Profesor Globan nam je dao točne podatke o zaradi klubova u Europi
Pred nove izazove bh. i hrvatskih klubova u Europi brojni ljudi se pitaju kolike zarade nastupi tim klubovima donose nastupi u europskim natjecanjima.
Brojne stranice na internet raspolažu raznim, većinom netočnim podacima o zaradi klubova kroz pretkola europskih natjecanja.
Tako se portal Jabuka.tv obratio stručnjaku u tom polju, profesoru ekonomije sporta na Sveučilištu u Zagrebu – Tomislavu Globanu.
Tomislav dugi niz godina na svojim društvenim mrežama (Twitter i Facebook) objavljuje zanimljive podatke i analize iz nogometnog svijeta.
Portal Jabuka.tv je već pisao o zaradi Zrinjskog i drugih klubova, ali još točnije brojke i podatke dobili smo od profesora Globana.
Zrinjski je trenutno osigurao najmanje 1,4 milijun eura nagrade od Uefe. To je u najgorem scenariju u kojem izgubi i od Breidablika u 3. pretkolu Europa lige i od protivnika u play-offu Konferencijske lige. Nagrada se u tom slučaju sastoji od po 100.000 eura za svako pretkolo u kojem je Zrinjski nastupao, 750.000 eura za eliminaciju u play-offu Konferencijske lige te 260.000 eura bonusa za prvake država koji nisu izborili grupnu fazu eurokupova, rekao je Tomislav Globan za portal Jabuka.tv.
U slučaju da Zrinjski očekivano prođe Islanđane (pobjeda 6:2 u prvoj utakmici), garantirana zarada se u najgorem slučaju penje na minimalno 3,6 milijuna eura. Po 100.000 eura za svako od četiri pretkola u kojem je Zrinjski nastupao, 2,9 milijuna eura bonusa za plasman u Konferencijsku ligu te oko 270.000 eura na račun koeficijenta (Zrinjski je trenutno 27. od 32 kluba u KL po 10-godišnjem koeficijentu). Plus sve ono što se zaradi na temelju rezultata u grupnoj fazi gdje svaki bod vrijedi 166.000 eura. Isti iznos Zrinjski bi osvojio i ako u Konferencijsku ligu uđe tako da izgubi od Breidablika, ali potom prođe protivnika u play-offu Konferencijske lige.
Slučaj u kojem Zrinjski uđe u Europa ligu je najlukrativniji jer mu donosi garantiranih najmanje 4,2 milijuna eura te po 210.000 eura za svaki bod koji bi tamo osvojio.
Osim Zrinjskog, u europskim natjecanjima od bh. predstavnika su sudjelovali ove sezone: Sarajevo, Borac i Željo.
Što se tiče ostalih bh. klubova: Sarajevo je zaradilo 250.000 eura, Borac 450.000 eura, a Željezničar 550.000 eura. Željo je dobio više od Borca zato što je odigrao dva pretkola, a Borac samo jedno.
Profesora Globana smo pitali i za GNK Dinamo kojeg čeka dvoboj protiv AEK-a.
Što se Dinama tiče, Liga prvaka nosi sa sobom paradoks po pitanju koeficijenta zato što je u njoj znatno teže osvajati bodove, nego u Europa ligi, a pogotovo Konferencijskoj ligi, a pobjeda se vrednuje isto u sva tri natjecanja. Međutim, financijski benefiti nastupa u Ligi prvaka su toliko veliki da bilo kakva priča o koeficijentu, iz perspektive kluba, pada u drugi plan.
Učinak Dinama, Hajduka, Rijeke i Osijeka protiv grčkih klubova od samostalnosti naovamo:
0 pobjeda
6 remija
13 porazaUčinak Slavena i Lokomotive protiv grčkih klubova:
2 pobjede
0 remija
2 poraza— Tomislav Globan (@tgloban) August 11, 2023
Dinamu je AEK, iz financijske perspektive, najvažnija utakmica sezone. Ako ga ne uspije proći bit će to financijski udarac za klub, ali za utjehu ostaje prilika da se kroz Europa ligu sakupi dovoljno bodova za klupski koeficijent koji bi iduće godine Dinamu mogao donijeti i izravan plasman u novu reformiranu Ligu prvaka, pod uvjetom da Dinamo osvoji domaće prvenstvo, rekao je Tomislav Globan za portal Jabuka.tv.
(www.jabuka.tv)