Kamioni prošle godine na granicama čekali u prosjeku 86 minuta

Kamioni prošle godine na granicama čekali u prosjeku 86 minuta

Link na izvornu vijest

SARAJEVO – Sistem za elektronsku razmjenu podataka /SEED/ omogućio je da prosječno čekanje na svim prelazima unutar Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini /Cefta/ u prošloj godini bude 86 minuta, a imajući u vidu da je lani bilo više od 1,3 miliona prelaza kamiona, to čini ukupno smanjenje čekanja od 17 godina u 2023. godini.

Kamioni prošle godine na granicama čekali u prosjeku 86 minuta

Foto: Pexels

Zahvaljujući povezanosti kroz SEED sistem, za samo godinu dana vrijeme čekanja na graničnim prelazima smanjeno je za sedam minuta, ističu iz Sekretarijata Cefte i dodaju da je ovaj sistem odigrao ključnu ulogu u vrijeme pandemije virusa korona, kada je hitnost u transportu esencijalnih roba poput medicinske opreme, hrane i lijekova postala izuzetno važna.

Cefta SEED sistem uspostavljen je još 2010. godine i bio je usmjeren na razmjenu carinskih informacija između carinskih administracija potpisnica Cefta sporazuma, ali su se tokom vremena njegova funkcionalnost i značaj proširili kako bi podržali različite vrste pošiljaka i procesa.

Koncept SEED sistema nastao je kao rješenje za stvaranje elektronske platforme koja bi omogućila automatsku i brzu razmjenu informacija na carini, a cilj mu je bio eliminisati gubitak vremena i papirologiju, omogućiti transparentnost i tačnost podataka te obezbijediti bolju koordinaciju između Cefta strana u obradi roba na granicama.

Efikasna razmjena podataka i dokumenata donosi direktne koristi ekonomskim subjektima, smanjujući opterećenja i olakšavajući trgovinske procedure. Putem digitalizacije procesi se pojednostavljuju, a smanjuju kašnjenja i troškovi“, ističu iz Sekretarijata Cefte.

Da bi se nastavilo sa pozitivnim uticajem na tokove trgovine, iz ovog sekretarijata navode da se javila potreba za nadogradnjom SEED sistema dodatnim funkcijama i mogućnostima koje proizilaze iz Cefta dodatnog protokola pet /AP5/, tako da je razvijen SEED plus.

Iz platforme za razmjenu carinskih podataka unutar Cefte, sistem je prerastao u aj-ti /IT/ platformu koja podržava cjelokupnu digitalizaciju Cefta politika, omogućavajući efikasnu razmjenu podataka i dokumenata u različitim trgovinskim sektorima kao što su carina, veterinarska i fitosanitarna kontrola, kontrola javnog zdravlja, nadzor nad tržištem i drugim sektorima.

Kako navode iz Sekretarijata, ova priča ima ogroman potencijal za dalje unapređenje pa se trenutno radi i na uspostavljanju baze podataka ovlaštenih ekonomskih operatera Cefta /AEOS/ koja pomaže u olakšavanju kretanja kroz Ceftu, te na uspostavljanju baze podataka o nesigurnim i neusklađenim proizvodima otkrivenim na Cefta tržištu kako bi se olakšala prevencija trgovine takvim proizvodima i zaštitili potrošači.

Srna

Чланак Kamioni prošle godine na granicama čekali u prosjeku 86 minuta се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?