Obilježena 30. godišnjica stradanja hrvatskih civila u Grabovici: Najmlađa žrtva imala četiri godine, ubijena je u naručju majke
Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan pismenosti, čiji je cilj da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva.
UNESCO je 17.studenog 1965. proglasio 8.runan Međunarodnim danom pismenosti, a prvi je put obilježen 1967. godine.
Broj nepismenih pao je sa 771 milion prošle godine, prema podacima UNESCO-a, na 763 miliona ove godine.
Prema UNESCO-ovom Izvještaju o globalnom praćenju obrazovanja za sve, južna i jugozapadna Azija imaju najnižu stopu pismenosti za odrasle 58,6 odsto, a prate ih supsaharska Afrika (59,7 odsto) i arapske države (62,7 odsto).
Države s najnižom stopom pismenosti u svijetu su Burkina Faso (12,8 odsto), Niger (14,4 odsto) i Mali (19 odsto). Ovi podaci pokazuju povezanost između nepismenosti i izuzetno siromašnih država.
U Bosni i Hercegovini razina pismenosti predstavlja veliki izazov za društvo i vladajuće strukture. Prema statistikama, oko 13 posto odraslih osoba u Bosni i Hercegovini ima problema sa čitanjem i pisanjem.
Ovaj problem rezultat je različitih faktora uključujući nedostatak obrazovanja, jezičke i kulturne barijere, siromaštvo i nedostatak pristupa obrazovnim resursima.
UNESCO je u svom istraživanju naveo, kako se prema broju nepismenih, BiH nalazi u rangu nerazvijenih afričkih zemalja.
U gradskim sredinama BiH u dobi između 25 i 35 godine bez završene osnovne škole je gotovo 7,75 odsto muškaraca i 22 odsto žena. U okolini gradova bez osnovnog obrazovanja je 16 odsto muškaraca i 45,5 odsto žena, dok u seoskim područjima taj postotak iznosi gotovo 25 odsto za muškarce i 47,5 odsto za žene, naveli su iz UNESCO-a.
Izvor: BHRT