Započela berba maslina u Hercegovini
Masline se beru od početka listopada pa sve do sredine studenoga, ovisno o sorti i zrelosti masline. Isključivo se bere zdrav plod, a optimalno vrijeme branja je kada su plodovi masline započeli mijenjati boju. Truli i otpali plodovi maslina sa tla ne smiju se sakupljati i koristiti u preradi jer kvare kvalitetu ulja.
Berba maslina na području Hercegovine, kao i proteklih godina, započela je sredinom desetog mjeseca. Najranije se bere Istarska bjelica, pa talijanske sorte, a na kraju sorta Oblica. Za razliku od proteklih godina kada je krajem listopada bilo izrazito toplo i suho, ove godine kišovito vrijeme ometa berbu.
Faza mijenjanja boje ploda idealna za berbu masline.
Većina sorti koja je prisutna u hercegovačkim maslinicima je u fazi mijenjanja boje ploda i ta faza se smatra idealnom za berbu. Mijenjanje boje jasan je znak da se u plodovima nakuplja ulje. O stupnju zrelosti ovisi i kvaliteta i količina ulja. Stupanj zrelosti na kvalitetu ulja utječe 30 %.
Mijenjanje boje ploda obično počinje od vrha ka peteljci.
Dozrijevanje počinje prije na starim nego na mlađim stablima. Na istoj grančici prije dozrijevaju niži plodovi, a kasnije plodovi pri vrhu grančice. Ispitivanja su pokazala da isto stablo svake godine na isti datum nema istu količinu i kvalitetu ulja.
Količina ulja u plodu ovisi i o količini padalina u vrijeme dozrijevanja.
Utvrđeno je da izostanak padalina, kao i veća količina u vrijeme dozrijevanja, negativno utječu na prikupljanje i kvalitetu ulja.
Plodovi maslina se beru, a ne sakupljaju
Proces branja maslina obavlja se na više načina: ručno, grabljicama i strojno. Naravno, najbolje je ručno branje jer se plodovi najmanje oštećuju. Obzirom da su u Hercegovini najviše zastupljeni manji obiteljski maslinici (do pedesetak stabala) najviše se prakticira ručna berba.
Maslinari koji imaju veći broj stabala najčešće koriste mreže koje postavljaju ispod stabala a plodove beru grabljicama. Plodovi se beru u plastične gajbe zapremine 15 kg do 20 kg jer se u njima plodovi ne gnječe niti oštećuju. Truli i otpali plodovi masline ne smiju se sakupljati i koristiti u preradi jer su u njima već započeli neželjeni procesi koji negativno utječu na kvalitetu ulja. Mrežaste vreće nisu pogodne za branje i transport maslina do uljare.
Nakon branja, plodove masline je potrebno u što kraćem vremenu prevesti u uljaru, jer je poželjno da se što prije prerade (u roku 12 sati) kako ne bi došlo do razvoja mikroorganizama. U Hercegovini je trenutno sedam uljara za preradu masline tako da ne bi trebalo biti većih čekanja na preradu. Prerađeno ulje se čuva u tamnim staklenkama ili inox bačvama.
Očekujemo i ove godine dobar urod maslina i izvrsnu kvalitetu maslinovog ulja što potvrđuju osvojene nagrade sa različitih ocjenjivanja maslinovog ulja. Očito Hercegovina osim po poznatim i priznatim vinima postaje sve poznatija i po maslinovom ulju.
U Sjemenarninim agrocentrima možete nabaviti svu potrebnu opremu za berbu maslina i visokokvalitetne bačve od inox-a za smještaj maslinovog ulja. Ukoliko trebate bilo kakvu informaciju o berbi i preradi maslina, istu možete dobiti od Agro Podrške pozivom na broj 063/700-700.