U sklopu Dana sjećanja na književnika Ivana Alilovića u Grudama predstavljena knjiga Zdravka Nikića

U sklopu Dana sjećanja na književnika Ivana Alilovića u Grudama predstavljena knjiga Zdravka Nikića

Link na izvornu vijest

U sklopu Dana sjećanja na književnika Ivana Alilovića u Grudama predstavljena knjiga Zdravka Nikića

U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na književnika Ivana Alilovića u četvrtak je u Grudama predstavljana knjiga ”Sime života vičnoga, zapisi Stipana Trnovca”, autora Zdravka Nikića.

Tajnica Ogranka Matice hrvatske u Grudama Ivana Bošnjak je evocirala sjećanja na prof. Ivan Alilovića koji je rođen je u Ružićima 25. veljače 1922. godine, a preminuo 11. veljače 2003. Autor je više knjiga i članaka iz zavičajne i opće hrvatske kulturne baštine s područja Hercegovine i šire.

Bio je član Matice hrvatske, Društva hrvatskih književnika, Udruge hrvatskih političkih zatvorenika, glavni i odgovorni urednik glasila Hrvatskoga društva političkih zatvorenika (HDPZ). U komunizmu je bio politički nepodoban i progonjen, robijao je za hrvatsku slobodu. Zadužio nas je na puno načina, pa neka i ovaj hommage bude izraz našega dubokoga poštovanja prema njegovom stvaralaštvu, hrabrosti i ljubavi, kazala je Bošnjak.

 

Nakon toga uslijedilo je predstavljanje Nikićeve knjige ”Sime života vičnoga, zapisi Stipana Trnovca”.

Sime života vičnoga je roman koji govori o životu u jednom hercegovačkom selu, o čemu u obliku zapisa priča glavni protagonist romana Stipan Trnovac u ikavskom izgovoru bekijskoga kraja. Nikić kroz roman priča o cjelokupnoj duši hercegovačkoga krša, kazala je Bošnjak.

Predsjednik čitlučkog ogranka Matice hrvatske Andrija Stojić kazao je kako je jezično ova knjiga svojevrsni etnolingvistički dokument, prepun lokalne leksike koja ”pršti i šušti od života”.

Nizovi su to cijeli od manje poznatih riječi, pojedine vjerojatno nisu nikada ranije ispisivane u književnosti i to je posebna vrijednost ove knjige, poglavito jer se jasno osjeti i čuje kako se ovim jezičnim osvježenjima nije smišljeno težilo, već su one rezultat bavljenja živim govorom. Ovo su samo neki od slojeva formalnih aspekata i inovativnosti ove knjige. A kada bi se sve pobrojalo to, opet, naravno, ne bi bilo dovoljno da objasni nesvakidašnju i neobičnu ljepotu Nikićeva svijeta. A, zapravo, možda i nije neophodno objašnjavati, treba se jednostavno prepustiti ovoj velikoj književnosti. Ovakve knjige ne izlaze baš svaki dan, kazao je Stojić.

Govoreći o svojoj knjizi Nikić je istaknuo simboliku ovoga djela koje počinje sa smrću, a završava s rađanjem novoga života te najavljujući svoj novi roman ”Sjeme Sotoninih sinova i sluga, zapisi Stipana Trnovca Matinoga”, kazao kako će time, dovršiti ciklus od deset knjiga i zatvoriti jedan krug koji se samo može širiti.

Spomenuo je svoj život u Grudama, koje ga, kako kaže, nisu razumjele u njegovim stremljenjima.

 

Put me jest odveo iz Gruda i rodnih Ružića, ali gdje god sam bio i boravio, zavičaj je uvijek putovao sa mnom, kazao je Nikić.

Objava U sklopu Dana sjećanja na književnika Ivana Alilovića u Grudama predstavljena knjiga Zdravka Nikića pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?