Europska komisija: Raste pesimizam u hrvatskom gospodarstvu

Europska komisija: Raste pesimizam u hrvatskom gospodarstvu

Link na izvornu vijest

RASPOLOŽENJE u hrvatskom gospodarstvo pogoršalo se u kolovozu, odražavajući val pesimizma u uslužnom sektoru na vrhuncu turističke sezone i pojačanu neizvjesnost, pokazalo je danas izvješće Europske komisije. Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj pao je u kolovozu za 2.8 bodova u odnosnu na srpanj, na 102.4 boda, izvijestila je EK.

Najviše se pogoršalo raspoloženje u uslužnom sektoru, iskazano u padu indeksa za 7.6 bodova. Na vrhuncu turističke sezone menadžeri u uslužnom sektoru znatno lošije ocjenjuju poslovanje i potražnju u protekla tri mjeseca, a pesimistični su i u procjenama jesenske potražnje.

Raspoloženje je u kolovozu pogoršano i u industriji i u građevinskom sektoru, iskazano u padu indeksa za 3.1, odnosno 2.4 boda. Naznake pesimizma pojačane su i među potrošačima, koji znatno lošije ocjenjuju svoje financije unatrag 12 mjeseci, a prognoziraju pogoršanje i u idućih godinu dana, predviđajući i rast nezaposlenosti.

Ekonomska klima pogoršana i u eurozoni

Indeks raspoloženja potrošača u Hrvatskoj pao je u kolovozu za 1.3 boda u odnosu na srpanj. Poboljšanje je zabilježeno samo u maloprodaji, iskazano u rastu indeksa za 2.4 boda. Menadžeri procjenjuju da će u idućim mjesecima blago zakočiti zapošljavanje, prema padu indeksa EEI za 0.6 bodova u odnosu na srpanj.

I potrošači i menadžeri ističu znatno veću neizvjesnost u idućim mjesecima, sudeći po rastu indeksa EUI za 6.1 bod, pokazuje izvješće EK. Ekonomska klima pogoršana je i u eurozoni, iskazana u padu indeksa ESI za 1.2 boda u odnosu na srpanj. 

Na razini EU pogoršanje je bilo blaže, prema padu indeksa za 0.6 bodova, na 92.9 bodova. Izrazitiji pesimizam u eurozoni proizlazi iz zamjetno lošijih ocjena menadžera u industriji i uslužnom sektoru, iskazanih u padu indeksa za jedan, odnosno za 1.5 bodova u odnosu na srpanj. U EU pali su za 0.3, odnosno 0.8 bodova.

Španjolska je iznimka

Očekivanja potrošača ravnomjerno su pogoršana na oba područja, prema padu indeksa za 0.9 bodova u odnosu na srpanj, a gotovo identično, blago pogoršanje zabilježeno je i u maloprodajnom sektoru, uz pad indeksa u oba područja za pola boda.

I u eurozoni i u EU menadžeri signaliziraju da planiraju zakočiti zapošljavanje u idućim mjesecima, prema padu indeksa EEI za jedan, odnosno za 1.3 boda. Neizvjesnost u poslovanju zamjetno je pak ublažena, smatraju, što se očitovalo u padu indeksa EUI, također za jedan, odnosno za 1.3 boda.

Među vodećim gospodarstvima eurozone najviše se u kolovozu pogoršalo raspoloženje u Francuskoj i Njemačkoj, iskazano u padu ESI-ja za 2.5, odnosno 2.4 boda. Pogoršanje je zabilježeno i u Italiji, prema padu indeksa za 1.1 bod.

Iznimka je među velikima Španjolska čiji je ESI porastao za 1.5 bodova, a gotovo isto poboljšanje bilježila je i Poljska, najveće gospodarstvo u EU koje nije u sastavu eurozone, pokazuje izvješće EK.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?