U AMERICI UKRADENO VIŠE OD 200 MILIJARDI DOLARA POMOĆI TOKOM PANDEMIJE KORONAVIRUSA?
Brojke koje je objavio generalni inspektor američke administracije za mala preduzeća mnogo su veće od prethodnih projekcija kancelarije.
Ranjivi na prevarante
Iz administracije naglašavaju koliko su programi zaštite plaća i zajma u slučaju ekonomskih teškoća izazvanih koronavirusom bili “ranjivi” na prevarante. Posebno je to bilo izraženo u ranim fazama pandemije.
U izvještaju generalnog inspektora navodi se da je “najmanje 17 posto svih sredstava za COVID-EIDL i JPP isplaćeno potencijalno lažnim akterima”, prenosi BRT.
Procjena prevare za program zajma u slučaju ekonomskih teškoća u slučaju COVID-19 iznosi više od 136 milijardi dolara. To predstavlja 33 posto ukupnog novca potrošenog na taj program, navodi se u izvještaju.
U komentarima priloženim izvještaju, visoki zvaničnik SBA osporio je nove brojke.
Vršilac dužnosti saradnika administratora SBA za pristup kapitalu Bailey DeVris rekao je da pristup generalnog inspektora “sadrži ozbiljne nedostatke”.
On navodi da zbog toga generalni inspektor značajno precjenjuje prevaru i nenamjerno obmanjuje javnost da vjeruje da je posao koji je urađen imao značajan utjecaj na zaštitu od prevare.
Associated Press je 13. juna izvjestio da su prevaranti potencijalno ukrali oko 280 milijardi dolara hitne pomoći dok je još 123 milijarde dolara potrošeno pogrešno.
Dva programa
Najveći dio potencijalnih gubitaka je iz dva programa SBA, a drugi iz obezbijeđenih beneficija za nezaposlene radnike koji su iznenada ostali bez posla usljed ekonomskih problema izazvanih pandemijom.
Generalni inspektor SBA, Hanibal Ver saopćio je da izvještaj koristi istražene slučajeve, prethodno izvještavanje (generalnog inspektora) i najsavremeniju analizu podataka kako bi se identifikovale višestruke šeme prevare.
Portparol SBA saopćio je da je “od vitalnog značaja da se razjasni da se 86 odsto vjerovatnih prevara u programima JPP i COVID-EIDL dogodilo u prvih devet mjeseci tih programa”.