Cijena gasa u Evropi pala na predratni nivo
BRISEL – Cijena gasa u Evropi pala je na nivo iz maja 2021. godine, prije prekida snabdijevanja iz Rusije, što daje nadu da se energetska kriza koja je zahvalita kontinent u posljednje tri godine sada bliži kraju.
Obiman uvoz tečnog prirodnog gasa, toplo vrijeme i smanjenje potražnje kao rezultat visokih cijena prethodnih godina, pomogli su da se gas uskladišten u EU tokom tekuće zime održi na istorijski visokom nivou, što je doprinijelo padu cijena, prenosi Financial Times.
Cijena gasa na TTF čvorištu u Holandiji pala je u petak na 22,53 evra po megavat satu, nastavljajući tronedjeljni niz pojeftinjenja. Evropska energetska kriza počela je 2021. godine kada je kontinent izašao iz produžene hladne zime sa niskim nivoom uskladištenog prirodnog gasa.
Zabrinutost je porasla nakon što je snabdijevanje pogoršano zbog smanjenja izvoza ruskog gasa u Evropu, a trgovci su spekulisali da je to bila taktika Moskve da izvrši pritisak na evropske vlade, uključujući njemačku, da odobre pokretanje novoizgrađenog gasovoda Sjeverni tok 2. Uvoz ruskog gasa dodatno je oslabio nakon početka rata u Ukrajini.
Evropske cijene gasa dostigle su vrhunac u ljeto 2022. godine je u jednom trenutku megavat sat koštao više od 300 evra. Od tada traju napori zemalja EU da smanje potražnju, kao i da pojačaju uvoz tečnog prirodnog gasa iz SAD, a uzastopne tople zime pomogle su u ublažavanju krize snabdevanja.
Prema podacima Evropske komisije, isporuke gasa iz Rusije, koje su činile oko 40 odsto evropskog uvoza, pale su na osam procenata. Skladišta gasa u EU trenutno su popunjena oko 64 odsto, što je rekordno visok nivo za ovo doba godine.
Чланак Cijena gasa u Evropi pala na predratni nivo се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.