SVE MANJE STRUČNIH OSOBA, U BIH USLUGE KERAMIČARA I MOLERA ZNATNO POSKUPJELE

SVE MANJE STRUČNIH OSOBA, U BIH USLUGE KERAMIČARA I MOLERA ZNATNO POSKUPJELE

Link na izvornu vijest

SVE MANJE STRUČNIH OSOBA, U BIH USLUGE KERAMIČARA I MOLERA ZNATNO POSKUPJELE

Ono s čim se susreću stanovnici Bosne i Hercegovine sve je manji broj stručnih osoba koje taj posao mogu obaviti brzo i kvalitetno. A, uz to, cijene su višestruko porasle, skuplje ćete platiti i materijal i ruke.

SKUPLJI MATERIJAL

U posljednje dvije godine cijena boje za zidove skočila je od 30 do 50 posto . Bojenje kvadrata stana je, i kada su moleri u pitanju, skuplje, tvrde upućeni, i za 100 posto .

Građani koji se ovog proljeća upuste u renoviranje kuće ili stana samo za usluge bojenja morat će izdvojiti i do 20 posto  više novca nego prošle godine.

Prošle je godine za “dvije ruke” bojenja savršeno ravnih zidova u ovom dijelu godine trebalo izdvojiti oko 3 KM po kvadratnom metru. Inače, stan od 50 kvadrata ima oko 165 kvadrata za bojenje.

Za stan od 50 kvadrata u prosjeku se plaćalo 450 – 500 KM pod uvjetom da nije bilo nikakvih dodatnih radova osim bojenja zidova. I to je bila cijena za osnovno bojenje zidova u bijelo, bez bilo kakvih dodatnih zahvata.

Bojenje je jedan od osnovnih proljetnih radova u kući, a za osvježenje prostorije od 50 kvadrata u najvećem gradu Republike Srpske potrebno je izdvojiti oko 600 KM.

Iako sve poskupljuje i stvara se slika da stanovništvo jedva preživljava, majstori tvrde da posla ima kao u priči te da ih je za većinu radova potrebno rezervirati barem mjesec dana unaprijed. Banjolučki moler Aleksandar Radosavljević za Glas Srpske kaže da su cijene bojenja s 3 KM, koliko je bilo prošle godine, skočile na 4 KM i više, ovisno o boji koju klijent traži.

S obzirom na sva poskupljenja, i moleri, koje je jako teško pronaći, žele veće dnevnice. Nismo imali izbora, jednostavno smo morali prilagoditi cijene svojih usluga – kazao je Radosavljević.

Dodao je da, osim bojenja, u ponudi postoje i dekorativne zidne tehnike koje su dosta popularne, za što je po kvadratnom metru potrebno izdvojiti od 35 do 60 KM. Većini građana, u usporedbi s plaćama, ta je cijena nedostižna.

RANIJE OD 10 DO 12 KM

Poskupjeli su i keramičarski radovi koji su po kvadratu koštali od 10 do 12 KM, a sada su dosegnuli cijenu od 20 do 25 KM po kvadratu.

Tvrde da će cijene i dalje rasti. Izvršna direktorica prijedorske Udruge za zaštitu potrošača “Don” Murisa Marić izjavila je za Glas Srpske da moleri, keramičari i ostali majstori iskorištavaju trenutnu situaciju zbog povećanja minimalne plaće jer su traženi pa “im može biti”.

Majstori već sada naplaćuju abnormalne iznose za postavljanje pločica i laminata, rigipsa ili bojenje. Smatram da nemaju ni jedan razlog za poskupljenje jer upravo ova branša plaća najmanja davanja državi – rekla je Marić.

Prema njezinim riječima, keramičari za postavljanje pločica po kvadratu uzimaju i do 40 KM.

Svi se vode politikom da su traženi, zbog čega sve to rade. Zaista nemaju svi sektori potrebu za povećanjem cijena – rekla je Marić.

Da položaj majstora u regiji više uopće nije tako loš, potvrdio je i moler iz Srbije koji je radio u Austriji, ali se ipak vratio u domovinu. Kaže da bojenje stana od 50 kvadrata s gletanjem u boji koja nije bijela u Srbiji naplaćuje najmanje oko 540 eura.

 Samo bojenje bijelom bojom stoji oko 198 eura. Ispričao je da je prije Nove godine radio u Beču kao moler. Naveo je da je zarađivao 11 eura po satu i da je radio 10 sati dnevno. Istaknuo je da je imao dvije stanke po pola sata i da one nisu bile plaćene.

Prema njegovim riječima, u Beču je dnevno zarađivao 99 eura (gotovo 200 KM). Za razliku od ostalih radnika, primjerice, moleri i keramičari u BiH sasvim pristojno mogu živjeti.

(E.F. / Vecernji.ba)

The post SVE MANJE STRUČNIH OSOBA, U BIH USLUGE KERAMIČARA I MOLERA ZNATNO POSKUPJELE first appeared on Hayat.ba.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?