CAPITAL otkriva koje firme se sumnjiče za utaju 35 miliona KM

CAPITAL otkriva koje firme se sumnjiče za utaju 35 miliona KM

Link na izvornu vijest

BANJALUKA – Službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH prošle godine su podnijeli 59 prijava Tužilaštvu BiH protiv firmi koje se sumnjiče za utaju 35 miliona maraka PDV-a.

CAPITAL otkriva koje firme se sumnjiče za utaju 35 miliona KM

FOTO: Capital.ba

Od ukupno 59 izvještaja, potvrđeno je za naš portal, 21 se odnosi na obveznike iz Regionalnog centra Banjaluka, 19 na obveznike iz RC Sarajevo, 11 na RS Tuzla i osam na RS Mostar.

Iz UIO nisu željeli da otkrivaju imena firmi protiv kojih su njihovi inspektori podnijeli krivične prijave, ali CAPITAL otkriva da su zbog sumnje da su utajile porez i vršile druge malverzacije podneseni izvještaji protiv firmi “Gradikom” iz Doboja, “HETA company” iz Tešnja, “COCO Group” iz Brčkog, kao i kompanija u vlasništvu kineskog državljanina “BU-BU-GAO” takođe iz Brčkog.

“Pored ovih firmi, izvještaje je podnesen i protiv “MRKVA Group” Sarajevo, “Friško” Sarajevo, “Procontrol” Banjaluka, “GLOBEX Tabak” Banjaluka, “REMIS” Visoko, “4M” Brčko, “Dinarik” Široki Brijeg, “Farmland” Nova Topola, “Nelsa” Gradiška, “Egzit” Prnjavor i “Unis fabrika cijevi” u stečaju Derventa”, otkriva naš izvor iz tužilaštva.

Iz UIO objašnjavaju da je riječ uglavnom o izvještajima koji se podnose tužilaštvima nakon što poreski inspektori obave kontrolu poslovanja poslovnog subjekta i naknadno utvrde obaveze po osnovu PDV-a veće od 10.000 KM.

“Takvi zapisnici o kontroli šalju se Odsjeku za istrage UIO gdje se utvrđuje eventualno postojanje namjere za utaju PDV-a i kada se utvrdi osnovana sumnja priprema se izvještaj i šalje Tužilaštvu BiH”, preciziraju iz UIO za naš portal.

Podsjećamo, portparol UIO Ratko Kovačević ranije je potvrdio za CAPITAL da se najviše prijava upućenih nadležnom tužilaštvu, čak 41, odnosi na krivično djelo „poreska utaja ili prevara“ sa prijavljenim iznosom štete od 6,1 milion KM.

“Ukupno devet prijava odnosi se na krivična djela nedozvoljen promet akciznih proizvoda i nedozvoljeno skladištenje robe, a visina prijavljene štete iznosi oko 28,8 miliona KM”, rekao je Kovačević.

On je precizirao i da je u odnosu na 2022. godinu zabilježen manji broj prijava i niži iznos prijavljene štete, jer su pretprošle godine podnesene 74 prijave, a iznos prijavljene štete bio je 57,2 miliona KM.

CAPITAL: D. Momić

Чланак CAPITAL otkriva koje firme se sumnjiče za utaju 35 miliona KM се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?