Glavni projekt Jadransko-jonske autoceste završava se u lipnju 2024.

Glavni projekt Jadransko-jonske autoceste završava se u lipnju 2024.

Link na izvornu vijest

Izrada glavnog projekta Jadransko-jonske autoceste, dionica Stolac – Počitelj koja povezuje koridor Vc od međuregionalnog čvora Počitelj do magistralne ceste M.17.3 Stolac – Neum (23,5 km), u tijeku je i završava u lipnju ove godine, potvrdili su iz JP Autoceste Federacije BiH. Prema riječima v. d. direktora JP Autoceste FBiH Denisa Lasića, u sklopu glavnog projekta izrađuju se elaborati eksproprijacije za potrebe njezina pokretanja, a suglasnosti i dozvole za izgradnju ishode se paralelno s izradom projektne dokumentacije, piše Večernji list BiH. Inače, prema ranije objavljenim podacima, ukupna dužina Jadransko-jonske autoceste kroz Bosnu i Hercegovinu iznosi 102,6 kilometara. Trasa ove autoceste, prema idejnom rješenju, počinje stacionažom 0+000 koja je definirana idejnim rješenjem međuregionalnog čvora Počitelj kojim se povezuje buduća trasa Jadransko-jonske autoceste s trasom autoceste na koridoru Vc, a završava na stacionaži 102 + 653, granica s Crnom Gorom, navodi se u studiji o utjecaju na okoliš dionice Stolac – međuregionalni čvor Počitelj.

Međuregionalni čvor Počitelj

Ukupna dužina dionice Stolac – regionalni čvor Počitelj je 23,5 km i projektirana je s dvama kolnicima, odvojena razdjelnim pojasom. Svaki kolnik ima dva prometna traka i jedan zaustavni trak. Projektirana širina asfalta je 10,50 m, gdje su širine voznog i pretjecajnog traka 3,75, a širina zaustavnog 2,50 m. Rubni trak uz razdjelni pojas širok je 0,50 m. Kako se navodi u dokumentu studije o utjecaju na okoliš dionice Stolac – međuregionalni čvor Počitelj, trasa ove prometnice prolazi vrhom kanjona rijeke Bregave uz naselja Šuškovo, Prenj, Opličići te na pogodnom mjestu prelazi rijeku Bregavu mostom Bregava. Dalje prolazi pored naselja Kruševo i Bjelojevići te završava na čvorištu Neum – Stolac u mjestu Udora sa stacionažom 23 + 900. Prilikom projektiranja tendencija je bila da se trasa polaže po zemljištu koje je u vlasništvu države, odnosno općine, a da se što manje uzurpira privatno zemljište. Također je važno napomenuti da su pri polaganju trase važna bila prostorna ograničenja koja su imala značajan utjecaj na trasiranje: arheološko nalazište Prenjska gradina, Tasina pećina te nekropola stećaka na Udori. Prvi dio trase prolazi kroz pretežito ravničarski teren, pa je i trasa ispruženija i s manjim nagibima nivelete. Drugi dio trase prolazi kroz brdovitiji teren, zbog čega su nagibi nivelete veći. Od stacionaže 8 + 400 do 8 + 930 predviđeno je obostrano odmorište. Na zahtjev Grada Stoca za dodatnim čvorom koji će predstavljati spoj autoceste sa Stocem predviđeno je čvorište Kruševo oko stacionaže 10 + 400. Dionica trase autoceste od km 12 + 500 do km 23 + 500 prolazi većinom nenaseljenim područjem, izuzev samog kraja dionice, gdje prije čvorišta Neum – Stolac zaobilazi nekoliko skupina stambenih i gospodarskih objekata. Na stacionaži 11 + 565.11 nalazi se čvorište Kruševo. Čvorište je tipa “truba” s podvožnjakom u samom čvoru. Na čvorištu se nalazi i bočno naplatno mjesto. Trasa autoceste završava čvorištem Neum -Stolac u kojem se omogućuje spoj autoceste na magistralnu cestu M17. Čvorište je tipa “truba” te je predviđena izvedba podvožnjaka u samom čvoru. Spoj na magistralnu cestu M17.3 Neum – Stolac omogućit će se izvedbom novog T-križanja ili spojiti na postojeće križanje u naselju Udora.

