Svjetski dan glazbe u Tomislavgradu (najava)

Link na izvornu vijest

Svjetski dan glazbe slavi se svake godine 21. lipnja, kada se obilježava i kalendarski početak ljeta.

Ideja o Svjetskom danu glazbe začeta je 1976. godine u Francuskoj. Američki glazbenik Joel Cohen, tada zaposlenik jedne francuske radijske postaje, predložio je cijelonoćnu glazbenu proslavu prvog dana ljetnoga suncostaja.

Njegovu je ideju pet godina poslije prihvatio tadašnji francuski ministar kulture Jack Lang, a prva je proslava pod nazivom Fête de la Musique(Festival glazbe) održana 21. lipnja 1982. u Parizu. Od tada do danas glazbeni su se susreti i besplatni nastupi amaterskih i profesionalnih glazbenika povodom Svjetskoga dana glazbe i prvoga dana ljeta počeli organizirati u više od 460 gradova u 110 zemalja na svim kontinentima. U mnogim afričkim državama taj dan je proglašen i nacionalnim praznikom.

Treću godinu za redom, na radost svih sugrađana, naš Kulturno informativni centar Tomislavgrad je glavni organizator, naravno uz financijsku podršku općinskog načelnika Ivana Buntića kao i Općine Tomislavgrad.

Dana, 21. lipnja ovaj događaj otvoriti će već tradicionalno Škola mjuzikla i glume, KIC Tomislavgrad te će u kino dvorani u 18 h izvesti mjuzikl Briljantin, a ulaz je besplatan.
Nastavit ćemo na našem prekrasnom Trgu i zaplesati uz naše briljantne mažoretkinje. Predstavit će nam se i naše mlade glazbenice, Ines Radoš (glasovir) i Petra Tokić (flauta).
Nakon njih na vanjsku pozornicu dolazi nam Frama Tomislavgrad, mladi bend Black night i naravno dobro nam znana Afrodita bend.

Mi se jako veselimo ovom događaju i jedva ga čekamo.

Svi ste pozvani i dobro nam došli!

Donosimo vam i nekoliko činjenica o glazbi koje sigurno niste znali.

– Jedno australsko istraživanje pokazalo je da pop i rock zvijezde umiru 25 godina mlađi nego njihovi vršnjaci.

– Ni jedan od članova legendarnog benda “Beatles” nije znao pisati ni čitati note.

– Najskuplji instrument na svijetu je Stradivarius violina, prodana na aukciji za 16 milijuna američkih dolara!

– Vaši otkucaji srca nastoje pratiti beat glazbe koju slušate iako toga niste ni svjesni.

– Istraživanje iz 2007. godine pokazalo je kako glazba, posebice klasična, pomaže biljkama da rastu brže.

– Warner Music grupa godišnje od autorskih prava na pjesmu “Happy Birthday To You” zaradi oko 2 milijuna američkih dolara.

– Glazba, kao seks i hrana, potiče otpuštanje dopamina u mozgu. Dopamin je neurotransmiter koji se aktivira u trenutku kad doživljavamo neko ugodno iskustvo. Njegova aktivacija utječe na osjećaj zadovoljstva, čini ljude više empatičnima, uspješnijima na poslu, fizički aktivnijima…

Novosti iz Škole mjuzikla i glume

Ovom prigodom dodajmo da na poziv redatelja Novice Bogdanovića iz Narodnog pozorišta Banja Luka, Škola mjuzikla i glume, KIC Tomislavgrad putuje u Banja Luku gdje će izvesti mjuzikl Briljantin. Naši izvrsni glumci, plesači i pjevači nastupit će na otvorenoj, krovnoj pozornici Doma omladine večeras u 20.30h.

Poželimo im sreću!

KIC/Tomislavcity

Foto: Arhiv

Objava Svjetski dan glazbe u Tomislavgradu (najava) pojavila se prvi puta na Tomislav City.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?