Posvađao se sa ženom na dočeku Nove pa eksirao 4 boce viskija. Liječnici se čude kako je preživio

Posvađao se sa ženom na dočeku Nove pa eksirao 4 boce viskija. Liječnici se čude kako je preživio

Link na izvornu vijest

Posvađao se sa ženom na dočeku Nove pa eksirao 4 boce viskija. Liječnici se čude kako je preživio

Sve više Hrvata pije rakiju, pokazalo je najnovije istraživanje o konzumiranju jakih alkoholnih pića provedeno u listopadu. Rakija je postala ‘kraljica’ tog istraživanja jer je u dvije godine postotak onih koji je piju skočio s 23 na 31 posto

Prema tom istraživanju, u protekle dvije godine značajno je skočio broj ljubitelja rakije, čak za osam posto u odnosu na 2021. godinu, pokazuje istraživanje koje su proveli portal JaTrgovac i agencija Hendal.

Isto istraživanje na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Hrvatske starijih od 16 godina, stratificirano po šest regija i četiri veličine naselja uz slučajan odabir kućanstva i ispitanika, pokazalo je kako čak 37 posto ljudi pije likere.

No, rakija je prava ‘kraljica’ tog istraživanja jer je u dvije godine postotak onih koji je piju skočio s 23 na 31 posto. Slijede gin s 11 posto (4 posto manje nego prije dvije godine), viski s 11 posto (1 posto manje) te votka sa 7 posto (3 posto manje).

Homo alcoholicus

Istraživanje je pokazalo i kako jaka alkoholna pića oko 55 posto građana ispija doma, a 30 posto vani. Oko 15 posto kaže da pije podjednako i doma i vani.

Da alkohol nije tako štetan kako se na prvi pogled čini, zaključio je i National geographic u opsežnom članku autora Andrewa Curryja objavljenom prije više godina.

U tom nadahnutom tekstu biomolekularni arheolog s američkog sveučilišta Patrick McGovern (je li samo slučajno Škot?) naglašava kako je “pijenje toliko duboko ukorijenjeno u ljudskom rodu da se čovjeka može komotno zvati Homo alcoholicus”.

Alkohol je još od najranijih stadija evolucije čovjeka utjecao na kreativnost te razvoj jezika, umjetnosti, religije, društvenih veza. Konzumiranje alkohola, dakle, nema jednoznačnu i nikako samo negativnu ulogu kroz povijest. Sklonost čovjeka prema alkoholu, pretpostavljaju u National geographicu, evolucijski je napredak u odnosu na životinje.

Najstarija pivovara iz 1040.

“Aktivni sastojak zajednički svim alkoholnim pićima nastaje djelovanjem kvasca: mikroskopskih jednostaničnih organizama koji jedu šećer i izbacuju ugljikov dioksid i etanol, jedinu jestivu vrstu alkohola. To je oblik fermentacije(…) Etanol potiče lučenje serotonina, dopamina i endorfina u mozgu, kemijskih spojeva koji nam podižu raspoloženje i opuštaju nas”, piše National Geographic.

Vino od riže, prema čvrstim znanstvenim dokazima, u Kini se pije barem posljednjih 9000 godina. Vinsko grožđe, kako se pretpostavlja, nastalo je podno Kavkaza u Gruziji, gdje se tisućama godina vino fermentira u glinenim ćupovima.

Otprilike 3000 godina prije Krista pak stari Egipćani imali su masovnu proizvodnju piva kojim su napajali radnike koji su gradili čuvene piramide u Gizi.

No, najstarija pivovara s kontinuiranim radom u svijetu je ona u – Njemačkoj. Još 1040. godine osnovali su je u Münchenu benediktinski redovnici. A gdje bi drugo, uostalom.

Pravilo tri čaše

Bavarska metropola ima najveći i najpoznatiji sajam piva u svijetu (Oktoberfest) i, po skromnom mišljenju ovog autora, najbolje pivo na kugli zemaljskoj. Dovoljno je samo kušati neka od fratarskih piva koja se toče u brojnim muenchenskim gostionicama.

Da se ovo ne pretvori u odu alkoholu, valja ipak prisnažiti kako sve pohvale blagotvornoj tekućini idu samo ako se troši u umjerenim količinama.

Stari Grci, recimo, pokušavali su se držati pravila tri čaše: prva za zdravlje, druga za zadovoljstvo i treća za dobar san. “Kad ispiju treću, mudri gosti odu kući“, upozoravali su Grci.

U svakom slučaju, nikako nemojte biti kao jedan beogradski inženjer (43) koji je tijekom novogodišnje noći 2017. u poznatu kliniku VMA u Beogradu dovezen u komi, a izmjereno mu je šokantnih 14,7 promila alkohola. Barem tako tvrde beogradski mediji.

Triput mu vadili krv

Liječnici su mu jedva spasili život. Kasnije je srbijanskim medijima ispričao da se tijekom novogodišnjeg slavlja toliko posvađao sa ženom da je na eks popio čak četiri boce viskija.

Spasilo ga je i to što je iznimno korpulentan. Visok je dva metra i težak više od 150 kilograma. Preko noći postao je slavan jer je svojoj zemlji donio titulu svjetskog rekordera u pijanstvu.

Liječnici su za srpski Telegraf otkrili kako im je rekao da ga je žena iživicirala dok su se dogovarali oko toga gdje će na doček Nove godine i “on je počeo agresivno piti viski za viskijem. Za samo nekoliko sati popio je čak četiri boce.  Uz to, radi se o kroničnom alkoholičaru.

U bolnici su mu triput vadili krv jer su isprva mislili kako je koncentracija od 14,7 promila sigurno neka greška. Medicina nema objašnjenja kako je moguće da je preživio toliku koncetraciju alkohola.

 

Objava Posvađao se sa ženom na dočeku Nove pa eksirao 4 boce viskija. Liječnici se čude kako je preživio pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?