KAKO SE ZAŠTITITI OD BOLESTI KOJE PRENOSE KRPELJI?

Link na izvornu vijest

Među zimzelenim drvećem temperature su za koji stupanj niže, a gužve je definitivno manje, nego na plažama. No, treba pripaziti na krpelje. Oni su prenosicoi dvije nimalo bezazlene bolesti – lajmska borelioza i krpeljski meningiencefalitis.

Stoga, prije, no što se otisnete u putešestvije, brdima, proplancima, šumama,  kamenjarima i maslinicima ili krenete u osvajanje nekog od planinskih vrhova ili se pak posvetite svom vrtu, pročitajte najvažnije o lajmskoj boreliozi i meningoencefalitisu te načinim da se zaštitite od ovih bolesti.

Lajmska borelioza

Ovu bolest prenosi tzv. jelenski krpelj, zaražen spiralnom bakterijom (Borreliom burgdeferi). Najveći problem kod borelioze je taj što inkubacija traje dugo (do dva tjedna) pa osoba već i zaboravi na ugriz pa zanemari rane simptome poput vrućice, glavobolje, smušenosti, bolova u zglobovima i mučnine te ih pripiše prolaznoj virozi ili gripi. No, postoji simptom tipičan za lajmsku boreliozu – crveni krug, promjera većeg od 5 cm, koji se u ta dva tjedna razvije oko ugriza i ne prolazi tjednima.

Ako se lajmska borelioza ne liječi u ranoj fazi, bakterija se kroz krv i limfu širi do mišića, kože, živaca i srca,  potom i do mozga, a u rjeđim slučajevima i očiju. Simptomi postaju kronični, javlja se artritis, slabost u udovima, motoričke smetnje, srčane abnormalnosti pa čak i psihičke poteškoće.

Liječenje u ranoj fazi bolesti provodi se kurom antibiotika u trajanju od pet dana. No nakon izlječenja kod nekih ljudi javlja se postlajmski sindrom – bolovi u zglobovima i mišićima te kronični umor.

Krpeljni meningoencefalitis

Za razliku od borelioze, ovo je virusna bolest koju krpelj prenosi slinom s glodavaca na ljude i životinje. Inkubacija traje od četiri do deset dana nakon čega se naglo javljaju simptomi.

Riječ je o upali mozga, moždane ovojnice i leđne moždine koja u najtežim slučajevima može dovesti do paralize i smrti. Na sreću, komplikacije se vrlo rijetko razviju. Najčešće ova bolest prođe uz blage simptome nalik gripi.

Cjepivo

Dobra je stvar što postoji cjepivo protiv ove bolesti i ono se preporuča svima koji borave u prirodi, rade ili žive u njoj. U Austriji i Sloveniji dugogodišnja je praksa cijepljenja protiv krpeljnog meningoencefalitisa. Dota cjepiva kod nas stoji oko 300 kuna, a prima se u tri faze, kroz godinu dana.

Krpelj moda – od glave do poda

Drugi način da se zaštitite od bolesti koje prenose krpelji je da ih izbjegavate koliko je to moguće. To ne znači da ćete se odreći boravka na svježem zraku, roštiljanja na vikendici i planinarenja, već da ćete se namazati repelentom, obući na sebe duge hlače i duge rukave,  nogavice uvući u čarape, a na glavu staviti kapu ili šešir. Kad dođete kući trebali biste se temeljito pregledati od glave do pete, a odjeću koju ste nosili odmah staviti u perilicu i oprati. Posebnu pozornost obratite na prepone, pazuhe, iza ušiju, vrat i na pregibe koljena.

Krpelju treba barem 36 sati od trenutka kad vas je izabrao za svog domaćina, da vas „počasti“ jednom od ove dvije bolesti. U slučaju da je zaražen. Naravno i vaš imunitet igra veliku ulogu.

Ako nađete krpelja na sebi, odstranite ih uz pomoć tupe pincete. Nježno ga uhvatite i pažljivo okrećite, bez povlačenja tek kad ste ga okrenuli, izvucite ga van, a mjesto uboda dezinficirajte. Za svaki slučaj kroz dva-tri tjedna bacite oko na njega kako biste bili sigurni da se nije pojavilo crvenilo. Osluškujte i ostale simptome i budite odgovorni prema svome zdravlju.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?