Problemi na tržištu bijelog luka, cijena mu je…
Manjak bijelog luka na svjetskom tržištu povećava njegovu cijenu. Situacija nije ništa bolja ni u eurospkim zemljama, piše FreshPlaza.
U Španjolskoj i Francuskoj su vremenske neprilike uzele danak u vidu problematične kvalitete, manjih prinosa i visokih cijena, ali s konkurencijom iz Kine, Italija se okrenula uvozu iz Južne Amerike.
3 eura za kilogram
Europski kupci se uglavnom oslanjaju na kineske izvoznike. Za kilogram njihovog luka je potrebno izdvojiti 3 eura, a cijena rinfuzne robe je samo malo niža.
Na rast cijene dodatno djeluju logistički problemi, odnosno opasnost koja vreba na plovidbama kroz Crveno more i napade pobunjenika iz Jemena. Brodske tvrtke sve više prekidaju transport.
Niži prinosi i slabija kvaliteta
Berba je pri kraju u Francuskoj i Španjolskoj. Vremenske neprilike i pojava bolesti dovela je do smanjenja prinosa i kvalitete. Na francuskom tržištu ponuda je manja zbog lošeg prinosa i nedostatka kineskog češnjaka uzrokovana logističkim problemima u brodskom prijevozu.
Pad proizvodnje od 30 do 40 posto zabilježen je u Španjolskoj kao posljedica smanjenja površina i prinosa, ali i lošije kvalitete. Glavice su ostale sitne.
I Poljska je u potrazi za češnjakom, jer njena proizvodnja nije u stanju zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta. Uvozne tvrtke su se okrenule Kini i Južnoj Americi iz koje pošiljke u Europu stižu sredinom siječnja 2024. godine.
Italija kupuje češnjak iz Argentine i Čilea. Zemlje poput Egipta i Turske pokazuju sve veći interes za prodaju, jer su troškovi njegovog uzgoja u tim zemljama znatno niži nego u Italiji, Španjolskoj ili Francuskoj.
U Sjevernoj Americi predviđaju pad cijena, jer očekuju ovo povrće iz Kalifornije, Argentine i Perua. Visoke cijene bi mogle usporiti potražnju nakon Nove godine, tako da neće biti iznenađujuće da dođe do sniženja u siječnju.
The post Problemi na tržištu bijelog luka, cijena mu je… appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.