Uvoze jeftino žitarice u BiH, pa ih izvoze kao domaće?

Uvoze jeftino žitarice u BiH, pa ih izvoze kao domaće?

Link na izvornu vijest

BANJALUKA – Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u toku prošle godine smanjen je izvoz, ali i uvoz žitarica u Bosnu i Hercegovinu.

Uvoze jeftino žitarice u BiH, pa ih izvoze kao domaće?

FOTO: Pixabay

Naime, kako oni navode u svojim podacima, uvoz žitarica i proizvoda mlinske industrije u toku prošle godine iznosio je oko 300 miliona KM, dok je izvoz iznosio oko 31 milion KM.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Federacije Bosne i Hercegovine, rekao je za “Nezavisne novine” da mu nije jasno šta mi uopšte izvozimo kada nemamo dovoljno žitarica da pokrijemo domaće tržište, što pokazuje i uvoz, koji iznosi 300 miliona KM.

“Mislim da je uvoz pretprošle godine bio manji, jer imamo velike zalihe žita iz Ukrajine, koje je u jednom momentu bilo jako jeftino pa smo ga kupovali u većim količinama, a po uvozu smo ga koristili i prošle godine”, kazao je Bićo.

Prema njegovim riječima, mi imamo veoma malu proizvodnju.

“Ako smo mi prošle godine imali uvoz od 300 miliona, a izvoz od 31 milion, šta onda izvozimo ako imamo toliki uvoz”, upitao je Bićo.

Kako je rekao, po ovome je jasno da se ovdje vrlo vjerovatno radi reeksport.

“Ja sam mišljenja da se ovdje radi o reeksportu, odnosno izgleda da se žitarice uvoze da bi se izvozile kao domaće”, kazao je Bićo.

Prema njegovim riječima, sve količine žitarica koje mi imamo koriste se na domaćem tržištu, a to je vrlo malo.

“Mi imamo vrlo malu proizvodnju, čemu u prilog ide i uvoz, ali ovaj izvoz od nekoliko miliona nikako nije jasan”, kazao je Bićo.

Prema podacima UIO BiH, ukupan uvoz žitarica u toku prošle godine iznosio je 474.358,220 kilograma, u iznosu od 239.212 KM, a dok je 2022. godine taj broj iznosio 495.969,881 kilogram, u iznosu od 347.619,464 KM”, navode oni.

Kako stoji u podacima, najviše žitarica uvezeno je iz Srbije i to 295.916,826 kilograma, u iznosu od 128.185,137 KM, zatim iz Mađarske 118.205,731 kilograma u iznosu od 60.299,203 KM.

Takođe, u prošloj godini žitarice su uvožene iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, kao i ostalih zemalja svijeta.

Kada je riječ o uvozu ostalih proizvoda mlinske industrije, uvezeno je 85.274,702 kilograma u iznosu od 66.699,967 KM.

Kada je riječ o izvoz žitarica i mlinskih proizvoda, oni navode da je u toku prošle godine iz Bosne i Hercegovine izvezeno 55.152,185 kilograma u iznosu od 31.796,022 KM, dok je u toku 2022. godine izvezeno 36.666,408 kilograma, u iznosu od 33. 998,866 KM.

“U toku prošle godine najviše smo izvozili u zemlje regiona, kao što je Hrvatska, i to oko 26 miliona kilograma u iznosu od oko 10 miliona KM, zatim na Kosovo, gdje smo izvezli oko šest miliona kilograma u iznosu od oko dva miliona KM”, stoji u podacima.

Takođe, zemlje u koje smo izvozili žitarice prošle godine su Turska, Austrija, Srbija, Italija, Makedonija. Nezavisne novine

Чланак Uvoze jeftino žitarice u BiH, pa ih izvoze kao domaće? се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?