Trojka nije optimistična oko Izbornog zakona

Trojka nije optimistična oko Izbornog zakona

Link na izvornu vijest

Čelnici grupacije probošnjačkih i građanskih stranaka ”Trojke” koju čini SDP BiH, Narod i pravda te Naša stranka izjavili su da nisu optimistični oko postizanja dogovora s vodećim hrvatskim i srpskim strankama oko izmjene Izbornog zakona na sastanku koji bi se trebao održati u četvrtak.

Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković izjavio je nakon sastanka održanog u Konjicu kako je sada jedino realno izmijeniti Izborni zakon kako bi se osigurala transparentnost izbornog procesa, što uključuje elektroničku identifikaciju birača, uvođenje skenera za brojanje listića i profesionaliziranje biračkih odbora.

Takve tehničke izmjene Izbornog zakona na prijedlog najveće oporbene bošnjačke Stranke demokratske akcije prihvatio je nedavno Zastupnički dom Parlamenta BiH uz potporu probošnjačke Trojke, no taj zakon nisu poduprli vladajući HDZ BiH i SNSD Milorada Dodika.

HDZ Bosne i Hercegovine inzistira da se zajedno s tim izmjenama dogovori izborni model koji bi spriječio preglasavanje Hrvata od brojnijih Bošnjaka, kakvo se dogodilo s izborom Željka Komšića u Predsjedništvo BiH. U suprotnome najavili su da neće poduprijeti samo tehničke izmjene Izbornog zakona. U Domu naroda Parlamenta BiH, ta stranka zajedno s vodećom srpskom strankom SNSD-om može zaustaviti donošenje tih izmjena zakona, piše Hina.

No, ne postigne li se dogovor visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt je nagovijestio da će on reagirati i nametnuti te izmjene zakona, na što mu je srpski čelnik u BiH Milorad Dodik poručio da će donijeti entitetski Izborni zakon i samostalno organizirati izbore.

Konaković navodi kako je sada za vladajuće bošnjačke stranke, koje su ranije načelno izražavale spremnost zajamčiti Hrvatima legitimno političko predstavljanje u Predsjedništvu BiH, sada ipak prioritet provesti presude Europskog suda za ljudska prava kojima se jamče prava manjina.

Moramo početi od Ustava, za nas je prioritet provedba međunarodnih presuda i uklanjanje diskriminacije, rekao je Konaković novinarima.

Čelnik Socijaldemokratske partije Nermin Nikšić ocijenio je kako je iznimno važno da vladajuće stranke postignu dogovor oko više reformskih zakona poput onih o izborima, sprječavanju sukoba interesa, financiranja terorizma te o Sudovima BiH, kako bi zemlja u ožujku od Europskog vijeća dobila zeleno svjetlo za otvaranje pregovora s EU.

Bilo bi super da riješimo pitanje Izbornog zakona. Niz je tema koje imamo. Zakon o sprječavanju pranja novca, Frontex, rekao je Nikšić.

Čelnici SDP-a i Naroda i pravde uvjereni su kako će u slučaju da se ne postigne dogovor domaćih političara oko izmjena Izbornog zakona vezano uz osiguranje transparentnosti cijeloga procesa te izmjene nametnuti njemački političar na čelu međunarodne uprave u BiH.

Predstavnici pet vladajućih stranaka u BiH bi se, prema neslužbenim najavama, u četvrtak trebali okupiti kako bi pokušali postići dogovor o nizu reformskih zakona važnih za europsku budućnost zemlje. Nije navedeno gdje će sastanak biti održan, javila je Hina.

Objava Trojka nije optimistična oko Izbornog zakona pojavila se prvi puta na Posušje.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?