
Oružane snage BiH mijenjaju pravila kako bi uspjele popuniti vlastite redove
Sve očigledniji problemi s popunjavanjem redova u Oružanim snagama (OS) BiH natjerali su nadležne u resoru obrane na zajedničkoj razini vlasti da promijene pravila pristupanja službi te pomjere starosnu granicu u nadi da će promijeniti stanje u vojarnama.
Vijeće ministara BiH je, naime, na posljednjoj sjednici usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u OS BiH, kojim predviđa lakši prijem u službu, jednostavnije upravljanje karijerom vojnih osoba, a stav je da će tako doprinijeti boljoj kadrovskoj popunjenosti.
Izmjene i dopune zakona su, kako je potvrđeno za Glas Srpske, fokusirane na redefiniranje pojma obuke za prijem, omogućavanje trajanja javnog oglasa za prijem vojnika tijekom cijele godine, kao i na pomjeranje starosne granice vojnika i dočasnika u postupku prijema u čin dočasnika ili časnika do navršenih 40 godina života u trenutku potpisivanja ugovora.

“Cilj je osigurati veći interes mladih osoba za prijem u kategoriju vojnika iz civilstva, zbog mogućnosti duže karijere i napredovanja. Na ovaj način osigurao bi se kontinuitet operativne sposobnosti te pravovremeno i potpuno izvršenje misije OS u skladu sa Zakonom o obrani BiH, tim prije što im nedostaje 1.215 profesionalnih vojnih osoba, odnosno 222 časnika, 178 dočasnika i 815 vojnika”, otkriveno je u prijedlogu zakona koji je u posjedu Glasa Srpske.
U tom dokumentu je, između ostalog, navedeno da je u proteklom periodu osigurano više od 67 posto osoblja u OS. U brojkama to znači da su 6.732 osoba primljene u službu od 2008. do 2021. godine, a istovremeno je prestala služba za 6.774 vojna osoba , od toga na osobni zahtjev 1.763 prije zakonskog kraja službe.
Uz to, do 2025. godine očekuje se prekid službe kod 3.546 profesionalnih vojnih osoba, među kojima su oficiri, podoficiri i vojnici.
“Evidentan je, u procesu prijema, očigledan pad interesiranja kandidata za službu u OS BiH prema postojećim zakonskim rješenjima. U 2012. godini broj prijavljenih kandidata na oglas za 300 vojničkih mjesta bio je 6.610, dok je 2021. godine za isti broj mjesta prijavljenih bilo 1.007 kandidata”, navedeno je u tom dokumentu koji je potpisao sada već bivši ministar obrane BiH Sifet Podžić.
O kadrovskim “prazninama” u OS BiH nedavno je govorio i parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović, otkrivajući detalje iz izvještaja o radu za 2022. godinu, koji još nije razmatran u Parlamentu BiH. Tada je ocijenio da stanje nije zadovoljavajuće jer je, prije svega, očigledan odliv profesionalnih vojnih osoba i manjak materijalno-tehničkih sredstava.
“Nedostaje ljudi, ne bih otkrivao sve, ali u jednoj brigadi nedostaje 150 osoba. Sve je to povezano s odlaskom, odlaskom profesionalnih vojnih osoba iz službe” rekao je Šiljegović govoreći o podacima koje je dobio tijekom prošlogodišnjih obilazaka lokacija na kojima su smještene vojne osobe.
Iz resora obrane su poručili da novi zakon neće dovesti do prekoračenja odobrenog broja osoba u sustavu obrane, a to je 10.011, niti većih troškova.
Ministarstvo obrane BiH će, kako je potvrđeno, izmjene i dopune Zakona o službi u OS dostaviti Parlamentu na razmatranje po skraćenoj proceduri usvajanja. Dokument bi trebala prečešljati i parlamentarno zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost nakon formiranja.
e-hercegovina.com