije rudnik za eksploataciju tog plemenitog metala neizvjestan je i dug, jer prvi rezultati ne znače mnogo budući da ozbiljna istraživanja tek treba uraditi.

Pomoćnik ministra za rudarstvo i geologiju u Vladi Srpske Esad Salčin naveo je za “Glas” da je informacije o pronalasku zlata saznao iz medija.

-Kada dobijemo informacije, podijelit ćemo ih. Ne mogu tvrditi da tvrtka nije izvijestila ministarstvo, ali do mene, do ovog trenutka, ništa nije stiglo – rekao je jučer Salčin za “Glas”.

Više informacija nije imala ni načelnica Jezera Snežana Ružičić rekavši da nije upoznata ni o koje tri lokacije je točno riječ.

-Resorno ministarstvo je izdalo odobrenje tvrtci da vrši geološka istraživanja, općina po zakonu nije nadležna za ta pitanja. Javnost Jezera je podijeljena, dio mještana je za istraživanja, dio protiv jer strahuju da će se negativno odraziti na prirodne ljepote i bogatstva kojima općina obiluje. Skupština općine je donijela odluku i zatražila da resorni ministar stavi van snage to rješenje, ali nam je rečeno da za to ne postoji zakonska osnova jer tvrtka nije uradila ništa loše – rekla je Ružičić.

Za “Glas” ističe da se još ne zna jesu li utvrđene koncentracije zlata dovoljne za osnivanje rudnika, a ako do toga i dođe to neće biti uskoro.

-Rudnik zlata bi doprinio razvoju općine, povećao broj zaposlenih, ali kvalitet života ne ovisi samo o materijalnom. Netaknuta priroda je važan segment zdravog života tako da ako rudnika i bude, ekologija ne smije biti ugrožena, jer je ovo kraj sa ogromnim turističkim potencijalima čiji razvoj je dio strategije općine – rekla je ona.

Mještanin Jezera koji je tri mjeseca radio za tvrtku “Likos Balkan Metals” kaže da su iskopi vršeni na lokacijama Otomalj i Sinjakovo, a koja je treća ni on ne zna.

-Na Sinjakovu je za vrijeme Austrougarske bilo više aktivnih rudnika, a priča se da je bilo i nalazište zlata, a u kojim količinama vidjet ćemo. Osobno sam radio na lokaciji Otomalj, površinski kopao, isijecao uzorke i pakovao. Što se tiče zaštite prirode, dovoljno je reći da nam iz tvrtke nisu dali da ni papirić od bombone ostavimo iza sebe – rekao je ovaj mještanin koji nije želio da mu navodimo ime.

Profesor rudarstva sa Rudarskog fakulteta u Prijedoru Vladimir Malbašić objašnjava za “Glas” da su ležišta na lokalitetu Jezera polumineralna u kojima može biti zlata, ali i bakra, cinka, olova.

-Sve su to metali koji imaju visoke cijene na tržištu i rudnik takve vrste sirovina bio bi od neprocjenjivog značaja za razvoj općine kao što je Jezero, čak da zlata i ne bude. Ali to je duga priča, jer tome prethodi još mnogo istraživanja, projekata, dokumentacije. Od početka istraživanja do otvaranja rudnika treba najmanje pet godina – kazao je Malbašić. 

e-hercegovina.com

O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?