Najstarija osoba na svijetu ima blizu 117 godina i živi u Španjolskoj, u BiH rekorder Jovan Jovanović, imao je 110

Najstarija osoba na svijetu ima blizu 117 godina i živi u Španjolskoj, u BiH rekorder Jovan Jovanović, imao je 110

Link na izvornu vijest

Španjolka Maria Branyas Morera je sa 116 godina i 338 dana na dan 5. veljače 2024. godine bila najstarija osoba na svijetu. Rođena je 4. ožujka 1907. godine i tijekom svog života preživjela je Prvi i Drugi svjetski rat te Španjolski građanski rat.

Među pet najstarijih osoba na svijetu nalazi se samo jedan muškarac – Juan Vincente Perez iz Venezuele. Druga po starosti na navedeni datum bila je Edie Coccarelli iz SAD-a sa 116 godina, dok treća osoba dolazi iz Japana i imala je 115 godina i 258 dana. Kada je riječ o BiH, poznato je kako ova zemlja trenutačno ima veći broj stogodišnjaka, međutim, službeno Jovan Jovanović i dalje drži rekord kao najstarija osoba koja je ikada živjela u BiH. Rođen je 16. rujna 1906. godine u selu Donji Brčeli u Crnoj Gori. Na svoj 110. rođendan u 2016. godini postao je prvi superstogodišnjak koji je ikada živio u BiH. Samo 15 dana nakon 110. rođendana Jovanović je preminuo. Inače, poboljšanjem uvjeta života i razvojem medicine životni vijek čovjeka značajno je produljen u posljednjem stoljeću. Medijalna dob stanovništva Europske unije, prema posljednjim podacima Eurostata, 1. siječnja 2023. dosegnula je čak 44,5 godina, što znači da je polovina stanovništva Unije starija od 44,5 godina, a druga polovina mlađa. Europa stari, ali Hrvatska stari još više jer je medijalna dob hrvatskog stanovništva 45,4 godine. Po udjelu stanovništva u dobi od 65 godina i više Hrvatska je šesta zemlja u EU. Najstarije stanovništvo u Uniji ima Italija jer je medijalna dob njezinih stanovnika čak 48,4 godine, a najmlađe stanovništvo ima Cipar u kojem je medijalna dob stanovnika 38,4 godine.

Bosna i Hercegovina je 2021. godine imala prosječnu starost stanovnika 41,8 godina, a prema procjeni, 2050. godine prosječna starost stanovnika ove zemlje će iznositi 49,3 godine. Usporedbe radi, prosječna starost stanovnika Bosne i Hercegovine 1992. godine iznosila je 30,2 godine. Izvan EU-a najmlađe stanovništvo ima Turska te Island sa svojih oko 376 tisuća stanovnika, u kojem medijalna dob stanovništva iznosi tek 36,5 godina. Mali Island ne samo da ne gubi svoje stanovnike nego i bilježi porast jer je 2017., prema dostupnim podacima, imao 330 tisuća stanovnika. Ta država s razvijenom obiteljskom politikom ima iznadprosječno visoku stopu fertiliteta u odnosu na europske zemlje. Island, u kojem dugo vlada svijest o važnosti rodne ravnopravnosti i podjednake brige očeva i majki za djecu, smatra se jednim od najboljih mjesta na svijetu za zaposlene žene, a 80% ih je zaposleno. Ako Islanđanke odluče biti samohrane majke, osim potrebnih servisa za djecu, imaju i financijsku podršku države, ali i poslodavaca koji su osviješteni o važnosti usklađivanja obiteljskog i privatnog života roditelja.

Na Islandu, prema posljednjim dostupnim podacima, živi 86% Islanđana, 6% Poljaka te 8% stanovnika s imigracijskom pozadinom. S druge strane, velika Italija, poznata po lošem položaju žena na tržištu rada, ima iznadprosječno nisku stopu fertiliteta jer Talijanke u prosjeku rađaju svega 1,2 djeteta. I na primjeru Islanda očito je da su za lošu demografsku sliku Europe krive same države koje nisu razvijale i mijenjale obiteljske odnosno pronatalitetne politike u duhu vremena. Među članicama EU-a najveće udjele djece do 14 godina imaju Irska (19,3%), Švedska (17,4%) i Francuska (17,3%), a najmanje Italija (12,4%), Malta (12,7%) i Portugal (12,9%). Hrvatska, usporedbe radi, ima 14,3% djece do 14 godina, a s tako niskim udjelom djece smatra se da su javni sustavi neodrživi. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, posljednji podaci pokazuju kako je samo 15 posto stanovništva mlađe od 15 godina. Također, porazan je podatak da ova zemlja već godinama bilježi negativan prirodni prirast, što projekcije o broju stanovnika u idućem razdoblju čini još alarmantnijima. Za jednostavnu reprodukciju potrebno je rađanje od 2,1 djeteta po ženi. Obrazac se u BiH mijenja 80-ih godina, pa 90-ih godina iznosi 1,7, dok danas iznosi 1,3, što je među nižim stopama fertiliteta (rađanja) u regiji i među europskim zemljama, a to znači da je naš natalitetni deficit -0,8 djece po ženi

Objava Najstarija osoba na svijetu ima blizu 117 godina i živi u Španjolskoj, u BiH rekorder Jovan Jovanović, imao je 110 pojavila se prvi puta na Posušje net.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?