Džeba: Bećirović bi morao vidjeti da najveća nesreća sjedi pored njega u Predsjedništvu
Govorio je o položaju Hrvata u BiH, radu SIP-a, energetskim zakonima koji su povučeni sa sjednice Doma naroda, Južnoj interkoneciji.
Na samom početku emisije Damir Džeba se osvrnuo na današnju Bećirovićevu izjavu i istaknuo da bi Bećirović morao vidjeti da najveća nesreća za BiH sjedi pored njega u Predsjedništvu, a to je Željko Komšić, i da je s time je narušavanje Dejtonskog sporazuma počelo davno.
“Mi Hrvati rušenje Dejtonskog sporazuma vidimo u liku i djelu Željka Komšića i Bećirović bi trebao svaki put kad sjedne pored njega ustati i napustiti Predsjedništvo jer je bošnjačkim glasovima Hrvatima Komšić nametnut četvrti put”, to je bio komentar koji je Džeba uputio na pitanje o vetu Željke Cvijanović.
—
—
Zamolio je da se ne banaliziraju prava konstitutivnih naroda u BiH uspoređujući ih s Kosovom.
“U Kosovu je potpuno shvaćena priča o legitimnom predstavljanju i ne treba banalizirati prava konstitutivnih naroda u BiH i ne treba je uspoređivati s prelaskom granice. U Skupštini Kosova je izbačena osoba koja je izabrana srpskim glasovima (Arijana Hodžić, op.a.) i stavljen je tu legitimni predstavnik bošnjačke zajednice. To ne vrijedi u BiH”, kategoričan je Džeba.
“Državna nadležnost je kako se uređuje prelazak granice. Ono što se govorilo u NSRS je njihov politički stav. Ne bismo trebali više imati strance u Ustavnom sudu BiH, ne znam kako jedna država koja želi u EU može podnositi da im u ustanovama sjede stranci. Možemo li mi na takav način ući u EU?”, zapitao je Džeba i dodao:
“Mi imamo novu parlamentarnu većinu, imamo Vijeće ministara, smjernice i načela djelovanja političke većine, nakon 100 dana je Vijeće ministara podnijelo izvješće i više je nego jasan napredak države na razni ovlasti Vijeća ministara. Na isti način vidim uspostavljenu Vladu FBiH, pa ćemo sačekati prvih 100 dana rada da vidimo u kojoj mjeri ispunjavamo ono što smo potpisali s partnerima”, ističe Džeba.
Rekao je da međunarodna zajednica radi ono što je u njihovoj ovlasti i da je najbolje za BiH da domaći političari odlučuju i preuzmu odgovornost.
Dnevnik.ba