Što je dozvoljeno voziti preko granice i do koje vrijednosti?
Roba u osobnoj prtljazi putnika podrazumijeva osobne stvari opravdano potrebne za putovanje i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine, prijenosni elektronički uređaji (mobilni telefon, prijenosno računalo itd.) i sl., za osobnu uporabu putnika ili članova njegove obitelji, u razumnoj količini. Za navedenu robu, koju uvoze putnici s boravištem izvan carinskog područja Unije, odobrava se privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od uvozne carine i drugih javnih davanja.
Sadržaj osobne prtljage putnika podrazumijeva i ostalu robu, koja ne ulazi u navedenu kategoriju osobnih stvari opravdano potrebnih za putovanje, koju uglavnom čini trgovačka roba raznog opisa, vrste i količine kao što su npr. prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za osobnu uporabu, predmeti opće uporabe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti kućanstva, luksuzni predmeti, odjeća, obuća itd. Karakteristično za predmetnu robu je da je neposrednim nadzorom relativno jednostavno utvrditi da je ne čine predmeti opravdano potrebni za putovanje, pri čemu njena vrsta, izgled, namjena, količina, način držanja, vrsta prijevoza te priložene isprave uglavnom ukazuju da je ista kupljena ili na drugi način pribavljena izvan carinskog područja Unije ili je njen unos u to područje zabranjen ili ograničen, piše gpmaljevac.com.
Roba nekomercijalne naravi, koja se uvozi u osobnoj prtljazi putnika koji putuju iz trećih zemalja (Bosna i Hercegovina, Srbija, S. Makedonija), oslobođena je od plaćanja carine, PDV-a i trošarine pod uvjetom da ne premašuje ukupnu vrijednost ili količinu koja se navodi u nastavku, pri čemu narav ili količina robe u osobnoj prtljazi ne smije ukazivati na uvoz robe komercijalne naravi ili iz komercijalnih razloga.
Uvoz ostale robe u osobnoj prtljazi putnika, koja ne ispunjava naprijed navedene uvjete, podliježe obračunu i naplati uvoznih davanja.
Roba u osobnoj prtljazi putnika, u cestovnom prometu, podrazumijeva robu koja se prevozi sredstvima za putovanje fizičkih osoba putnika (osobni automobil, autobus, kamper vozilo i sl.) i njihovim priključnim vozilima, uključujući robu na motociklu, biciklu i robu koja se nosi pješice.
Roba koja se prevozi u teretnom prostoru motornih vozila namijenjenih za prijevoz roba i njihovim priključnim vozilima, ne smatra osobnom prtljagom putnika te se na takvu robu ne može primijeniti oslobođenje od uvoznih davanja kao ni postupak carinjenja temeljem podnošenja usmene carinske deklaracije već se provodi standardni carinski postupak. To se posebice odnosi na slučajeve kada se takvim motornim vozilima pokušava unijeti sljedeća roba: namještaj, stolarija, građevinski i instalacijski materijal, ogrjev, vrtna, metalna i betonska galanterija, ograde, keramičke pločice i materijal za njihovo polaganje, keramička galanterija, elektromaterijal, kamini, peći i radijatori, drvena građa, ručni i električni alati, željezarija, kućanski aparati, rezervni dijelovi za vozila, strojeve i alate, trošarinski proizvodi i sl.). Određene iznimke su predviđene za manje količine proizvoda te ako ne postoji sumnja u nekomercijalni karakter robe koja se prevozi u vozilu za prijevoz robe/tereta.
Vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika koji dolaze iz trećih zemalja
Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine koja je cca 30%, odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje:
450 eura za putnike koji putuju pomorskim i zračnim prometom,
300 eura po putniku za ostale vrste prijevoza, (auto, autobus)
150 eura za putnike mlađe od 15 godina, neovisno o prijevoznom sredstvu kojim putuju.
Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dopuštena, niti se njegova vrijednost može dijeliti na dvije ili više osoba. Isto tako, nije dopuštena kumulacija ukupne vrijednosti robe na koju se može ostvarivati pravo na oslobođenje na dvije ili više osoba.
Količinsko oslobođenje trošarinskih proizvoda od uvoznih davanja iz trećih zemalja, avionom i automobilom
Neovisno o naprijed navedenim vrijednosnim ograničenjima pri uvozu se oslobođenje od carine, PDV-a i trošarina odnosi i na sljedeće količine trošarinskih proizvoda te odgovarajuće kombinacije istih, a ujedno se njihova vrijednost ne uključuje u vrijednost ostale robe nekomercijalne naravi.
Za putnike u zračnom prometu:
duhanske prerađevine:
200 cigareta,
100 cigarilosa (pri čemu se cigarilosom smatraju cigare neto težine do 3 grama po komadu),
50 cigara,
250 grama duhana za pušenje.
alkohol i alkoholna pića, osim mirnog vina i piva:
alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više: 1 litra,
alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje: do 2 litre.
mirno vino: 4 litre.
pivo: 16 litara.
duhanski proizvodi iz članka 94. Zakona o trošarinama:
50 grama grijanog duhanskog proizvoda,
10 mililitara e-tekućine,
50 grama novih duhanskih proizvoda iz članka 94. stavka 2. Zakona o trošarinama.
Za putnike u drugim oblicima prometa (cestovni, željeznički itd.):
duhanske prerađevine:
40 cigareta,
20 cigarilosa (pri čemu se cigarilosom smatraju cigare neto težine do 3 grama po komadu),
10 cigara,
50 grama duhana za pušenje.
alkohol i alkoholna pića, osim mirnog vina i piva:
alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više: 1 litra,
alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje: do 2 litre,
mirno vino: 4 litre.
pivo: 16 litara.
Za ostale duhanske proizvode: 50 grama grijanog duhanskog proizvoda,
10 mililitara e-tekućine,
50 grama novih duhanskih proizvoda iz članka 94. stavka 2.
Oslobođenje na gore navedene trošarinske proizvode ne može se primijeniti na putnike mlađe od 17 godina.
Od plaćanja uvoznih davanja oslobođeno je gorivo u standardnim spremnicima svakog prijevoznog sredstva, kao i do 10 litara identične vrste goriva u prikladnim prenosivim spremnicima za rezervno gorivo.
Strogo je zabranjeno voziti sve proizvode od mesa i mlijeka. Također je zabranjeno voziti biljke i biljni proizvodi (razne salate i zimnice).
Post Što je dozvoljeno voziti preko granice i do koje vrijednosti? je prvi puta viđen na Grude Online.