U sklopu izvedbe čvorišta predviđena je izgradnja cestarinskog prolaza i Centra za održavanje i kontrolu prometa. Sva križanja s postojećom prometnom mrežom riješena su kao denivelirana, a spojevi s autocestom mogući su samo u čvorištima. Tipovi čvorišta odabrani su primjereno prometno-tehničkim kriterijima za njihovo oblikovanje. Na dijelu trase autoceste nalazi se pet značajnih objekata, od čega tri vijadukta, jedan most i jedan tunel: vijadukt Nakovanj, vijadukt Šuškovo, vijadukt Miloševac, most Bregava i tunel Kruševo. Inače, ideja za gradnju ove prometnice nastala je još u prošlom stoljeću. Sedamdesetih godina 20. stoljeća UNDP iz Ženeve predložio je inicijativu i plan za poboljšanje mreže autocesta u Europi.

Deklaracija

U projekt je uključena i autocesta Baltičko more – Jadransko more (Baltic – Adriatic) s nazivom TEM. Na 3. Paneuropskoj konferenciji o prometu, koja predstavlja zemlje Europske unije i Međunarodne organizacije po pitanjima razvoja infrastrukture u Europi održanoj u Helsinkiju 1997. godine, usvojena je Helsinška deklaracija koja predviđa potrebu za još 10 dodatnih paneuropskih koridora, uključujući autoceste. Tom deklaracijom utvrđen je i usvojen pravac novih 10 transeuropskih koridora i njihovih ogranaka. Jadransko-jonski koridor nije tada našao svoje mjesto. Naknadno su pokretane inicijative, prije svega iz Republike Hrvatske, da se među paneuropske koridore uvrsti i Jadransko-jonski koridor koji povezuje Jadransko i Jonsko more kroz teritorijalni prostor Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije i Grčke. Na konferenciji CEMT-a u Ljubljani ministri prometa zemalja kroz koje prolazi Jadransko-jonski koridor, i to Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Albanije, potpisali su zajedničku izjavu o suradnji u programu Jadransko-jonskog prometnog koridora (AITC) i projektu Jadransko-jonske autoceste (AIH) 26. i 27. svibnja 2004. godine. U cestovnoj mreži R. Hrvatske to se odrazilo razlikovanjem jadranskog smjera kao ličko-dalmatinski smjer (autocesta Zagreb – Split – Dubrovnik) i jadransko-jonski cestovni smjer (Rupa – Rijeka – Gospić – Zadar – Split – Dubrovnik), koji se podudaraju u dužini od 440 km. Realizacijom projekta izgradnje autoceste na koridoru Vc, kroz svoj matični prostor, Bosna i Hercegovina se konačno uključuje u paneuropski sustav autocesta, kao jedan od najosmišljenijih regionalnih prometnih i razvojnih projekata u Europi, i to smjerom sjever – jug, koji omogućuje najkraću kopnenu vezu između središnje Europe i Baltika s Mediteranom. Vezom autoceste na koridoru Vc i buduće Jadransko-jonske autoceste osigurava se Bosni i Hercegovini najkraći prometni pravac prema zapadnoj Europi i Bliskom istoku, čime se osnažuju realne pretpostavke za integraciju Bosne i Hercegovine u makroregionalne sustave središnje Europe i europskog sjevera i regionalne asocijacije zemalja mediteranskog bazena. Realizacijom ovakvog koncepta makroprometnog sustava svi potencijali i resursi ovog područja, gospodarski, a posebno turistički i poljoprivredni, postaju konkurentniji i brže dostupni jadranskom zaleđu i tržištima središnje i sjeverne Europe i Mediterana. Jadransko-jonski koridor čini više vidova prometa: cestovni, pomorski, zračni i dijelom željeznički. Najznačajniji segment ovog prometnog koridora je Jadransko-jonska autocesta (JJAC): Trst – Rijeka – Split – Ploče – Trebinje/Dubrovnik – Podgorica i dalje kroz Crnu Goru prema Albaniji i Grčkoj.

 

The post Glavni projekt Jadransko-jonske autoceste završava se u lipnju 2024. first appeared on ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?