Njemačka uvodi stroge uvjete: Previše je onih koji dolaze i žive na račun države, treba raditi

Njemačka uvodi stroge uvjete: Previše je onih koji dolaze i žive na račun države, treba raditi

Link na izvornu vijest

Izbjeglice koje dolaze u Njemačkoj ne bi trebale više dobivati novac u gotovini već tzv. ‘kredit’ na platnoj kartici. Naime, savezna i državna vlada trenutno raspravlja o promjeni beneficija za tražitelje azila.

Savezna vlada trebala bi stvoriti uvjete za jedinstvenu platnu karticu u cijeloj zemlji, zahtijevaju premijeri saveznih zemalja, s izuzetkom Bremena, u zajedničkoj rezoluciji.

Njemački FDP želi smanjiti nivo naknada migrantima. Prema tome, trebalo bi biti moguće pod strogim uvjetima smanjiti nivo naknada gotovo na nulu ako je jasno da je druga država članica EU odgovorna za osobu koja traži zaštitu u skladu s Dublinskom konvencijom, piše Fenix-magazin.

To znači: Svako ko je ušao u Njemačku preko druge zemlje EU teško da bi trebao dobiti bilo kakvu podršku. Time se žele izbjeći mogući poticaji za dolazak u Njemačku.

Naime, sve veći broj ilegalnih migracija pogađa Europu. Kao ciljana zemlja slična Njemačkoj u fokusu je Austrija.

Prošle su nedjelje ministar finansija Christian Lindner (44, FDP) i ministar pravosuđa Marco Buschmann (46, FDP) već pozvali na smanjenje beneficija za osobe koje u drugim državama EU imaju pravo na humanitarnu zaštitu, no oni to odbijaju jer radije bi otišli u Njemačku.

Odgovor je promptno stigao od koalicijskog partnera. Zamjenik čelnika stranke Zelenih, Andreas Audretsch, je kazao u intervjuu Tagesspiegelu kako Njemačka trenutno doživljava utrku retoričke eskalacije iz različitih smjerova.

Andreas Audretsch smatra kako treba stvoriti poticaje za rad.

“Moderna socijalna država nije mreža za ležanje, nego odskočna daska za rad i uspjeh”, rekao je Audretsch.

FDP poručuje kako njemačko društvo treba učinkovitu državu blagostanja temeljenu na učinku koja nedvosmisleno priznaje da oni koji rade uvijek moraju imati osjetno više od onih koji ne rade.

U Njemačkoj trenutno ne postoji funkcionalan sistem platnih kartica za izbjeglice. Pilot test ovog sistema je postojao u Erdingu, ali je obustavljen 2020. zbog bankrota Wirecarda. Konkretni planovi za platne kartice trenutno su iznimka: samo Bavarska, Hamburg i grad Hannover trenutno pripremaju platne kartice za izbjeglice.

S različitim funkcijama: u Hannoveru bi platna kartica trebala funkcionirati kao uobičajena gotovinska kartica. S druge strane, Bavarska planira platnu karticu s brojnim ograničenjima. S njome bi korisnici mogli podići samo “mali iznos” i samo tamo gdje žive.

Također postoji samo nekoliko primjera sistema platnih kartica na međunarodnom nivou. U Francuskoj izbjeglice dobivaju debitnu karticu s finansijskom pomoći kojom mogu plaćati u trgovinama. Isplate novca nisu moguće. U Velikoj Britaniji priznate izbjeglice dobivaju debitnu karticu koja se sedmično nadopunjuje s oko 55 eura po osobi.

The post Njemačka uvodi stroge uvjete: Previše je onih koji dolaze i žive na račun države, treba raditi first appeared on ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?