Sorte badema za područje Hercegovine
Posljednjih nekoliko godina, na području Hercegovine, sve veći broj proizvođača odlučuje se za uzgoj ove voćne vrste. U voćnim rasadnicima može se pronaći veći broj sorti, ali za područje Hercegovine najidealnije su Ferragnese, Tuono i Texas.
Badem je heliofitna voćna vrsta kojoj je za dobar rast i razvoj kao i dobivanje visokokvalitetnih plodova potrebno mnogo svjetla i topline. Uzgaja se na različitim nadmorskim visinama. U našim uvjetima, zbog povećane vlažnosti ne uspijeva iznad 1 000 m nadmorske visine.
Ne podnosi jake, hladne, vlažne i suhe vjetrove, naročito u vrijeme cvatnje i oplodnje o čemu treba voditi računa pri odabiru lokacije za sadnju. Vrlo dobro podnosi visoke temperature pa izdrži bez oštećenja i do 50°C. U vrijeme zimskog mirovanja podnosi temperature do -20°C.
Rano cvjeta (krajem siječnja i početkom veljače) i niske temperature neposredno prije cvatnje, tijekom cvatnje te u fazi tek zametnutih plodova izazivaju štete. Cvjetovi prije otvaranja mogu izdržati temperaturu -3,5°C do -4°C, dok otvoreni cvjetovi i tek zametnuti plodovi stradavaju na temperaturi od -1°C do -1,5°C.
Uspješno se može uzgajati u područjima gdje godišnje padne manje od 500 mm uz povoljan raspored u prvoj polovici vegetacije. Najbolje uspijeva na dubokim, prozračnim, pjeskovito ilovastim ili ilovastim tlima s dosta organske tvari i dobrom drenažom.
Sortiment za područje Hercegovine
Sortiment badema je dosta šarolik, ali se danas u uzgoju koristi nekoliko sorti koje na području Hercegovine pokazuju najbolju kvalitetu.
FERRAGNESE (Feranjez) je sorta bajama podrijetlom iz Francuske. Ima srednje do bujno uspravno stablo. Cvate kasno, pa izbjegava mrazove, što joj je velika prednost u odnosu na druge sorte. Traži oprašivača, a dobri oprašivači su joj sorte: Texas i Tuono. Sorta Feranjez rađa redovito i obilno. Plod dozrijeva početkom rujna, a težak je u suhom stanju prosječno 3,5 grama.
TOUONO (Tuono) – je sorta bajama koju odlikuje krupan, okruglast plod, mase oko 4,5 grama. Ljuska ploda je meka i tanka. Jezgra je dopadljivog izgleda i ukusna. Radman oko 39%. Drvo je srednje bujno i vrlo dobro rađa. Cvjeta nešto kasnije kao i sorta Feranjez te izbjegava mraz. Plod sazrijeva početkom rujna. Jezgra je kvalitetna i pogodna za razne vidove upotrebe. Duplih je jezgri vrlo malo ili ih uopće nema. Tuono je samooplodna sorta te joj nije potreban oprašivač. Preporuča se za uzgoj na području Hercegovine.
GENCO (Genko) je samooplodna sorta bajama, srednje bujnosti i rodnosti. Kasno cvate te izbjegava proljetni mraz. Plod ima tvrdu koru. Randman iznosi 28%, a dvostrukih jezgri ima do 4%. Jezgra ima dobre estetske i organoleptičke osobine. Berba se obavlja u prvoj polovici rujna.
Vrijeme sadnje i razmak
Bademu odgovaraju duboko drenirana, pjeskovito-ilovasta ili ilovasta tla, koja su bogata humusom, mineralnim hranjivima i imaju neutralnu, slabo kiselu ili slabo neutralnu reakciju. Tla trebaju biti dovoljno rahla jer badem ima vrlo razvijen korijen, koji prodire i do 4 m dubine.
Razmak sadnje ovisi o sorti, podlozi i uzgojnom obliku, mehanizaciji te načinu održavanja tla. Prema iskustvima iz strane i domaće prakse, najbolje je upotrijebiti razmak 6 x 4 m, što znači da za 1 dulum treba 40 sadnica badema.
Pripremljene sadne jame ostaju otvorene do početka sadnje. Najpovoljnije vrijeme sadnje je kasna jesen ili rano proljeće, a sadnice moraju biti dobro razvijene, ravne, zrele i zdrave s razvijenim pupovima te dobro razvijenim i zdravim korijenovim sustavom, bez mehaničkih ili drugih oštećenja nabavljene u ovlaštenim rasadnicima. Nakon sadnje, sadnica se prikraćuje na visinu od 110 cm u cilju sigurnijeg primanja te boljeg razgranavanja krošnje i korijena te formiranja skeleta.
Puno više informacija o uzgoju i agrotehnici ove voćne vrste doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.