Grude: Od 63 rodilje usluge Patronažne službe zatražilo njih 57

Grude: Od 63 rodilje usluge Patronažne službe zatražilo njih 57

Link na izvornu vijest

Prije šest mjeseci, nakon što su sestre Doma zdravlja Grude završile potrebne edukacije, kao dio Polivalentne patronažne službe, s radom je krenula Patronažna služba za rodilje.

U proteklom vremenu imali su izvrsnu komunikaciju kako s rodiljama tako i s rodilištem SKB-a Mostar.

Od ukupno 63 rodilje s područja naše općine, usluge je zatražilo njih 57, što je gotovo 90%.

Ovim člankom želimo skrenuti pozornost na važnost postojanja ovakve službe kao i približiti ulogu patronažne sestre. Posjet patronažne sestre nije obavezan, ali njezina stručnost i iskustvo mogu vam pomoći u prvim danima.

Kako patronažna sestra može pomoći majci?

Usluge koje patronažna sestra može ponuditi rodilji:

 • praćenje psihičkih i fizičkih promjena nakon poroda (patronažna sestra može puno pomoći u sprječavanju postporođajne depresije)
 • kontrolu međice i lohija nakon poroda
  prevencija mogućih komplikacija poput tromboze ili mastitisa
 • edukacija o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti u prvim danima nakon poroda
 • pružanje pomoći pri dojenju
 • edukacija o osobnoj higijeni rodilje

Kako patronažna sestra može pomoći novorođenčetu?

Usluge koje patronažna sestra može ponuditi novorođenčadi:

 • pregled novorođenčadi (vitalnost, boja kože, fontanele, kukovi, stopala, težina)
 • toaleta pupčanog batrljka
 • edukacija o higijeni novorođenčeta
 • savjetovanje o prehrani i procjena stanja uhranjenosti
 • mjerenje vrijednosti bilirubina fotobilirubinometrom

Naše patronažne sestre svakako će na ulicama naše općine biti zamijećene po svom novom šarenom automobilu koji je nabavljen sredstvima županijskog ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi i svojim veselim uniformama na čijoj se donaciji zahvaljujemo kompaniji Hipp, poručili su iz Doma zdravlja Grude.

Post Grude: Od 63 rodilje usluge Patronažne službe zatražilo njih 57 je prvi puta viđen na Grude Online.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?